Sprosté slová a vulgarizmy: Môže to byť aj choroba
Keď sme ako malí povedali nejaké sprosté slovo, rodičia či učitelia nás posielali umyť si ústa, pretože takto sa jednoducho nerozpráva. Dospelí by to už mali vedieť sami. Ale ak sa nedokážu ovládať, môže to byť dokonca choroba.
Ľudia s chorobou nazývanou Tourettov syndróm sú dosť populárnou a vďačnou témou pre filmárov. Pretože osoba, ktorá nadáva, je neslušná, robí oplzlé gestá a rôzne trhavé pohyby, je zdrojom zaujímavých situácií. Možno si spomeniete napr. na Melániu West v podaní Anne Hecheovej zo seriálu Ally McBealová.
Chronické ochorenie
„Tourettov syndróm je vrodené neuropsychiatrické ochorenie, ktoré v roku 1885 prvýkrát popísal francúzsky neurológ Georges Gilles de la Tourette. Ide o chronickú tikovú poruchu, pri ktorej sú kombinované pohybové a zvukové tiky súčasné (tik je bezúčelný náhly pohyb alebo zvuk),“ dozvedeli sme sa od primárky Psychiatrického oddelenia UNLP v Košiciach MUDr. Evy Pálovej, PhD.
„Ochorenie začína zvyčajne v detstve vo veku okolo 6 – 7 rokov. Častejšie sa vyskytuje u chlapcov spočiatku jednoduchými pohybovými tikmi. Tieto sa neskôr sformujú do komplexných pohybov, ku ktorým sa pridružujú zvukové tiky (napr. pokašliavanie) alebo vykrikovanie slov, napr. nadávok, vulgarizmov. Tie sú však prítomné iba u 10 percent pacientov s Tourettovým syndrómom. Po puberte sa stav pacienta môže zlepšovať.
Asi tretina chorých sa do ukončenia adolescencie uzdravuje, u ďalšej tretiny sa výskyt tikov zmierni až v dospelosti a u poslednej tretiny spôsobí trvalé zneschopnenie. Medzi komplikácie patrí sociálna izolácia, znížené sebavedomie, neschopnosť kvalitného sociálneho fungovania či rodinného a pracovného uplatnenia daného človeka.“
Problém je v psychike
Aj keď tieto neovládateľné prejavy môžu ovplyvniť proces učenia sa novým veciam, nemajú vplyv na inteligenciu ani na to, čomu hovoríme zdravý rozum. Situáciu však komplikuje skutočnosť, že sa často kombinuje s ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou). Ide teda o poruchu mozgových funkcií.
„Toto ochorenie je výsledkom nerovnováhy neurotransmiterov (dopamín) v mozgu. Predispozícia k tikovým poruchám, ako aj k obsedantno-kompulzívnej poruche je geneticky podmienená (u väčšiny pacientov). Tiky sú mimovoľné, predchádza im vnútorné napätie, ktoré sa po predvedení tiku zmierni. Prechodne môžu byť potlačené vôľou, avšak po dlhšom zadržiavaní a nahromadení napätia prepuknú ešte intenzívnejšie.
Ako všetky tiky, tak aj Tourettov syndróm sa zhoršuje stresom, rozrušením alebo únavou, a naopak, pri relaxácii sa ich výskyt znižuje,“ hovorí primárka Pálová.
Diagnostika
Ako sme sa dozvedeli od dr. Pálovej, diagnostika Tourettovho syntrómu je komplexná, pozostáva z neurologického, psychiatrického aj psychologického vyšetrenia aj vzhľadom na súčasne sa vyskytujúce ochorenia, ako je napríklad ADHD, opozičná vzdorovitá porucha, poruchy správania a obsedantno-kompulzívna porucha. Odlíšiť je potrebné ostatné neurologické ochorenia s mimovoľnými pohybmi, stereotypné pohyby u autistických pacientov, prechodné tiky a zlozvyky.
Liečba Tourettovho syndrómu pozostáva z medikamentóznej liečby, zameranej na prvoradé zníženie výskytu tikov na úroveň, ktorá by nenarúšala psychický vývin dieťaťa. Psychosociálny spôsob liečby zahŕňa poučenie dieťaťa, rodičov, učiteľov, psychoterapiu, rodinnú terapiu ako aj kognitívno-behaviorálnu terapiu.
Strata zábran
Ďalší dôvod, ktorý niekedy núti ľudí hovoriť na verejnosti tak, ako sa nemá, je strata zábran. K tomuto dochádza veľmi často napr. po záchvate mŕtvice, kedy sa pacient po rehabilitácii zdanlivo vráti k normálu. No bohužiaľ, hovorí a robí veci, ktoré sú spoločnosťou považované za nevhodné. V tom sa poškodenie mozgu po mŕtvici podobá neurologickému postihnutiu alkoholikov. A niekedy sa dokonca jedno ťažko rozozná od druhého.
Ako hovorí doktorka Pálová, bolo by veľmi ťažké predstierať toto chronické ochorenie pozostávajúce z kombinovaných tikov. Naopak, pacienti s Tourettovým syndrómom skôr majú tendenciu tiky potláčať (prechodne sa to dá) a robia tak v ambulancii lekára, čo vedie k podhodnoteniu, až prehliadnutiu diagnózy.
Staroba
Hovorí sa, že kôň je raz žriebäťom, človek dvakrát dieťaťom. Pri stareckej demencii sa človek stáva detinským a akoby zabudne, čo sa v živote naučil o živote v ľudskej spoločnosti. Vulgarizmy potom používa z troch dôvodov: aby šokoval, aby vyvolal reakciu okolia a aby dal najavo nezávislosť a cítili sa drsne. Nepripomína vám to niečo?
Foto: Shutterstock