Nebudete v deň volieb na mieste trvalého bydliska? Takto môžete voliť prezidenta aj v inom meste
V rámci nadchádzajúcich prezidentských volieb na Slovensku, ktorých prvé kolo sa uskutoční už túto sobotu, 23. marca 2024, majú voliči možnosť požiadať o hlasovací preukaz. Tento dokument umožňuje hlasovanie mimo obvodu trvalého pobytu, čo je nevyhnutné pre tých, ktorí sa v deň volieb nemôžu zúčastniť hlasovania vo svojom volebnom okrsku.
Kde a dokedy je možné požiadať o hlasovací preukaz?
Záujemcovia o hlasovací preukaz musia podať žiadosť najneskôr do piatka, 22. marca, na mieste svojho trvalého pobytu a to v rámci úradných hodín. Podanie žiadosti o hlasovací preukaz je možné aj prostredníctvom splnomocnenca, čo zabezpečuje flexibilitu pre voličov, ktorí sa nemôžu dostaviť osobne. V tomto prípade je potrebné vyplniť žiadosť s údajmi o voličovi (meno a priezvisko, rodné číslo, štátna príslušnosť, adresa trvalého pobytu, adresa doručenia preukazu).
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PRVÉ PREKVAPENIE prezidentských volieb: Danko sa vzdal v prospech HARABINA!
V prípade, že volič poverí na prevzatie hlasovacieho preukazu inú osobu, musí vo svojej žiadosti uviesť meno, priezvisko a číslo občianskeho preukazu tejto osoby. Na žiadosti voliča nemusí byť úradne overený podpis. Osoba, ktorá má preukaz prevziať, preukazuje svoju identitu občianskym preukazom a potvrdzuje prevzatie preukazu vlastnoručným podpisom. Okrsková volebná komisia voličovi vo volebnej miestnosti hlasovací preukaz odoberie a následne ho zapíše do zoznamu voličov.
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ: PROFILY prezidentských kandidátov: Ivan Korčok, diplomat s ambíciami
,,Hlasovací preukaz je platný len pre ten deň konania volieb, ktorého dátum je na ňom uvedený a len spolu s občianskym preukazom. Hlasovací preukaz sa vydáva iba raz, volič by s ním preto mal nakladať opatrne,” uviedlo Ministerstvo vnútra SR. V prípade straty alebo odcudzenia preukazu, obec vydá hlasovací preukaz len raz.
Hlasovanie bez trvalého pobytu na Slovensku
Súčasná legislatíva týkajúca sa prezidentských volieb neumožňuje hlasovanie prostredníctvom pošty, hlasovanie je prípustné výhradne v rámci volebných miestností nachádzajúcich sa na území Slovenskej republiky. Slovenský občan bez trvalého pobytu na Slovensku je oprávnený hlasovať v ľubovoľnej volebnej miestnosti, ak preukáže svoju totožnosť platným cestovným pasom SR. Súčasne musí predložiť čestné vyhlásenie potvrdzujúce, že jeho trvalé bydlisko sa nachádza mimo územia Slovenska. Na webovej stránke Ministerstva vnútra SR je k dispozícii vzor čestného vyhlásenia, ktorý môže volič získať aj od okrskovej volebnej komisie v deň volieb. Podpis na tomto vyhlásení nie je potrebné úradne overovať.
Zdroj: Ministerstvo vnútra SR
Odporúčané články
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.