VIDEO: Steel aréna oslavuje dekádu
Už 10 rokov je košická Steel aréna nielen jedným zo športových, ale aj kultúrnych centier Košíc a východného Slovenska. O podujatiach, ktoré sa v nej za tie roky vystriedali, mohli predtým Košičania len snívať.
Majiteľom Steel arény je občianske združenie Košická aréna, ktorej členmi sú Mesto Košice, U. S. Steel Košice a viacero košických firiem. „Hala bola postavená hlavne pre hokej, prípadne zimné športy. Už od začiatku nám však bolo jasné, že ak to chceme uživiť, nestačí len hokej. Musíme to postaviť ako multifunkčnú halu. V Košiciach predtým stánok s dostatočnou kapacitou chýbal. Veľmi dobre sme si uvedomovali, že tu musíme dostať čo najviac kultúry. A to sa napokon podarilo,“ spomína generálny manažér Steel arény Igor Havrilla.
Hviezdy svetového mena
Za tých 10 rokov, ktoré Steel aréna existuje, zažila okrem 350 hokejových zápasov, vrátane stretnutí v rámci majstrovstiev sveta, aj vyše 180 koncertov. Boli medzi nimi také lahôdky, ako vystúpenia hviezd svetového mena – Eltona Johna, kapely Scorpions, speváka Seala či Erosa Ramazzottiho.
„Podarilo sa nám do Košíc dostať umelcov, o ktorých sme predtým mohli len snívať. Tieto podujatia oživili kultúrny život nielen Košíc, ale celého východného Slovenska. Najnezabudnuteľnejší bol pre nás koncert legendárnej skupiny Deep Purple, lebo bol prvý. Potom prišiel Brian Adams a ďalší. Fantastickým bol koncert českých rockerov z kapely Kabát. Na nich prišlo 10-tisíc ľudí, lebo mali postavené pódium v strede plochy a mohli sa využívať všetky sektory. Zvyčajne totiž priestor za pódiom ostáva prázdny,“ hovorí šéf haly.
Spočiatku býval na koncertoch problém s kvalitou zvuku. Aj ten sa však podarilo vyriešiť. Pracovníci Steel arény vymenili reproduktory a rozmiestnili tisícku akustických vankúšov pre lepšie šírenie zvuku v hale. V každom prípade však najviac záleží na technike a zvukároch, ktorých si umelci so sebou privážajú.
Pódium z výťahov
Okrem bombastických koncertov a hokejových stretnutí však zažila moderná hala aj reprezentačné plesy, divadelné predstavenia, alebo trebárs show s 36 koňmi. V Steel aréne však prebiehali aj zápolenia v iných športoch – basketbale, volejbale, alebo napríklad svetový pohár vo freestyle motokrose.
„To bola určite jedna z najnáročnejších akcií. Museli sme do haly navoziť stovky ton hliny. Pripravovalo sa to tri dni, ale výsledok stál za to. Náročný bol aj koncert Erosa Ramazzottiho, na ktorý doviezlo techniku 10 kamiónov. Vôbec prvýkrát sme tu vtedy mali pódium zostavené z výťahov. Všetko sme však zvládli. A práve v tom je tajomstvo úspechu – nikdy dopredu nepovieme, že sa niečo nedá, ale urobíme všetko pre to, aby sa to dalo. Máme presne určené pravidlá a už v zmluve presne vymedzíme, čomu sa musia promotéri prispôsobiť. Väčšinou zistia, že to boli oprávnené požiadavky,“ tvrdí I. Havrilla.
Vlastná produkčná spoločnosť
Steel aréna chce pravidelne hostiť aj iné športy, nielen hokej. Hovoria o tenise, basketbale, volejbale či karate. A do kultúry sa už púšťajú aj vo vlastnej réžii.
