Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov na Slovensku patrí medzi najnižšie v Európe
Spotreba mlieka a mliečnych výrobkov je na Slovensku 170 kilogramov na osobu a rok.
Ako informoval bývalý riaditeľ Výskumného ústavu mliekarenského (VÚM) v Žiline Karol Herian, v Európe je spotreba 293 kilogramov, v Európskej únii (EÚ) okolo 320 kilogramov a v Českej republike okolo 280 kilogramov.
Doplnil, že v roku 2017 sa vo svete vyrobilo 696 miliárd kg mlieka. Z toho v EÚ 28 %, v ostatnej Európe 8 %, v Ázii 30 %, v Severnej Amerike 18 %, v Južnej Amerike 9 %, v Afrike 6 % a v Oceánii 5 %.
„Od roku 1990 sme na Slovensku podstatne znížili výrobu a spotrebu mliečnych výrobkov i syrov. V súčasnosti sa u nás konzumuje dva až trikrát menej kyslomliečnych výrobkov, a najmä syrov, ako vo vyspelých štátoch Európy. Táto znížená spotreba, a tým aj znížená produkcia mlieka má nepriaznivý dopad na poľnohospodárstvo, živočíšnu výrobu a najmä na zdravie ľudí,“ uviedol Herian.
[ad][/ad]Zdroj vápnika a bielkovín
Pre mnohých Európanov sú podľa neho hlavným zdrojom bielkovín a vápnika syry.
„Tieto živiny sú nevyhnutné pre normálny rast a rozvoj, najmä kostí a zubov. V 5 dekagramoch tvrdého syra je asi pätina množstva bielkovín, ktoré potrebuje dospelý človek a približne tretina množstva vápnika, ktoré denne potrebuje adolescent. Syry obsahujú aj vitamíny A, B2, niacín, B12 a D, aj minerálne látky ako zinok a fosfor,“ vysvetlil Herian.
[article slug=”nedostatok-mlieka-si-u-deti-vybera-svoju-dan”][/article]Čítajte aj:
[ad2][/ad2]Odporúčané články
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice bude v piatok 8. mája poskytovať zdravotnú starostlivosť výhradne pre akútne a neodkladné prípady. Informovala o tom v stredu hovorkyňa nemocnice Ladislava Šustová.
Bývalý uznávaný kardiológ Ľubomír Laurinec (70), ktorý v minulosti pôsobil na prestížnych európskych klinikách a podieľal sa aj na liečbe exprezidenta Rudolfa Schustera, sa po odpykaní trestu odňatia slobody ocitol bez domova.
Hasiči majú v Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) Košice na Triede SNP v pondelok cvičenie, ide o simulovaný požiar. TASR o tom informoval hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (KR HaZZ) v Košiciach Jozef Bálint.