Košickí sudcovia sa sťažujú na prezidenta
Súčasný prezident Andrej Kiska musí vybrať za ústavných sudcov aj takých kandidátov, o ktorých si myslí, že nie sú zárukou riadneho fungovania Ústavného súdu. Je totiž v inej situácii ako jeho predchodca Ivan Gašparovič, keď nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora.
Včera to na zasadnutí Ústavného súdu tvrdil Juraj Sopoliga. Košický krajský sudca sa na ňom spolu s ďalšími kandidátmi na ústavných sudcov, ktorých zvolil parlament, sťažuje, že Kiska jeho nevymenovaním v júli minulého roka porušil jeho práva. Žiadajú, aby Ústavný súd hlave štátu prikázal rozhodnúť nanovo.
Prezident zo šiestich kandidátov na tri voľné miesta ústavných sudcov vybral len jednu sudkyňu. Ostatných pre nedostatočnú odbornú spôsobilosť odmietol. J. Sopoliga tvrdí, že na jeho prípad neplatí rozhodnutie Ústavného súdu v kauze Čentéš, ktoré rozšírilo menovacie právomoci prezidenta tak, že má skúmať spôsobilosť kandidátov.
Ponúkol gramatický výklad ústavy, podľa ktorej hlava štátu z dvojnásobného počtu kandidátov navrhnutých parlamentom „má vymenovať“ sudcov Ústavného súdu, ale generálneho prokurátora prezident „vymenúva“, pričom na výber má len jedného kandidáta.
Prezident teda „nemá možnosť, ale musí z dvojnásobného počtu vybrať presne polovicu kandidátov, ktorých považuje za vhodných,“ tvrdí košický sudca. Ani on však v sťažnosti nenapáda tvrdenia A. Kisku, že mu chýbajú skúsenosti z ústavného práva a ústavného súdnictva.
Foto:Roman Rokytka
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
Chránená oznamovateľka Mária Koránová sa vrátila od 1. apríla do práce na pozíciu hlavnej ekonómky v Záchrannej službe Košice (ZSKE). Koránová v roku 2019 upozornila na podozrenia z viacerých ekonomických trestných činov v košickej záchranke. Krátko po podaní trestného oznámenia ju zamestnávateľ prepustil.
V týchto dňoch sa začína realizácia jednej z protipovodňových stavieb v Košiciach. Slovenský vodohospodársky podnik (SVP) uplynulý týždeň oficiálne odovzdal stavenisko zhotoviteľovi na realizáciu projektu, ktorý vytvorí štít a ochráni mesto pred takzvanou storočnou vodou. SVP o tom informoval na sociálnej sieti.