Košickí farmári sú na dne. Ako to vyzeralo počas protestov v meste? (FOTO)
Košickí poľnohospodári sa pripojili k celoslovenským protestom. Na proteste v metropole východu sa zúčastnili najmä členovia Regionálnej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (RPPK), no i viacero nečlenov, poľnohospodárov, ktorí nie sú spokojní so súčasnou situáciou. Uviedol to pre médiá podpredseda RPPK Košice Ladislav Bajo.
Skonštatoval, že z hľadiska rozsahu ide o najväčší protest slovenských poľnohospodárov v histórii Slovenska, odohrával sa na celom území, v krajských i okresných mestách. Avizovaná bola účasť približne dvoch tisícok poľnohospodárskych strojov, v rámci Košíc a okresu Košice-okolie ich bolo avizovaných 70.
Košickí poľnohospodári sa pripojili k všeobecným cieľom protestu:
- vystupovali proti komplikovanej byrokratickej politike Európskej únie,
- nekomunikovaným podmienkach Zelenej dohody, ktorú označujú za príliš ambicióznu a prakticky nenaplniteľnú,
- košickí farmári sa pripojili i ku kritike uvoľňovania obchodnej politiky EÚ voči tretím štátom, a to nielen Ukrajine, ale i juhoamerickým štátom,
- požadujú zrušenie opatrení EÚ, ktoré znevýhodňujú európskych, a teda i slovenských poľnohospodárov voči ich kolegom z tretích štátov,
- chcú zastaviť úpadok slovenskej potravinovej sebestačnosti, ktorá podľa nich výrazne upadá, zdôraznil i absenciu spracovateľského priemyslu,
- požadujú i analýzu novej poľnohospodárskej politiky EÚ.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Východné Slovensko opäť zasiahlo zemetrasenie. Epicentrum sa nachádzalo na tomto mieste
„Vznikla tu situácia, ktorá nás dotlačila k tomu, aby sme vyšli do ulíc, a tá situácia sa skladá z niekoľkých faktorov,” uviedol člen RPPK Košice Alexander Palády. Ide podľa neho o nereálnu ekologizáciu poľnohospodárskej výroby, ktorá „vznika v hlavách ľudí, ktorí ani šajnu nemajú o tom, ako funguje poľnohospodárstvo”.
Galéria
Sme na dne, odkazujú farmári
Zdôraznil, že v súčasnosti sú stratoví prakticky pri každej plodine a nevedia ako ďalej, čím sa dostávajú do „absolútne smrtiacej špirály”, ktorá zahŕňa kombináciu podmienok, dovozu a obchodných cien. „Odrazu sme na dne, preto tu stoja aj títo ľudia. Žiadame, aby bolo všetko napravené tak, aby sme mohli v kľude pestovať, chovať a produkovať a zabezpečovať pre národ potraviny,” zdôraznil.
Člen komory Imrich Kováč konštatoval, že všetky slovenské vlády deklarovali podporu živočíšnej výroby, no prax je podľa neho iná. Živočíšnej výrobe chýbajú vhodné podmienky, ktoré by mal vytvárať štát. „Kedysi boli Košice baštou potravinárskeho priemyslu. Mali sme tu bitúnok, mliekareň, mlyn, Fruconu, spracovanie zeleniny, sladovňu, pivovar. Čo máme momentálne? Okrem pekárne a Frucony, ktorá vyrába už len liehoviny, žiadny spracovateľský priemysel v Košiciach neexistuje,” myslí si.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: Košický protest zaznamenal silnú účasť. K Dolnej bráne prišlo viac ako 6-tisíc ľudí (VIDEO)
Absencia spracovateľského priemyslu podľa neho vedie k vývozu do zahraničia na spracovanie. Podmienky na živočíšnu výrobu podľa neho nie sú zaistené. Od vlády očakávajú, že poľnohospodárom, ktorí spĺňajú podmienky, promptne vyplatia dotácie, keďže im chýbajú prostriedky.
Zdroj: SITA (kl)
Odporúčané články
Košice si v nedeľu 17. novembra pripomenuli 35. výročie Nežnej revolúcie, ktorá patrí medzi kľúčové historické udalosti Československa. Nenásilný odpor ľudí v novembri 1989 priniesol zmenu, ktorá ukončila obdobie totalitného režimu a nastolila demokratické princípy, slobodu a práva pre všetkých občanov.
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
Mestské zastupiteľstvo v Košiciach schválilo budúcoročný rozpočet. Zahlasovalo zaň 31 poslancov, z 37 prítomných. Metropola východu bude hospodáriť s viac ako 324 miliónmi eur. Z podielových daní pochádza 107,5 milióna eur, z nich si 15,6 milióna prerozdelia mestské časti Košíc.