Potrebujeme dnes angažované umenie?
Mladí českí a slovenskí umelci budú zajtra a pozajtra hľadať v Košiciach odpoveď na otázku, čo je angažované umenie a aké je jeho miesto v súčasnosti.
PREŠĽAPY A TABU
„Uvedomujeme si, že slovné spojenie angažované umenie vyvoláva v časti staršej generácie negatívne konotácie.
Angažované umenie v pravom slova zmysle však neslúži jednej strane či režimu, nemá nič spoločné so socialistickým realizmom,“ vysvetlil pre košice:dnes zmysel projektu košický výtvarník a organizátor projektu Tomáš Makara zo združenia alt30collective. Angažované umenie súčasnosti, naopak, často poukazuje práve na prešľapy štátnej moci, reflektuje aktuálne spoločenské dianie a problémy, otvára tabuizované témy.
„Cieľom formátu je podpora kritického myslenia pomocou angažovaných foriem súčasného umenia a občianskeho aktivizmu vo verejných otázkach,“ dodáva výtvarník. Mladí českí a slovenskí umelci budú zajtra a pozajtra hľadať v Košiciach odpoveď na otázku, čo je angažované umenie a aké je jeho miesto v súčasnosti.
VPLYV NA REALITU
Novým projektom sa výtvarníci snažia poukázať na fakt, že udalosti, veci a dianie okolo nás dokáže výtvarné umenie ovplyvniť, rozhýbať.
Aj keď je politické angažované umenie na Slovensku relatívne mladé, naberá na aktuálnosti a dôležitosti. „Som presvedčený, že nastal čas, kedy je dôležité oboznámiť verejnosť, že súčasné umenie nie je len fenomén elity uzavretej do seba, ale naopak – angažované formy umenia sú schopné hýbať aj dianím v spoločnosti,“ vysvetľuje T. Makara.
Na dlhodobom projekte sa zúčastní desiatka českých a slovenských výtvarníkov. Každý mesiac sa predstaví jeden z nich a bude so svojimi poslucháčmi diskutovať.
Na základe umeleckej tvorby vyselektujú konkrétny spoločenský problém alebo tému, na ktoré budú hľadať možné riešenia. Témami budú, napríklad, verejný priestor, práva kultúrnych minorít, národnostné otázky, inštitucionálna kritika a iné spoločenské fenomény, ktoré zaujímajú verejnosť.
NOVÝ FORMÁT
„Prezenter má k dispozícii 20 obrázkov, každý svieti na plátne 20 sekúnd. Tento formát prezentácie vybraných odborných tém vymysleli v roku 2003 v Tokiu dvaja architekti Astrid Klein a Mark Dytham. Odvtedy sa rozšírila do viac ako 800 miest sveta a kapitolu Východného pobrežia, Košíc,“ usmieva sa T. Makara. Diskusie bude moderovať teoretička umenia Lenka Kukurová. Viac informácií na www. spots.sk, www.facebook.com/ alt30collective a www.facebook.com/engagedart.
Miesto:
- Výmenník Štítová
Dátum:
- Utorok 14. 4., 20.20 – PechaKucha Night Košice #35 (Prezentácia umelcov)
- Streda 15. 4. – Čo je politické a angažované umenie (Diskusia) 10.hod – pre študentov 18. hod – pre verejinosť
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.