Fenomenálny Al Di Meola vykúzlil v Košiciach farebnú noc
Nie každý večer počas pracovného týždňa si Košičania môžu vybrať z dvoch kvalitných hudobných akcií. V Tabačke na Pohoda párty vystúpila v utorok večer vynikajúca izraelská speváčka Lola Marsh a v Spoločenskom pavilóne zase legendárny gitarista Al Di Meola.
Americký hudobník sa dostal do povedomia, keď ho začiatkom 70. rokov oslovil klavirista Chick Corea, aby sa stal členom jeho skupiny Return to Forever. Spolu s basgitaristom Stanley Clarkom a bubeníkom Lennym Whiteom sa stali priekopníkmi žánru fusion, v ktorom sa jazz spájal s rockovou hudbou. Najväčšie úspechy mu však priniesla spolupráca s ďalšími legendárnymi gitaristami – Johnom McLauglinom a Pacom de Luciom. Spolu vytvorili akustické gitarové trio, ktoré v roku 1980 nahralo výnimočný koncertný album Friday Night in San Francisco. Jeden z najlepších svetových gitaristov sa na svojom európskom turné zastavil aj v Košiciach.
So zatajeným dychom
Pred zaplneným auditóriom Spoločenského pavilónu otvoril Al Di Meola krátko po ôsmej svoj koncert skladbou Infinite Desire. V rámci aktuálneho World Symfonia Tour sa košickému publiku predstavil v triu s talianskym gitaristom Peom Alfonsim a maďarským bubeníkom Péterom Kaszásom. Diváci od začiatku so zatajeným dychom sledovali efektnú show majstra a jeho kolegov. Gitarový virtuóz predvádzal charakteristickú hráčsku ekvilibristiku v rýchlych behoch po hmatníku svojho nástroja, ale vynikal aj v lyrických pasážach. Di Meola v niektorých momentoch použitím rôznych efektov dodával farbe svojej akustickej gitary nové odtiene a trojica hudobníkov aj vďaka kvalitnému zvuku v sále predvádzala výnimočné inštrumentálne výkony.
V pestrofarebnej hudbe 63-ročného Američana bolo počuť vplyvy flamenca, stredomorskej hudby, ale aj klasiky a jazzu. Po krátkej pauze koncert pokračoval interpretáciou dvoch skladieb kráľa argentínskeho tanga Astora Piazzollu. „Mám rád jeho hudbu, je komplexná, ale dotýka sa aj tvojho srdca, na jednej strane je intelektuálna, ale zároveň aj veľmi emocionálna,“ prezradil po koncerte v krátkom rozhovore pre KOŠICE:DNES svetoznámy gitarista.
Inšpirujúce piesne „Chrobákov“
V závere vystúpenia diváci mohli počuť aj zaujímavú verziu balady She‘s Leaving Home exbítlsáka Paula McCartneyho. „Moja láska k melódii pochádza práve z Beatles. Jednoduché, ale krásne melódie. Ich piesne sú doteraz inšpirujúce. Myslím si, že melódia je najdôležitejšia, ľudia predsa nechcú celý večer počúvať len gitarové sóla. Skôr ako som sa dostal k jazzu a fusion začínal som na hudbe Beatles, Simona and Garfenkula a ďalších. Dodnes v aute často počúvam Sgt. Peppera či Magical Mystery Tour.“ Posledné minúty koncertu patrili azda najznámejšej Di Meolovej skladbe Mediterranean Sundance z albumu Elegant Gypsy, kde sa v perkusívnom intre ku kapele pridala aj zaplnená sála Spoločenského pavilónu. Množstvu vďačných košických divákov po vystúpení sympatický líder trpezlivo podpisoval cédečká a fotografie.
[ad][/ad]Koncert legendárneho amerického gitaristu bol výnimočným hudobným zážitkom, ktorý musel uspokojiť aj najnáročnejšieho diváka. Vďaka, maestro! Vykúzlili ste v Košiciach farebnú noc…
Peter Šafránek
foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.