„Kvôli tomu sme založili vlastnú produkčnú spoločnosť. Volá sa Aréna promotion a je 100-percentnou dcérou Košickej arény. Vďaka tomu sme zorganizovali podujatia v rámci osláv 10. výročia Steel arény. Na svoje si zatiaľ prišlo mladé publikum pri koncertoch košických skupín a priaznivci folklóru. V októbri vystúpi už druhýkrát u nás Brian Adams. No a nezabudli sme ani na starších rockerov. Pre nich vystúpi 10. decembra rocková legenda Omega s programom Omega Tastamentum,“ pozýva generálny manažér Steel arény. Už teraz myslí aj na budúcnosť. Napríklad na rok 2019, keď bude hala opäť dejiskom zápasov majstrovstiev sveta v hokeji, či na rekonštrukciu susediaceho Club hotela, ktorá bude nasledovať po nich.
História zimného štadióna
Na mieste, kde dnes stojí Steel aréna, bola prvá otvorená umelá ľadová plocha postavená v roku 1968. Zakryli ju už ako Zimný štadión Ladislava Trojáka po postupe hokejového mužstva Dukla Košice do prvej ligy v roku 1964. Pomenovali ho po košickom hokejistovi, ktorý sa ako prvý Slovák stal majstrom sveta ako člen československej hokejovej reprezentácie. Posledný zápas s Duklou Trenčín odohrali košickí hokejisti na starom štadióne 29. marca 1996. Potom nasledovala prestavba. Vynovený štadión otvorili 24. februára 2006 už pod názvom Steel aréna podľa generálneho sponzora košického hokejového klubu. Jeho súčasťou je od roku 2011 aj tréningová hala, vtedy bol štadión dejiskom skupinových zápasov majstrovstiev sveta v hokeji. Hľadisko má kapacitu 8347 miest na sedenie.
Musia sa uživiť bez sponzorov
Vo všeobecnosti na Slovensku klesá návštevnosť na zápasoch hokejovej extraligy. Košickej Steel aréne to však problémy nerobí. Pretože zisk z predaja vstupeniek patrí hokejovému klubu, ktorý si štadión od Košickej arény iba prenajíma. „Na chod Steel arény potrebujeme ročne od 1,3 do 1,4 milióna eur. Z toho 27 percent nám pokryje príjem za prenájom pre HC Košice. Spolu so žiakmi a juniormi je to 12 mužstiev, ktoré tu majú kompletné zázemie,“ hovorí Igor Havrilla, generálny manažér Steel arény.
Ako ďalej prízvukuje, športovo-kultúrny stánok nežije zo žiadnych dotácií, nemá žiadnych sponzorov. Musí si na seba zarobiť. „Na druhej strane sme však radi, že nám pomáha mesto. Pomohol nám najmä parkovací dom. Ten je však, bohužiaľ, využívaný len vtedy, keď sú akcie v Steel aréne. V porovnaní s inými podobnými halami máme tú výhodu, že sa k nám ľudia vedia bez problémov dostať, je to záležitosť polohy v strede mesta. Po rekonštrukcii Club hotela budeme mať v strede mesta kompletné športovo-kultúrne centrum. A to je veľké pozitívum aj pre mesto,“ tvrdí šéf Steel arény.
Foto: if, steel arena, Veronika Janušková
Veronika Janušková, tv:naša
Odporúčané články
Železnice Slovenskej republiky (ŽSR) pokračujú v modernizácii železničnej infraštruktúry na Východnom Slovensku, pričom čerpajú finančné prostriedky z viacerých zdrojov, vrátane Programu Slovensko, Nástroja na prepájanie Európy (CEF), Plánu obnovy a odolnosti a Operačného programu Integrovaná infraštruktúra (OPII). Tieto investície sa zameriavajú na modernizáciu tratí, železničných uzlov, elektrifikáciu a výstavbu prestupných terminálov.
Na pôde Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach sa vo štvrtok 21. novembra 2024 uskutočnil XIII. ročník Košických politologických dialógov, tentoraz s názvom Voľby 2023/2024: výsledky – hodnotenia – dôsledky: Kam kráčaš demokracia?.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.