Počet rezidenstkých lokalít sa zníži. Koľko budú stáť parkovacie karty?
V Košiciach dôjde od novembra k zníženiu počtu rezidentských lokalít, pričom viaceré z nich budú rozšírené. Z pôvodných desiatich lokalít vznikne päť. K zmenám dôjde v súlade s odporúčaniami Stratégie rozvoja dopravy a dopravných stavieb mesta Košice. O zmenách informuje mesto Košice.
Zóna regulovaného parkovania v Košiciach pozostáva z nasledovných piatich lokalít:
- Lokalita A (centrálna mestská zóna),
- Lokalita B (lokalita B1, B2, B3, B4, B5),
- Lokalita C,
- Osobitné parkoviská (parkovisko pri OC Merkúr, parkovisko pri Verejnom cintoríne),
- Dočasná rezidentská lokalita (bližšie informácie nájdete TU).
Zlúčenie rezidentských lokalít
Viditeľnou zmenou od novembra tohto roka je aj zlúčenie súčasných rezidentských lokalít (č. 1 až 10) do väčších celkov (č. B1 až B5), pričom časť terajšej centrálnej mestskej zóny (Fejova ulica, lokalita medzi Štefánikovou ulicou a Mestským parkom) je priradená k rezidentskej lokalite B5. Umožní to jednoduchšie získanie parkovacej karty terajším nerezidentom.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Úprava cien parkovného v Košiciach. ZMENY platné od NOVEMBRA
V nových (väčších) rezidentských lokalitách však s rezidentskou kartou už nebude možné parkovať v susedných rezidentských lokalitách. Doteraz vydané rezidentské karty platia v pôvodne vymedzenom rozsahu. Mesto Košice takisto zdôrazňuje, že pri týchto zmenách chce zvýhodniť predovšetkým Košičanov s trvalým pobytom. Obyvatelia bez trvalého pobytu v Košiciach budú patriť do kategórie abonent, ktorí si za parkovanie priplatia viac.
| Nová lokalita | Pôvodná lokalita |
| A | centrálna mestská zóna (okrem časti v rezidentskej lokaliti B5) |
| B1 | rezidentské lokality č. 1, 2 a 3 |
| B2 | rezidentské lokality č. 4 a 5 |
| B3 | rezidentské lokality č. 6 a 7 |
| B4 | časť rezidentskej lokality č. 9 |
| B5 | časť rezidentskej lokality č. 9, rezidentská lokalita č. 10 a časť centrálnej mestskej zóny |
Galéria







Výška úhrady za parkovacie karty
| Typ rezidentskej karty (podľa lokality) | Sadzba na jeden rok 1. karta | Sadzba na jeden rok 2. karta | Sadzba na jeden rok 3. karta |
| lokalita A (centrálna mestská zóna) | 35 € | 100 € | 200 € |
| rezidentské lokality typu B a C | 20 € | 100 € | 200 € |
Pásmové abonentné karty
| Typ abonentnej karty | Sadzba na jeden rok | Sadzba na 180 dní | Sadzba na 10 dní |
| A1 | 3000 € (zľ. 1500 €) | 1800 € (900 €) | 150 € (-) |
| A2 | 2000 € (zľ. 1000 €) | 1200 € (zľ. 600 €) | 100 € (-) |
| BN | 900 € (zľ. 600 €) | 540 € (zľ. 360 €) | 30 € (-) |
| CN | 750 € (zľ. 500 €) | 450 € (zľ. 300 €) | 20 € (-) |
| N | 400 € (zľ. 40 €) | 240 € (-) | 18 € (-) |
Viac informácií o zľavnených cenách niektorých kariet, lokalitných abonentných kartách či iných abonentných kartách nájdete TU.
(NM)
Odporúčané články
Koncom novembra zverejnil magistrát na svojej sociálnej sieti informáciu o celoslovenskom ocenení, ktoré dostalo dobrovoľnícke podujatie „Príbehy evanjelického cintorína – ožívajúca záhrada pamäte“ za úpravu zanedbaného parku nad sladovňou. Boli sme sa preto pozrieť na historický evanjelický cintorín na Žriedlovej ulici za Starou sladovňou aj my.
Fluktuácia zamestnancov na Slovensku dosahuje v súčasnosti rekordné hodnoty, pričom priemerná ročná miera odchodov sa pohybuje medzi 14 až 16 %, zatiaľ čo za zdravú sa považuje 5 až 7 %. Podľa Asociácie personálnych agentúr Slovenska (APAS) za týmto trendom stojí kombinácia rýchlejšieho životného tempa, vyšších očakávaní od práce a lepšej dostupnosti pracovných príležitostí.
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK), a.s. informuje cestujúcu verejnosť o mimoriadnej výluke električkovej dopravy na rýchlodráhe v úseku Pereš – Vstupný areál U.S.Steel z dôvodu nevyhnutného orezu stromov.


