Balóny obsadili nebo
Konečne až na tretíkrát mohli balóny vzlietnuť a obsadiť košické nebo. Silný vietor totiž nedovolil odštartovať 24.ročník Medzinárodnej balónovej fiesty v stredu podvečer, ani vo štvrtok ráno.
Až vo štvrtok popoludní sa mohlo začať s nafukovaním balónov, ktoré štartovali spred hotela Centrum. Posádka denníka KOŠICE:DNES letela s ostrieľaným pilotom Svatoplukom Kučom z Přerova, ktorý má 20-ročné skúsenosti a nad Košicami lieta už trinásť rokov.
„Radi sa tu vraciame, je tu nádherná príroda a skvelí ľudia, takže nikdy neodmietneme pozvanie,“ poznamenal skúsený pilot, ktorý okrem Českej republiky a Slovenska lietal aj nad Anglickom, Rakúskom či Francúzskom.
Balón s našou posádkou letel smerom nad Mestskými časťami Juh a Západ, z vtáčieho pohľadu bolo vidieť areál Dopravného podniku či Luník IX. Napokon sme pristáli iba niekoľko metrov od golfového ihriska v Malej Ide, kde sa konal aj krst nového vzduchoplavca.
„Preleteli sme asi 10 kilometrov. Ťažko je mi povedať, koľko ich už mám dokopy absolvovaných, no nalietaných mám okolo 1300 hodín,“ konštatoval Svatopluk Kuča.
Na 24.ročník Balónovej fiesty prišlo 17 balónov, a to nielen zo Slovenska, ale aj z Českej republiky, Holandska, Maďarska, Rumunska a Belgicka. Potrvá až do soboty 10.júna, no dnes podvečer je pripravený zaujímavý program pred obchodným centrom Aupark, kde je pripravený aj kultúrny program a nočné nafukovanie balónov.
foto: Veronika Janušková, Róbert Hakl
Odporúčané články
V metropole východu sa tento týždeň sa začalo aj so súvislými opravami chodníkov vo veľkých mestských častiach. Ako prvé dostanú nový asfaltový povrch chodníky na uliciach Čajakova 3, Florianska pri rohu so Škultétyho ulicou, Vojenská 4 – 12, Rosná 1 – 5, Užhorodská (vnútorná časť), Južná trieda 19, Ladožská 7 -16, Družicová 1 – 3, Stálicová 1 – 5, Watsonova 53 – 57, Vysokoškolská, Tomašikova 1 – 25, Obchodná vnútroblok, Pekinská za budovou Freshu, Belehradská 11 po vežiak na Juhoslovanskej 7, chodník pred ZŠ Belehradská, Maršala Koneva pri Poliklinike Východ, Kalinovská 2 – 18 ako aj chodník pred ZŠ Fábryho.
Mnohé mokrade na východnom Slovensku sú v dôsledku sucha úplne vyschnuté alebo takmer suché a pre vodné vtáctvo nevhodné. Vtáky preto tieto lokality opúšťajú a sústreďujú sa najmä tam, kde sa voda ešte udržala alebo ju ochranári dokázali zadržať.
25. apríla 2026 sa v Miškolci konal 26. ročník podujatia Kézműves Kupa (Pohár zručnosti), ktorý organizuje Obchodná a priemyselná komora župy Boršod-Abov-Zemplín. Vyše 200 súťažiacich z Maďarska, Slovenska, Rumunska a Srbska súťažilo nielen v kaderníckych a vizážistickych disciplínách, ale aj v manikúre a nechtovom dizajne, starostlivosti o nohy a v úprave a technológii nadpájania mihalníc.