Nechajte svoj domov obliecť odborníkom
Kto by nechcel krásnu a funkčnú fasádu s nízkou spotrebou energie na vykurovanie. Vďaka zatepleniu obvodových plášťov ušetríte nemalé finančné prostriedky a zabezpečíte vo vašom domove tepelnú pohodu.
Ale pozor! Nie je zateplenie ako zateplenie. Výsledný efekt často nezodpovedá očakávaniam. Preto je dobré vyvarovať sa nasledujúcim chybám.
Čiastočné zateplenie
Mnohí investori sa v snahe ušetriť rozhodnú zatepliť iba jednu stenu. Myslia si, že tým predídu vzniku plesní a dom tak bude môcť voľne „dýchať“. K tejto možnosti sa často uchyľujú aj pre nedostatok financií. Tým, že sa zateplí jedna alebo dve steny, ešte nie je problém vyriešený. Teplo začne unikať na miestach, kde steny nie sú zateplené. Dom je potrebné zatepliť zo všetkých strán.
Okná ako prvé
Predtým, ako sa rozhodnete „obliecť svoje bývanie“, nie je na škodu vymeniť okná a zrekonštruovať balkón či lodžiu. Realizácia takýchto úprav je možná aj po zateplení. Je to však náročnejšie a môže dôjsť ku komplikáciám. Zateplenie musí siahať tesne k samotnému rámu okna. Každá medzera môže vytvoriť tepelný most, čo spôsobí únik tepla alebo tvorbu plesne.
Výber materiálu
Poďme sa pozrieť aj na samotný materiál a jeho hrúbku. Všeobecne sa nedá povedať, ktorý izolačný materiál je ten najlepší. Výber závisí od samotnej stavby a požadovaných vlastností zatepľovacieho systému. Preto je lepšie obrátiť sa na stavebnú spoločnosť, ktorá sa zatepľovaním zaoberá. „Hrúbka a materiál závisia od toho, aký výsledok chce vlastník domu dosiahnuť. V súčasnej dobe sa hrúbka izolantu na bytových domoch pohybuje v rozmedzí 12-16 cm,“ hovorí Michal Vejačka, konateľ stavebnej spoločnosti MV BUILDING, s.r.o. V stavebníctve sa najčastejšie využíva na zatepľovanie polystyrén alebo minerálna vlna. Zateplenie fasády chráni váš dom pred poveternostnými vplyvmi a teplotnými zmenami.
Lepenie izolantov
Na kvalitu zateplenia má podstatný vplyv aj technológia lepenia (lepenie dosiek na fasádu). V prvom rade si dajte pozor, aby medzi doskami neboli žiadne medzery. Ak by aj náhodou vznikli, je dobré ich vyplniť montážnou penou. Veľmi dôležité je i to, aby sa lepidlo nanášalo nielen „na buchty“ (postup pri lepení izolantu, pri ktorom nanesené lepidlo má tvar buchty), ale aj po celom obvode jednotlivých dosiek. V každom prípade je lepšie obrátiť sa na odborníkov, ktorí sa v zatepľovaní vyznajú. Pri nedôslednom lepení dosiek totiž vznikajú tepelné mosty, čoho dôsledkom môže byť zrážanie vlhkosti a následne plesne.
Za najviac chýb často môže nedostatok skúseností. Aj keď vás možno vlastnoručné zateplenie vyjde lacnejšie, vo väčšine prípadov je lepšie spoľahnúť sa na stavebnú spoločnosť, ktorá sa vie za svoju prácu aj zaručiť.
(ML, MV, TŠ)