Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach dosiahla v roku 2023 rekordnú návštevnosť
Botanická záhrada Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach (UPJŠ) láme rekordy v počte návštevníkov. Súbor aktivít, podujatí a atraktívnosti prostredia lákajú do univerzitnej botanickej záhrady stále viac návštevníkov.

Botanickú záhradu navštívilo viac ako 81-tisíc osôb
V roku 2023 sa návštevnosť vyšplhala na rekordných 81 848 návštevníkov, čím je o viac ako štvrtinu vyššia v porovnaní s rokom 2022. Botanická záhrada UPJŠ každoročne usporadúva množstvo rôznych podujatí, ktoré si v širokej verejnosti našli svojich nadšencov.
„Najvyšší denný počet platiacich návštevníkov sme zaznamenali počas výstavy motýľov v nedeľu 28. mája, kedy záhradu navštívilo 1 809 osôb. Počas výstavy orchideí konanej 12. marca sme dosiahli druhú najvyššiu dennú návštevnosť, a to 1 600 návštevníkov, z čoho máme veľkú radosť,“ informuje riaditeľ Botanickej záhrady UPJŠ v Košiciach prof. RNDr. Pavol Mártonfi, PhD. a dodáva, že v roku 2023 po prvýkrát začali v rámci evidencie návštevnosti registrovať aj deti do 6 rokov, ktoré majú vstup do botanickej záhrady zadarmo. V priebehu roka bezplatne navštívilo botanickú záhradu 7 965 detských návštevníkov.
Návštevnosť posilnilo aj podujatie Noc v džungli
Celkový najvyšší počet detí a študentov zaznamenali v júni, kedy tradične mnoho školských skupín navštevuje botanickú záhradu v rámci koncoročných výletov. Aj v roku 2023 si mohli organizované skupiny vybrať z ponuky niekoľkých tematicky zameraných okruhov so sprievodcovskou službou či už v skleníkoch, alebo vo vonkajšom areáli záhrady, čo využilo 278 skupín.
Celkovú návštevnosť posilnil aj záujem o pomerne nové netradičné podujatie pod názvom Noc v džungli. V zimnej sezóne 2022/2023 boli prvýkrát spustené komentované prehliadky v skleníkoch tropickej flóry so špeciálnym osvetlením rastlín a zvukovými efektmi, ktoré návštevníkom simulovali autentické zvuky nočnej džungle. Práve toto podujatie pritiahlo v minuloročnej sezóne do botanickej záhrady 618 návštevníkov.
Galéria


Botanická záhrada organizuje rôzne projekty
Okrem podujatí pre širokú verejnosť odborníci z botanickej záhrady realizujú projekty venované modernizácii, ekologickým úsporám, zeleným témam či zvýšeniu atraktívnosti prostredia. V roku 2023 boli verejnosti prezentované úspešne realizované projekty, medzi ktoré patrí Maxi botanika v praxi (trvalá expozícia v podobe šiestich drevených plastík v nadrozmernej veľkosti zobrazujúcich plody a šišky vybraných rastlín), edukačná bylinková záhrada pre nevidiacich či apidomček umiestnený v areáli záhrady. Mnohé menšie projekty sú realizované v spolupráci OZ BotaniKE, ktoré má za cieľ podporovať aktivity súvisiace s ochranou a starostlivosťou o areál univerzitnej záhrady.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košická ZOO odmeňuje školákov. Vstup získajú za symbolickú cenu
V roku 2023 zavítal do záhrady komorný zmiešaný zbor a sláčikový orchester Piccolo coro & Piccola orchestra, mimoriadne úspešný u publika bol aj koncert Roba Opatovského s kapelou a výtvarná výstava absolventa Akademie výtvarných umění v Prahe Michala Nagypála pod názvom Stromy majú oči v priestore skleníka.
Otváracie hodiny botanickej záhrady
Do 30. apríla 2024 platí režim otváracích hodín v zimnej sezóne, skleníky sú pre verejnosť sprístupnené denne od 9:00 do 15:00 hod., vonkajší areál do 31. marca 2024 denne od 9:00 do 15:00 hod., s platnosťou od 1. apríla 2024 bude exteriér záhrady otvorený v letnom režime do 18:00 hod. Počas výstav a podujatí môžu byť otváracie hodiny upravené.
Zdroj: Botanická záhrada UPJŠ v Košiciach
Odporúčané články

Východoslovenská distribučná, a.s. (VSD) oznamuje plánované odstávky elektrickej energie v Košickom kraji na týždeň od 7. do 11. júla 2025. Prerušenia distribúcie sú nevyhnutné pre údržbu a modernizáciu distribučnej infraštruktúry. Odberatelia sú vyzvaní k trpezlivosti a odporúča sa, aby si naplánovali svoje činnosti s ohľadom na tieto výpadky.

Ako píše DenníkN, VVS si uvedenými zdrojmi posilnila svoju finančnú stabilitu a zabezpečila zdroje pre rozvoj vodárenských aj non-core aktivít. Predmetné financovanie poskytne VVS najväčšia slovenská banka, Slovenská sporiteľňa, a.s. Tá sa tak stala hlavnou financujúcou bankou východoslovenských vodárov.

Rudolf Schuster (91), prvý demokraticky zvolený prezident Slovenskej republiky a bývalý primátor mesta Košice, na Valnom zhromaždení Východoslovenskej vodárenskej spoločnosti (VVS) tvrdo kritizoval neodborné zásahy do vodohospodárstva a mediálne útoky na VVS zo strany Ministerstva životného prostredia SR (MŽP SR) a Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). „Každý je dnes odborníkom vo všetkom. Neodborníci by nemali hovoriť do odborných vecí,“ vyhlásil. Tvrdenia NKÚ, najmä jeho predsedu Ľubomíra Andrassyho, o údajnej skrytej privatizácii VVS odborná verejnosť opakovane označila za klamstvá, zavádzanie a politikárčenie. Schuster zdôraznil dôležitosť odbornosti, efektívneho hospodárenia vodární a využitia eurofondov na ochranu vodných zdrojov v čase klimatických zmien.