Už lanária elitu štartového poľa
Hoci by sa mohlo zdať, že do 1. októbra je ešte ďaleko, organizátori 94. ročníka Medzinárodného maratónu mieru (MMM) v Košiciach už začínajú kreovať elitnú časť štartového poľa na maratónskej trati v mužskej i ženskej kategórii.
„Naše aktivity už postupne naberajú na obrátkach. Po poslednom veľkom jarnom maratóne, ktorý sa konal v Prahe, budú na intenzite naberať naše rokovania s manažérmi, keďže budú dolaďovať jesenný program pre svojich bežcov. Nejaké zaujímavé mená už máme na stole, čakáme však na ďalšie ponuky,“ naznačil riaditeľ MMM Branislav Koniar.
Skvelý vzťah s uznávanými manažérmi
Košickí organizátori už roky spolupracujú s viacerými uznávanými manažérmi. Patria k nim aj Holanďan Gerard van de Veen a Talian Gianni de Madonna, ktorý zastupuje okrem iného aj skvelú Keňanku Mary Keitanyovú, víťazku tohtoročného maratónu v Londýne v skvelom čase 2:17:01 h.
„S oboma manažérmi kooperujeme už roky, máme vybudovaný skvelý vzťah. Samozrejme, nevieme z ich agentúr angažovať absolútne najlepších pretekárov, keďže sa musíme hýbať v rámci nášho rozpočtu. Títo manažéri nám však vždy vedia zabezpečiť kvalitných bežcov, ktorých dokážeme aj zaplatiť. Tohtoročné elitné pole favoritov v štartovom poli Medzinárodného maratónu mieru vyskladáme opäť tak, aby bežci mohli na našej skvelej a rýchlej košickej trati atakovať svoje osobné maximá.“
Narastá bonita konkurencie
Vlani mali organizátori v rozpočte vyčlenenú sumu 100-tisíc eur na štartovné, prémie a cestovné i ubytovacie náklady pre najlepších bežcov. Aký mešec pre elitu majú nachystaný tento rok a o koľko môžu zbohatnúť najlepší bežci na trati MMM?„Približne rovnakú sumu máme vyhradenú aj v tohtoročnom rozpočte. Ak najlepší muž zabehne maratón pod 2:07 h, zinkasuje dvadsaťtisíc eur. Prémiu v rovnakej výške dostane aj najlepšia žena, ak zvládne trať pod 2:22 h. Prémie sú potom odstupňované podľa dosiahnutých časov a umiestnení až po desiate miesto. Náš rozpočet potrebujeme v tejto kapitole v budúcnosti určite posilniť, keďže výrazne narastá aj bonita svetovej maratónskej konkurencie,“ odhaľuje finančné zákulisie MMM Branislav Koniar.
Čína dvíha ceny
Zároveň poukázal najmä na obrovský rozmach maratónu v Číne. „Táto krajina má v súčasnosti obrovský apetít po takýchto podujatiach. V Číne usporiadajú ročne tristo veľkých, finančne dobre saturovaných maratónov. Do dvoch rokov ich bude podľa odhadov expertov až päťsto. Mnohé európske maratóny vrátane MMM budú mať problém, ako zaplatiť a angažovať kvalitných pretekárov. Čína dvíha ceny, ponúka vysoké štartovné, a tak nám mnohokrát naozaj nezostáva priestor, ako sa s tým vyrovnať. Navyše, na vyplnenie diery chýbajú aj kvalitní európski pretekári – úroveň špičkového maratónskeho behu poklesla aj v takých tradičných krajinách, akými sú Španielsko, Portugalsko, Taliansko, Veľká Británia či Poľsko.“
Dostupnejší aj pre Ukrajinu?
Organizátori MMM majú za sebou aj sériu ciest po Európe, kde na sprievodných podujatiach maratónov v Bratislave, Prahe, Budapešti, Krakove, Enschede a Londýne propragovali prostredníctvom vlastného promostánku krásne podujatie i naše mesto.
„Na týchto maratónoch sa premleli tisícky bežcov. Košický maratón je už celosvetovo etablovanou značkou, navyše so silným historickým odkazom, keďže je druhý najstarší na svete. Sme presvedčení, že záujem o Košice bude aj v zahraničí neustále narastať. Napríklad, v Londýne sme boli už piaty rok po sebe, britské prostredie je pre nás významné vďaka priamemu leteckému spojeniu s Košicami. Záujemcom o medzinárodný maratón sme sa snažili dať komplexné informácie, nielen tie športové, ale aj to, kde sa môžu v Košiciach dobre vyspať, najesť či zabaviť,“ zosumarizoval šéf MMM Branislav Koniar.
Nie je žiadnou novinkou, že hlavné zahraničné trhy pre bežcov-účastníkov MMM sú Česko, Poľsko a Maďarsko. Možno v tomto smere už čoskoro pribudne ďalšia krajina. „Viedli sme zaujímavé debaty so šéfmi maratónu v ukrajinskom Kyjeve. Vyzerá to tak, že Ukrajina bude mať so Slovenskom bezvízový styk, takže Košice sa stanú pre ukrajinských bežeckých nadšencov jednoduchšie dostupnou destináciou.“
Rekord z roku 1947
Organizátori MMM otvárajú aj rozsiahle archívy podujatia, poukazujú na pestré výsledky práce štatistikov. Vedeli ste napríklad, že rok 1947 priniesol Košiciam jedno unikátne prvenstvo? Na svete bolo vtedy zorganizovaných 54 maratónov a nikde inde nebolo v danom roku v cieli maratónu viac bežcov než v Košiciach. V našom meste vtedy do cieľa dobehlo 75 účastníkov, kým napríklad v Bostone, ktorý bol v tomto rebríčku druhý v poradí, ich bolo len 41. Košický maratón tak možno s istým zveličením v roku 1947 považovať za najmasovejší na svete.
foto: Veronika Janušková, Progress Promotion