Dovolenka v Somálsku, Afganistane alebo Kongu? Prečo by nie?
Martin Navrátil má 36 rokov a cestuje od sedemnástich. Ostravský rodák prišiel do Košíc prednášať o Transsibírskej magistrále, no my sme sa ho pýtali na väčšiu exotiku – Somálsko, Afganistan, Turkmenistan, ale aj ďalšiu novú krajinu na zozname Demokratickú republiku Kongo. Chce tam splavovať rovnomennú rieku Kongo naprieč divokou džungľou.
Prečo práve Kongo?
Viem, že samotnú rieku Kongo prešlo veľmi málo cestovateľov, zo Slovenska zatiaľ nikto. Splav je z mesta Kisangani do hlavného mesta Kinshasy, čo je celkovo nejakých 1 200 km. Chcem tak prejsť cez jeden z najzachovalejších dažďových pralesov na takzvaných plávajúcich dedinách. V Kongu sa totiž obrovské množstvo ľudí presúva práve po rieke, pretože cesty sú zničené, leteckú dopravu si málokto môže dovoliť.
Každý spomína nebezpečenstvo malárie, ale v Kongu je nebezpečná hlavne ebola. Neobávate sa jej?
Ebolou sa človek nakazí len vtedy, ak by začal chytať mŕtvolu človeka. V Afrike pochovávajú tým spôsobom, že pred pohrebom umývajú telo zosnulého blízkeho, vtedy sa môžu nakaziť. Ale dostať ebolu len tak niekde na ulici alebo v prírode, to sa nedá.
Jednou z 28 afrických krajín, ktoré ste navštívili, bolo aj vojnou zmietané Somálsko. Ako to tam vyzerá dnes?
V Somálsku sú oblasti, ktoré sú absolútne bezpečné a oblasti, kam sa cestovateľ nedostane. A keby sa tam dostal, tak mu hrozí smrť. Somálsko je rozdelené na tri oblasti. Jednou z nich je Somaliland, samotné Somálsko s hlavným mestom Mogadišom a potom Puntland. Práve Puntland je tou oblasťou, kde sú piráti a tam nikto nemôže ísť. Do Mogadiša sa dá dostať, ale je to veľmi drahá záležitosť, pretože tam musí mať cestovateľ ozbrojený konvoj, ktorý stojí na deň 650 dolárov. Somaliland je absolútne bezpečný. Vyhlásil nezávislosť, nikto ho neuznáva, ale reálne tam dnes žiadne nebezpečenstvo nehrozí.
Ďalšou zaujímavou destináciou, ktorú ste viackrát navštívili, je Turkmenistan. Ešte stále tam je tá socha otáčajúca sa za slnkom?
Áno, stále tam je Turkmenbaši, ktorý sa otáča za slnkom, aj keď oni hovoria, že slnko sa otáča za Turkmenbašim.
Ľudia nielen v Košiciach o Turkmenistane v podstate nevedia nič…
Možno preto, že pred desiatimi rokmi túto krajinu navštívilo približne len 300 turistov ročne, dnes sa toto číslo zvýšilo asi na tritisíc. Ašchabad je jedno z najluxusnejších miest na svete, je tam najviac pravého talianskeho mramoru na svete. Pôsobí luxusnejšie ako Dubaj aj napriek tomu, že sa neťahá do výšky. V Turkmenistane je tak na jednej strane ultramoderné mesto, na druhej je tam pamiatka, kde vznikli rozprávky tisíc a jednej noci. Volá sa Merv.
A čo povestný Turkmenbašiho chodník zdravia alebo tulene v púšti?
Tulene v púšti, to bol plán, ktorý prekazila vladárova smrť. Ozdravný chodník, kde každý obyvateľ Turkmenistanu musel raz do roka prejsť nejakú vzdialenosť od 15 do 25 kilometrov, stále existuje, funguje. Dnes to už nie je povinné.
Turkmenistan patrí medzi najbohatšie krajiny sveta, pretože má obrovské zásoby zemného plynu. Vidieť to však na obyvateľoch, žijú v blahobyte?
Keby sme sa pozreli na priemerný plat bežného Turkménca, má tak 200 – 250 eur. Od štátu má však zadarmo benzín, takmer zadarmo nájomné, všetky sociáln e veci sú zaplatené a peniaze má iba na život. Keďže štát dáva ľuďom pocit, že všade v okolitom svete je nejaký problém, oni sú šťastní, že žijú v mieri. Usmievajú sa a tešia, aj keď majú svoje problémy. Teraz jedným z najväčších problémov je to, že kým doteraz mali benzín zadarmo, teraz je to iba do výšky 50 litrov na mesiac. Za ďalšiu plnú nádrž zaplatia asi 4,5 dolára.
Navštívili ste aj Afganistan, ktorý je tiež sužovaný konfliktami. Ako vnímajú miestne ženy voľnejšie pravidlá napríklad pri povinnom zahaľovaní?
Sú veľmi rady, že sa nemusia správať podľa zákonov, ktoré zaviedol Taliban a sú za to veľmi vďačné. Predtým nikto nesmel počúvať hudbu, nikto sa nesmel zabávať, ženy sa museli zahaľovať. Keď nastúpila nová afganská vláda, zrušila tieto zákony, no niektoré ženy sa aj napriek tomu stále zahaľujú. Nevedia totiž, či sa situácia nezmení a boja sa, aby ich niekto v budúcnosti za to nepotrestal.
Môžeme v takom Afganistane alebo Turkmenistane už nájsť aj nejaké symboly západu – napríklad reťazce rýchleho občerstvenia alebo hypermarkety?
V Kábule máte reštaurácie na západný spôsob, ale aby tam boli nejaké reťazce, to v žiadnom prípade. Žiaden McDonald alebo KFC tam ale nenájdete. No Coca Colu dostanete všade.
NAJ Martina Navrátila:
Najlacnejší benzín? Turkmenistan
Najťažšie získané víza? Turkmenistan a pred siedmimi rokmi Severná Kórea
Najteplejšie miesto? Danakíl, kde je priemerná teplota 48 stupňov
Najchladnejšie miesto? Okrem Antarktídy to je Ojmiakon v Rusku, kde bolo mínus 72 stupňov
Najbizarnejší zvyk? Zjesť kravské oko za surova
Najlepší ľudia? Afrika, Čína
Najlepší alkohol? 20-ročná whisky Yamazaki v Tokiu, z lokálnych miestne pivo v Etiópii
Najťažšia dostupnosť alkoholu? Saudská Arábia