Koniec RTVS! Vláda schválila návrh zákona o Slovenskej televízii a rozhlase
Slovensko sa dočká významných zmien v oblasti verejnoprávneho vysielania po tom, čo vláda SR schválila návrh nového zákona o Slovenskej televízii a rozhlase (STVR). Zmeny, ktoré majú za cieľ reformovať a zmodernizovať súčasný systém RTVS, vyvolávajú širokú diskusiu v rámci politických kruhov aj verejnosti.
MUSÍ SA S TÝM NIEČO ROBIŤ
Ministerka kultúry Martina Šimkovičová (SNS) uviedla po stredajšom (24. apríla) rokovaní vlády, že nový zákon “deklaruje jednoznačný štátotvorný charakter verejnoprávneho vysielateľa”. Zároveň zdôraznila, že legislatívny návrh rešpektuje nové ustanovenia Európskeho aktu o slobode médií. “Jednotlivé záležitosti sme zakomponovali do legislatívy,” dodala Šimkovičová.
Podpredseda parlamentu a líder SNS Andrej Danko vyjadril kritiku voči súčasnému stavu RTVS, ktorý označil za “hlboký socializmus”, ktorý si podľa neho vyžaduje zásadné zmeny. “Nech sa v RTVS nehnevajú, ale s tým sa niečo urobiť musí,” komentoval Danko. Namieta tiež nízke zisky z reklám a spochybňuje verejnoprávny charakter obsahu.
VYHOVELI SVOJIM VOLIČOM
Premiér Robert Fico (Smer-SD) zdôraznil, že návrh zákona prejde riadnym legislatívnym procesom v parlamente bez skráteného konania. “Toto je aj reakcia na žiadosti voličov koalície, ktorí nás žiadajú, aby sme s RTVS už konečne niečo urobili,” vyhlásil Fico.
V rámci zmien, ktoré zákon prináša, dočkáme sa aj nového spôsobu kreovania orgánov telerozhlasu. Nová deväťčlenná rada, ktorá bude voliť generálneho riaditeľa, sa skladá zo štyroch nominantov rezortu kultúry a piatich členov zvolených Národnou radou SR. Zmeny tiež zahŕňajú zvýšenú transparentnosť a objektivitu spravodajstva, čo je reakciou na sťažnosti o jednostrannom spravodajstve. Predseda kultúrneho výboru Roman Michelko (SNS) považuje za legitímne zvýšiť podiel reklám vo verejnoprávnej televízii, pričom reklamné prestávky by nemali pretrhávať filmy a budú obmedzené len na medzery medzi reláciami.
Tento zákon, ktorý má vstúpiť do platnosti ešte pred letom, signalizuje významný krok k redefinícii štátotvorného národného vysielateľa na Slovensku a môže zásadne ovplyvniť mediálne prostredie v krajine.
Odporúčané články
Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR rozbehlo národný projekt Príležitosť pre všetkých. Jeho cieľom je podporiť desegregáciu vzdelávania detí z marginalizovaných rómskych komunít. Projekt za 6,9 milióna eur z európskych zdrojov je súčasťou širšej snahy riešiť segregované vzdelávanie v slovenských školách.
Podľa premiéra Roberta Fica chcú s Čínou spolupracovať všetci. Predseda vlády to uviedol na tlačovej konferencii po tom, čo sa vrátil zo svojej návštevy Číny. V sobotných dialógoch následne uviedol, že túto návštevu považuje pre Slovensko za kľúčovú.
V poslednej dobe sa poslanec Miloš Ihnát, spoločne s poslankyňou Zemkovou ocitli v centre pozornosti, a to kvôli svojej fotografii zverejnenej na sociálnej sieti. Podľa najnovších správ z posledného zasadnutia krajského zastupiteľstva, malo byť voči Ihnátovi konanie zastavené.