Rekonštrukcia zhorenej UPJŠ postupuje míľovými krokmi
Onedlho sa začne druhý semester na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) od momentu, keď ju 3. decembra 2016 zasiahli plamene. Študenti, doktorandi či docenti ešte nový školský rok v zrekonštruovaných priestoroch neotvoria.
Okrem dokončenia posledných prác, upratania a nasťahovania už zničenej budove k použiteľnosti veľa nechýba. Do zhorenej budovy vstupujeme cez hlavný vchod na rektorát. Na hlavy dostávame helmy a môže sa ísť, bezpečnosť na stavbe je na prvom mieste. Naša sprievodkyňa, hovorkyňa UPJŠ Mária Hrehová, začína prehliadku priamo na streche v najzničenejšej časti budovy. Strecha pri požiari zhorela do tla po tom, ako sa chytila od plameňa, ktorý vzbĺkol v hornej časti budovy.
Na stavenisku po našom vstupe na prvý pohľad panuje čulý stavebný ruch. Strechári dokončujú posledné trámy a ich prekrytie, štukatéri pracujú na nových omietkach, pomocníci dobrusujú staré drevené zárubne. A aj keď sú vyzvaní nech robia, pretože ich fotia do novín, reagujú až neštandardne – my robíme stále!
[ad][/ad]Spáleniny zmizli
Požiar v budove už nepripomína takmer nič. Hrubé nánosy čiernej spáleniny a zadymeniny, ktoré sme tam videli pár dní po požiari, zmizli. Jemný zápach zo zadymenia cítiť iba v jednej miestnosti na prvom poschodí. Okenice tam ešte neprešli očistou, v rámci plánu prác prídu na rad až na záver. Posledné pozostatky požiaru momentálne odstraňujú na zárubniach. Na tých, ktoré už prešli detailným prebrúsením, drevo ukazuje svoju štruktúru. Snaha je, aj pre pripomienky pamiatkarov, dostať budovu do pôvodného stavu. Na ceste sú preto už napríklad aj drevené točité schody na strechu. Tie padli za obeť požiaru a dnes je na ich mieste diera.
Druhý semester reálny
Kompletnou výmenou prešla elektroinštalácia aj voda, zadymené čierne omietky robotníci odstránili a vyniesli. Z väčšiny priestorov cítiť novotu či vôňu čerstvého dreva. Prípad promptnej sanácie a rekonštrukcie priestorov zničenej univerzity dáva príklad toho, že keď sa chce, tak sa dá. Rýchly postup prác nám potvrdila aj naša sprievodkyňa po stavbe. Podľa jej slov stavba postúpila za niekoľko posledných dní, kedy tam osobne nebola, viditeľným tempom. Aj keď ukončenie rekonštrukcie sa do blížiaceho začiatku nového semestra ešte nestíha, je takmer isté, že v letnom semestri už budú chemici študovať a pracovať v zrekonštruovaných priestoroch.
Za rýchlou rekonštrukciou je aj promptná reakcia univerzity a vlády
Plamene zachvátili Prírodovedeckú fakultu Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) 3. decembra minulého roku niečo pred šiestou hodinou večer. Likvidácia požiaru trvala viac ako šesť hodín. Na mieste zasahovalo vyše tridsať hasičov z Košíc, Čane, Šace, Moldavy nad Bodvou aj zo závodnej požiarnej jednotky spoločnosti U. S. Steel Košice.
Oheň zničil celú strechu Ústavu chemických vied, poškodil štyri posluchárne, sedem výučbových, jedenásť výskumných laboratórií, kancelárske priestory, výpočtovú techniku, rôzne prístroje aj technológie využívané na výučbu a vedecko-výskumné účely. Časť laboratórneho vybavenia, vzorky, dokumenty aj dáta z počítačov sa po dôkladnom osušení a očistení podarilo zachrániť.
Učilo sa ďalej
Výuka takmer tristo študentov sa presunula do iných priestorov Prírodovedeckej a Filozofickej fakulty UPJŠ. Pomoc ponúkla aj Hutnícka fakulta Technickej Univerzity v Košiciach, Lekárska fakulta UPJŠ a Univerzita veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. Pomoc prišla aj zo zahraničia, viacerí študenti strávili letný semester na univerzitách v zahraničí.
Rekonštrukcia zhorenej budovy má stáť 1,8 milióna eur, škola má však k dispozícii viac. Vláda SR schválila po úvodnom odhade škôd, ktorý bol tri milióny eur, trojmiliónovú bezúročnú pôžičku na obdobie troch rokov. Pôžička sa má následne splácať z peňazí, ktoré pošle univerzite poisťovňa. Snahu pomôcť prejavili aj ľudia, v zbierke darovali univerzite podľa dostupných údajov niekoľko desaťtisíc eur.
Vyhorelo veľké srdce
„Univerzita v piatok prežila jeden z najťažších dní, ktorý sa určite zapíše do jej histórie. Jej veľké srdce – Ústav chemických vied – nám vyhorel a som v šoku,“ povedal po požiari rektor UPJŠ Pavol Sovák. Ku katastrofe došlo navyše, úplne paradoxne, presne po päťdesiatich rokoch od požiaru Urbanovej veže. Poškodený vtedy ostal aj zvon Urban, ktorý je dnes vystavený na podstavci pri veži.
Podľa košickej numerologičky Lívie má 3. december 1966 a 3. december 2016 navlas totožnú numerologickú mriežku. Prevládajú v nej dvojky, čo znamená prebytok energie a napätia. Práve to sa podľa nej môže prejaviť vo forme silných búrok, bleskov a požiarov.
foto: Iveta Vaculová