Funkcionalistickú budovu školy nechali postaviť dominikánky
Minulý týždeň sme sa venovali histórii budovy na Zbrojničnej č. 5, z ktorej bývalý režim nemilosrdne vyhnal rehoľné sestry – dominikánky. Dnes sa pristavíme pri ďalšej zaujímavej nehnuteľnosti. Funkcionalistickú školskú budovu Gymnázia sv. Tomáša Akvinského (dnes Zbrojničná ul. č. 3) postavili v druhej polovici 30. rokov minulého storočia.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta, z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Škola stojí na bývalých dvoch samostatných parcelách. Na vzdialenejšej bol pôvodne už pred rokom 1912 dom košického kachliara Františka Balla. Vlastnil aj vedľajšiu nezastavanú záhradu. V roku 1912 ju odkúpil ženský rád mníšok dominikánok a začiatkom 20. rokov aj jeho dom. V roku 1924 prevzali areál dominikánky zo Sřebníc u Brna s Matkou predstavenou Aquinatou Bačíkovou. Na tomto priestore dali v roku 1936 – 1937 postaviť rozsiahly komplex dievčenského gymnázia spolu s moderným Kostolom Krista Kráľa na nádvorí s prístupom z Moyzesovej ulice č. 10.
Kostol i škola sú dielom architekta Rudolfa Brebtu a staviteľa Aloisa Nováka. Základný kameň školskej budovy položili 4. októbra 1936 a slávnostné otvorenie Rádového československého dievčenského reálneho gymnázia kongregácie sestier dominikánok sa uskutočnilo spolu s vysvätením kostola 31. októbra 1937 za účasti rímskokatolíckeho biskupa Jozefa Čárskeho.
[ad][/ad]V rokoch 1938 – 1944 v budove sídlilo Maďarské kráľovské štátne dievčenské gymnázium. Nehnuteľnosť zoštátnili v roku 1950 a potom tu bola novozaložená Vysoká škola poľnohospodárskeho a lesníckeho inžinierstva. Po odsťahovaní z Košíc budovu v roku 1952 získala Vysoká škola technická. Po roku 1989 školu vrátili kongregácii dominikánok, ktoré tu v roku 1991 opäť zriadili gymnázium a v rokoch 1997 – 1999 na jej plochej streche pribudovali manzardové nadstavby.