V čom sú hlavné výhody lyofilizovaného ovocia?
Lyofilizované ovocie sa teší rastúcej popularite. Prečo tomu tak je? Pozreli sme sa na hlavné výhody tohto spôsobu konzervácie potravín.
Ovocie podlieha rýchlej skaze
Hoci je ovocie veľmi chutné a zdravé – doslova prekypuje vitamínmi a minerálmi – má jednu zásadnú nevýhodu. Láka najrôznejších škodcov z hmyzej ríše, ale aj plesne a baktérie. Kvôli tomu sa časť plodov nedočká ani zberu, aj po nej je ale životnosť plodov len niekoľko dní či maximálne týždňov. Preto je nevyhnutné ovocie správne uskladniť, prípadne najrôznejšími metódami konzervovať.
Najmä jablká či hrušky možno dobre uchovávať v chladných a temných pivniciach – také nechýbajú v žiadnej staršej vidieckej chalupe. Ďalšie plody – čerešne, broskyne, marhule a ďalšie – zase naše babičky zavárali. Iné plody sa zase usušili a niektoré sa použili do domácich marmelád.
Lenže každá konzervácia znamená posun v chuti, konzistencii alebo poklese obsahu zdravých látok. Práve lyofilizovanie, čiže sušenie mrazom, niektoré časté nevýhody tradičných metód konzervácie eliminuje.
Takmer nekonečná trvanlivosť
Lyofilizovaním sa ovocie zbaví takmer všetkého obsahu vody. V uzavretom obale, tme a pri stálej teplote vďaka tomu mrazom sušené plody vydržia v dobrej kondícii po mnoho mesiacov, či dokonca rokov. Ani po rozbalení sa nemusíte obávať, ak budete ovocie niekoľko týždňov postupne „uzobávať“. Len sa uistite, že plody sa nedostanú do kontaktu s vlhkosťou.
Lyofilizovanie je maximálne šetrné k živinám
Pri sušení mrazom sa v ovocí zachovávajú nielen sacharidy či minerály, ale aj veľká časť vitamínov. V porovnaní s ostatnými metódami konzervácie má ovocie sušené mrazom z hľadiska obsahu živín najbližšie k ovociu čerstvému. Vďaka tomu je možné aj ovocie sušené mrazom označiť nielen za sladkosť, ale aj za zdravú pochúťku, ktorá sa môže skvele hodiť napríklad na výstup do prírody. Dodá vám energiu aj potrebné vitamíny a minerály.
Niekoľko kilogramov plodov v malom balení
A práve to je ďalšia veľká výhoda sušenia mrazom. Pretože je ovocie zbavené vody, je veľmi ľahké. Do batohu tak na cestu ľahko pribalíte v malom sáčku energiu a živiny, ktoré zodpovedajú celému sáčku čerstvých plodov – jabĺk, pomarančov a pod. – a pritom vážia len niekoľko desiatok gramov. Oproti tomu pohár so zaváraninou alebo marmeládu si na túru pravdepodobne brať nebudete a klasicky sušené ovocie zase nie je také trvanlivé. Ovocie sušené mrazom je teda ideálnou voľbou.
Široká ponuka plodov
Mrazom je možné sušiť takmer akúkoľvek potravinu – zďaleka nie len ovocie. Jediná nevýhoda je, že si ovocie mrazom nemôžete usušiť v domácich podmienkach. Ovocie sa teda lyofilizuje priemyselne a vy si ho môžete zakúpiť v kamenných alebo internetových obchodoch.
(Sponzorovaná správa)
Odporúčané články
Lesopoľnohospodárska urbárska spoločnosť (LPUS) zaslala mestu Snina návrh, ktorý by mohol predstavovať riešenie pre dlhodobo zanedbanú oblasť Sninských rybníkov. „Sninské rybníky majú pre Sninčanov veľký význam. Je to srdcová záležitosť nás všetkých,“ hovorí predseda Urbáru Ladislav Kovaľ.
Hľadáte ideálne miesto na rodinnú dovolenku, kde si vaše deti užijú zábavu a vy si zároveň oddýchnete? Slovensko ponúka množstvo rodinne orientovaných hotelov, ktoré ponúkajú pestrý program a kvalitné služby pre deti všetkých vekových kategórií.
Nájsť vhodných zamestnancov je v mnohých prípadoch pre firmy skutočne ťažké. A týka sa to aj pracovných pozícií, ktoré sú atraktívne ohodnotené. Častým problémom totiž je nedostatok uchádzačov o prácu s potrebnými znalosťami a odbornosťou.