VIDEO: Západ trápia špinavé migračné trasy
Denník košice:dnes postupne mapuje poriadok a vo všetkých košických MČ. Mestská časť Košice-Západ má vyše 40-tisíc obyvateľov, ktorí bývajú vo viac ako 15-tisíc bytoch. Nie je tu priemyselná výroba, ale študentské internáty a veľká nemocnica. Sídlisko Terasa má však aj susedov, ktorí tam denne prichádzajú a robia neporiadok. To jednotne hovoria obyvatelia aj predstavitelia samosprávy.
Pri piatkovej pochôdzke po sídlisku sme našli 10 veľkokapacitných kontajnerov (VKK), ktoré práve ten týždeň mala MČ na svojom území. „Zásadou je, aby každý Luník mal minimálne jeden v mesiaci. Počas roka na rôznych uliciach,“ povedal nám referent oddelenia rozvoja MČ Západ Oliver Kovács.
Najviac kontajnerov
Najviac, vzhľadom na počty obyvateľov, je však v tejto mestskej časti aj kontajnerov a kontajnerovísk. Časť z nich je stará a potrebuje obnovu.
Poriadok okolo kontajnerov bol v piatok jeden z najlepších z veľkých MČ, ktoré sme pri našom monitorovaní prešli. Keď sme však zástupcom samosprávy pripomenuli dosť veľa sťažností na neporiadok okolo blokov, priznali, že majú problémy. „Ide o migračné trasy našich spoluobčanov, ktorí smerujú na Luník IX alebo bývajú okolo sídliska. Vyberajú odpadky z kontajnerov a cestou k ich bydlisku ich ʼtriedia‘ alebo im padajú na zem,“ pridal sa zástupca starostu Andrej Sitkár.
Aj preto je najväčší neporiadok v častiach, ktoré sú najbližšie k Luníku IX. Potom okolo trás do centra mesta alebo Borovicového hája. „Údržbu čistoty riešime denne aktivačnými pracovníkmi. Na každý Luník sú minimálne traja ľudia. Najviac však pomôže uzamykanie kontajnerovísk. Potom, ako budú pribúdať, by sa situácia mala výrazne zlepšovať,“ pokračoval referent Kovács. „Momentálne sú dni, keď nestíhame.“
Najhoršie vyriešili
Ďalším problémom mestskej časti je asanačné pásmo. Po rokoch problémov s haldami odpadkov, o ktorých sme písali aj v našom denníku, sa vyriešila situácia na Stokráskovej ulici. „Odviezli sme odtiaľto 185 ton odpadu. Správa mestskej zelene (SMsZ) vyčistila okolie od náletových drevín, takže sa tu prestali zdržiavať neprispôsobiví občania. Stále je v spodnej časti asanačného pásma problém s neporiadkom, ale to najhoršie sa podarilo vyriešiť. Ešte tu treba zbúrať zvyšky stavieb. Čaká sa na povolenie, “ vysvetlil Kovács. Ľudia nám však hlásia aj činnosť SMsZ na tomto území. Vraj tu zváža kadečo z celej MČ. „Je to náš pozemok a dohodli sme sa so SMsZ, že to bude ich pracovná plocha, keďže také niečo potrebujú. Tu spracovávajú orezané konáre, štiepku potom vozia k sebe.“

Druhá kosba
Na sídlisku sme na viacerých miestach našli pracovať aj koscov. Podľa Kovácsa ide o druhú kosbu: „Prvú sme chceli už v apríli, ale bola až v máji. Počasie pomáha tráve rásť rýchlo, preto nasleduje hneď druhá kosba. Plán, kedy sa čo kosí, si však robí SMsZ. My pripomienkujeme zle spravené plochy, keď ostane nepohrabaná tráva a podobne.“
Skontrolovali sme zmeny kontajneroviska pri Tr. SNP 71, ktoré vyriešili na náš podnet. Aj tu sme si všimli kontajnery, ktoré pribudli na separovaný odpad v celom meste. „Keďže celkovo odpadu nepribúda, ubrali sme z kontajnerov na neseparovaný zber a pridali na separovaný. Veľa ľudí separovať chce a veríme, že aj ďalší sa pridajú, keď sa zlepšia možnosti.“
Aj tu sa však vraciame k občanom, ktorí rozhrabujú odpadky v smetných nádobách. „Im je jedno, čo vyberú a kam to hodia, keď sa im to nehodí. Či na zem alebo do nádoby na separovaný zber. Aj s týmto pomôže uzamykanie kontajnerovísk, ktoré postupne budujeme,“ dodal Oliver Kovács.
—
Pribudnú veľké uzamykateľné kontajneroviská
Na Sokolovskej ulici sme našli veľké uzamykateľné kontajnerovisko. Všade okolo bol poriadok. Opýtali sme sa na tento spôsob údržby poriadku na miestnom úrade.
„Vlani sme sa uchádzali o prostriedky z envirofondu, ktoré nám boli pridelené. Máme možnosti budovať ich. Tento rok ich chceme spraviť 24. Budeme zlučovať kontajneroviská na uliciach, ktoré sú menšie a je ich veľa. Dostupnosť bude do 60 metrov od bydliska jednotlivých ľudí. Budú sa uzamykať, preto čistota bude lepšia ako doposiaľ,“ povedala nám prednostka miestneho úradu Andrea Horváthová.
„Máme rozpracované ulice. Niečo budeme financovať aj z nášho rozpočtu. Prebieha verejná súťaž. Veríme, že už na jeseň budú hotové a ľudia spokojnejší,“ dodal zástupca starostu Andrej Sitkár.

Pri monitoringu poriadku v MČ sme sa dostali aj k záhradkárskej osade pri Račom potoku. Tu je pravidelne umiestňovaný VKK. Plnia ho však nielen záhradkári, ale aj rôzni podnikatelia, ktorí chcú ušetriť a dovezú tam stavebný odpad. „Rozhodli sme sa schváliť dotáciu pre mestskú políciu na fotopascu. Došla nám trpezlivosť s čiernymi skládkami aj neporiadkom, ten je často napríklad na Lesníckej ulici. Fotopasca bude tam, kde to MČ potrebuje,“ prezradil nám Andrej Sitkár.
Foto a video: Ľuboš Bušo
Odporúčané články
Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje na výluku električiek na rýchlodráhe. Potrvá od soboty 22. novembra do nedele 30. novembra 2025. Dôvodom výluky električkovej dopravy na rýchlodráhe je servisná údržba.
Predvianočné obdobie v meste často pripomína nekonečný kolotoč nákupov. Ale stačí sa na chvíľu zastaviť a zistiť, že dôležité veci máme úplne inde než v regáloch obchodov. Hoci sú výklady plné lákavých ponúk, Košičania majú o ideálnom darčeku celkom inú predstavu. Ukazuje sa, že pre väčšinu z nás sú tie najvzácnejšie veci také, ktoré sa pod stromček do baliaceho papiera zabaliť nedajú.
Okrúhle číslo pol milióna vybavených cestujúcich sa na letisku Košice v roku 2023 podarilo dosiahnuť koncom septembra. Vlani to bolo 25. augusta a v tomto roku sa to podarilo ešte o niečo skôr, už 14. augusta. Košické letisko tak potvrdzuje kontinuálny trend výrazného nárastu dopytu po leteckej preprave. Za prvých sedem mesiacov roka vybavilo o 13 % cestujúcich viac ako za rovnaké obdobie minulého roka. Júl 2025 bol najsilnejším mesiacom v histórii letiska s vyše 132-tisíc vybavenými cestujúcimi.