„Terorista” proti protestujúcim
Osobné terénne auto zaskočilo ľudí v pešej zóne na Hlavnej ulici tesne pred začiatkom pondelňajšieho Pochodu proti korupcii. Smerovalo od Immaculaty k Tescu, kde sa zhromažďovali protestujúci. V meste pritom bolo množstvo štátnych i mestských policajtov.
Hlavná ulica je pešia zóna, navyše, bolo tam nahlásené podujatie. V čase, keď sú takmer na dennom poriadku správy o teroristických útokoch, sa ľudia nad takouto benevolenciou policajtov na sociálnych sieťach čudovali.
„Auto mierilo smerom k protestujúcim. Jeden občan sa postavil proti vozidlu a vodiča donútil obrátiť a vrátiť sa, odkiaľ prišiel,“ informoval jeden zo svedkov na sociálnej sieti. Reakciou neďaleko stojacich mestských policajtov pri Františkánskej ulici malo byť iba mlčanie.
„Príslušníci zaznamenali pohyb tohto vozidla po pešej zóne. Vozidlo bolo zaparkované vo dvore, kde je vstup len z Hlavnej ulice, ešte pred opatreniami a z miesta nemalo inú možnosť odísť ako po Hlavnej ulici. Vodiča riešila mestská polícia,“ informoval policajný hovorca Alexander Szabó.
Mestskí policajti sú o pondelkovom prípade informovaní, no vo svojom vyhlásení zdôrazňujú, že v deň konania protestu platil pre vjazd vozidiel na Hlavnú ulicu rovnaký režim ako po iné pracovné dni.
„Vjazd vozidiel do pešej zóny povoľuje buď priamo dopravné značenie alebo VZN mesta, ktoré upravuje aj režim užívania historickej časti mesta Košice. Z toho teda vyplýva, že nie všetky vozidlá majú vjazd do pešej zóny zakázaný,“ uvádza mestská polícia. Príslušníci preto nie sú povinní zastaviť každé vozidlo prechádzajúce pešou zónou, obzvlášť nie, ak plnia špeciálne úlohy.
Mestská polícia prípad zaevidovala už v pondelok, a odvtedy sa ním intenzívne zaoberá. Objasňuje ho ako podozrenie na priestupok proti bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky.
Róbert Hakl
Foto: al
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) v piatok oficiálne spúšťa sezónnu prevádzku cyklobusu. Ako uvádza na svojej webovej stránke, tento rok prichádza vo výrazne rozšírenej podobe – s novými trasami, nástupnými a výstupnými zastávkami a lepšou dostupnosťou rekreačných lokalít. Cieľom je ponúknuť ekologickú a pohodlnú alternatívu pri ceste za aktívnym oddychom.
O zmenách v územnom členení mesta Košice by mohli rozhodnúť obyvatelia v referende. Rozhodovali by o alternatívnom modeli, ktorý by pripravilo mesto Košice po dohode s mestskými poslancami a starostami. Referendum by sa mohlo konať v deň parlamentných volieb v roku 2027.
Policajti odhalili prípad podvodu, pri ktorom manželský pár neoprávnene získal humanitárne dávky pre občanov Ukrajiny za viac ako 300 000 českých korún, teda v prepočte približne 12 300 eur. Peniaze mali poberať napriek tomu, že na nich nemali nárok.