Robia si naprieky? Výročie TRAGICKEJ NEHODY električky si Košice a mestská časť pripomenuli osobitne
Pred 45 rokmi sa v Košiciach odohralo obrovské nešťastie, ktoré v novodobej histórii mesta nemá obdoby. Pri tragickej nehode električky vtedy prišlo o život deväť ľudí a mnoho ďalších utrpelo vážne zranenia. V stredu (25. októbra) si obete pripomenulo vedenie mesta aj mestskej časti Staré Mesto. Avšak, každý zvlášť.
DEVÄŤ MŔTVYCH
V stredu sa v Košiciach konali dve spomienkové akcie pri smutnom výročí tragickej električkovej nehody, ktorá sa odohrala pred 45 rokmi, konkrétne 30. októbra 1978. Nehoda sa odohrala v rannej špičke, keď sa električka plná ľudí, smerujúca z kopca od nemocnice k amfiteátru, vykoľajila. Vo vozňoch bolo v tom čase približne 200 cestujúcich. Pri nehode zahynulo deväť ľudí, desať bolo ťažko a 80 ľahko zranených.
Aj keď presné príčiny nehody zostávajú nejasné, oficiálne vyjadrenia hovoria o zlyhaní vodičky. Avšak mnoho svedkov a pozostalých trvá na tom, že príčinou bolo zlyhanie bŕzd, čo však vtedajší režim ako možnosť nepripustil.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ODVOLANÝ ŠÉF DPMK: Na poslancov sa nehnevám, Polaček sa už nemá na čo vyhovárať
Na mieste tragédie na Pajorovej ulici stojí už pätnásť rokov pamätník, pri ktorom sa konala aj včerajšia pietna spomienka. Nie však jedna, ale rovno dve. Tú prvú zorganizovala samotná MČ Košice – Staré Mesto. “Pri tejto príležitosti chceme vyjadriť úctu obetiam tejto hroznej tragédie a poslať sústrasť všetkým pozostalým, ktorí prežívajú bolesť straty,” uviedol v stredu predpoludním starosta Igor Petrovčik, ktorý zapálil sviečku a následne inicioval minútu ticha.
Paradoxne, na rovnakom mieste sa necelú hodinu potom konala ďalšia pietna spomienka, tentokrát pod záštitou samotného mesta. Medzi prítomnými nechýbal primátor Jaroslav Polaček či dočasne poverený riaditeľ Dopravného podniku mesta Košice, Roman Danko. K udalosti sa v rozhovore pre KOŠICE: DNES vyjadril aj Polaček. “Asi neexistuje samospráva, ktorá by vo svojej histórii nezažila nejakú tragédiu. Ani Košice nie sú výnimkou. Tých tragédií bolo v meste za stovky rokov veľa. Treba vždy vzdať úctu obetiam, treba si ich pripomínať a zobrať si z nich ponaučenie. Dnes môžeme povedať, že doprava je v Košiciach bezpečnejšia, stále sa viac a viac pozerá na bezpečnostné prvky.”
Galéria
A ako si spomína na tragickú udalosť? “Bol som ešte malý chlapec, ktorý poznal tú emóciu, hoci nie možno z toho dňa, ale neskôr z vyrozprávania príbehu od rodičov. Ja som sa narodil veľmi blízko tohto miesta. Pamätám si nešťastie ľudí, reportáže, ale samozrejme, ako malý chlapec som ich nedokázal vyhodnotiť. S odstupom času, nielen ako primátor, ale vo všeobecnosti, tých tragédií máme v spoločnosti naozaj veľmi veľa. Človek sa ich snaží precítiť, poučiť sa z nich, v prvom okamihu vyjadriť sústrasť pozostalým, ale hlavne si povedať, čo urobiť pre to, aby sa už nikdy viac takéto niečo neudialo,” povedal nám po spomienkovom akte.
PREČÍTAJTE SI TIEŽ: Primátor POLAČEK tri mesiace po VÁŽNOM ZRANENÍ: Pravda o jeho návrate k športu
Podľa informácií, ktoré sa podarilo získať nášmu portálu, sa vedeniu mestskej časti nepáčilo, že mesto zorganizovalo vlastnú pietnu akciu a nekoordinovalo sa so Starým Mestom. Na naše následné otázky sa nám však starosta Igor Petrovčík nevyjadril. Naopak, Jaroslav Polaček v tom problém nevidí. “Na túto pietnu spomienku boli pozvaní všetci poslanci Mestského zastupiteľstva či starostovia. Samozrejme, veľmi dôležitou súčasťou je samotný Dopravný podnik mesta Košice, ktorý píše túto históriu. Pozvali sme každého, pri kom si myslím, že je dôležité, aby si túto tragédiu pripomenul a aby sme o nej rozprávali. Pretože pripomienka je nielen o vyjadrení súcitu, ale aj o tom, aby sme nezabúdali a mysleli na nich,” uzavrel primátor.
Odporúčané články
Občianske združenie Košická Záchranka spolu s Východoslovenským ústavom srdcových a cievnych chorôb, a.s., dnes odovzdali verejnosti do užívania automatický externý defibrilátor (AED). Ide už o štvrté takéto zariadenie, ktoré do ulíc mesta umiestnilo občianske združenie. Nový defibrilátor je k dispozícii na telefónnej búdke oproti OC Urban, teda na mieste, ktoré je jedno z najfrekventovanejších na Hlavnej ulici v Košiciach.
Denný psychiatrický stacionár pri I. psychiatrickej klinike UNLP Košice usporiadal pre svojich pacientov jedinečný karneval plný farieb, hudby a radosti. Podujatie, ktoré spojilo pacientov, ich blízkych i odborníkov, malo nielen zábavný, ale aj terapeutický charakter.
V Košiciach od 1. novembra začal platiť operačný plán zimnej údržby komunikácií, ktorý bude trvať až do konca marca 2025. Zabezpečuje ho spoločnosť KOSIT v spolupráci s Magistrátom mesta Košice. Zimná údržba pokrýva približne 700 kilometrov ciest a chodníkov a počíta s nasadením vyše 200 pracovníkov, vrátane vodičov, dispečerov a ďalších.