Vlakovú dopravu počas sviatkov posilní až 42 vlakov. Premávať budú na týchto tratiach
Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) vypravuje aj v stredu 1. novembra posilové diaľkové vlaky hlavne medzi Bratislavou, Žilinou a Košicami. V tento sviatočný deň je ich dvanásť, čo je najviac špeciálnych spojov národného osobného dopravcu jazdiacich od piatka 27. októbra do štvrtka 2. novembra.
Dôvodom vypravenia posilových spojov je zvýšený počet cestujúcich v súvislosti so Sviatkom všetkých svätých, s dušičkami a jesennými prázdninami.
Rýchliky medzi hlavným mestom, Žilinou a Košicami
Dva posilové vlaky absolvovali cestu už v stredu (1. 11.) ráno. Rýchlik Považan zo Žiliny s plánovaným odchodom 5:30 mal cieľ v Bratislave na hlavnej stanici o 8:01. O hodinu po ňom vyrazil z rovnakej východzej stanice, ale na východ, rýchlik Tatran – zo Žiliny mal odchod 6:32 a príchod do Košíc 9:53. Popoludní ďalšie dva rýchliky Považan zamieria z Bratislavy o 13:55 a 15:55, do Žiliny majú príchod o 16:29 a 18:29. Ešte jeden rýchlik Považan odštartuje večer opačne, zo Žiliny má podľa plánu odísť o 21:43 s príchodom do hlavného mesta už vo štvrtok päť minút po polnoci.
Dva posilové expresy
Popoludní a večer 1. novembra cestujúcich odvezú aj dva posilové expresy Tatran. Jeden ide z Košíc o 14:07, zo Žiliny má odísť o 17:43 a v Bratislave by mal skončiť o 19:45. Druhý pôjde z Bratislavy o 19:27, zo Žiliny pokračuje o 21:34 a do konečnej stanice vo Vrútkach má príchod 21:58. Expres Šarišan je na časti úseku na východe nahradený autobusovou dopravou, z Humenného je odchod 14:17 a príchod do Strážskeho 14:31.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: ZSSK posilní počas sviatkov vlakovú dopravu
Dôvodom dlhodobej výluky na tomto úseku je elektrifikácia a modernizácia trate Bánovce nad Ondavou – Humenné. Vlak následne ide v náhradnej súprave, zo Strážskeho odchádza o 14:47, z Prešova o 15:51. Expres Šarišan ďalej pokračuje do Bratislavy už ako iný spoj, z Prešova má odchod 16:05, zo Žiliny 19:30 a končí v metropole podľa plánu o 21:33.
Mimoriadne vlaky na trati medzi Bratislavou a stredným Slovenskom
Ďalšie tri mimoriadne vlaky spoja hlavné mesto s horným Ponitrím a stredným Slovenskom. Jeden rýchlik Bojnice odchádza zo stanice Bratislava-Nové Mesto o 13:01, z Leopoldova o 13:53 a cestu zavŕši v Prievidzi o 15:50. Druhý rýchlik Bojnice ide opačne, pričom z Prievidze má odchod 16:16, z Leopoldova 18:10 a príchod na stanicu Bratislava-Nové Mesto 19:00. Rýchlik Urpín odchádza zo Zvolena z osobnej stanice 15:38 a skončí v Bratislave na hlavnej stanici o 18:58.
Dopravu posilní až 42 posilových vlakov
ZSSK vypraví v tomto období celkovo 42 posilových vlakov. Vo štvrtok (2. 11.) sú v pláne ešte posledné dva extra spoje z Bratislavy. Expres Tatran vyrazí krátko po polnoci na cestu do Popradu, kam má plánovaný príchod 4:18. Rýchlik Urpín odchádza z hlavného mesta o 3:58 a skončí v Banskej Bystrici o 7:46.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Východniari budú cestovať rýchlejšími a modernejšími vlakmi
Národný dopravca zároveň k 14 IC vlakom od 26. októbra do 1. novembra pridal 22 vozňov. Posledné dva z týchto vlakov medzi Bratislavou a Košicami majú v stredu po tri vozne navyše, ostatné išli od štvrtka do nedele s jedným alebo dvomi vozňami naviac. Pre očakávaný vyšší počet cestujúcich sú do nedele 5. novembra dva medzinárodné rýchliky Zakarpatia na linke Košice – Mukačevo a späť posilnené o jeden vozeň.
Zdroj: SITA (be)
Odporúčané články
Mesto Košice sa na jar premení na farebnú kvetinovú oázu vďaka jedinečným tulipánom z Holandska. Holandské veľvyslanectvo na Slovensku opäť darovalo mestu špeciálnu odrodu tulipánov nesúcu meno “Slovensko”, ktorú vyšľachtila holandská kráľovská rodina.
Košičania si zatiaľ za odpad priplácať nebudú. Poslanci mestského zastupiteľstva zmenu príslušného všeobecne záväzného nariadenia neschválili, napriek tomu, že hlasovali tajne. Poplatok na osobu za kalendárny rok mal podľa návrhu stúpnuť zo súčasných 57 eur na 65 eur.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.