Veľké výdavky, nedostatočné výsledky. Polaček chce riešiť výkon mestských častí
Mesto Košice zahájilo proces hĺbkovej analýzy fungovania svojej samosprávy. Na stretnutí, ktoré sa konalo 29. apríla za účasti predstaviteľov mesta, akademickej obce, Ministerstva vnútra SR, Najvyššieho kontrolného úradu SR a Creative Industry Košice (CIKE), boli predstavené prvotné dáta. Tie odhalili nerovnosti v efektivite práce medzi zamestnancami mesta a mestských častí.
Zatiaľ čo mesto Košice zamestnávalo 494 ľudí a vynaložilo na ich mzdy 13,85 milióna eur, mestské časti zamestnávali 564 ľudí s mzdovými nákladmi 13,38 milióna eur. Efektivita ich práce bola však oveľa nižšia – vybavili len 68 692 požiadaviek občanov v porovnaní s 1 047 851 registratúrnymi úkonmi pracovníkov mesta.
Primátor Košíc, Jaroslav Polaček zdôraznil, že výsledky týchto zistení sú prekvapivé a poukazujú na neudržateľný stav aktuálnej dvojstupňovej samosprávy. Nezávislá štúdia má priniesť odpovede na to, ako lepšie riadiť samosprávu z právneho, dátového a ekonomického hľadiska, a zabezpečiť spravodlivejšie financovanie medzi mestom a mestskými časťami.
Analýza bude vedená renomovanou medzinárodnou organizáciou so skúsenosťami v oblasti územnej samosprávy a miestnej správy. Spolupracovať bude s odborníkmi z košických univerzít – Fakulty verejnej správy a Právnickej fakulty UPJŠ, ako aj Ekonomickej fakulty TUKE. Ich úlohou bude zabezpečiť nestrannosť a kvalitu štúdie, ktorá by mala byť hotová do prvého štvrťroka 2025.
„Táto analýza nemá byť politickým nástrojom, ale víťazstvom pre všetkých obyvateľov Košíc,“ uviedol viceprimátor Marcel Gibóda. Primátor Polaček prisľúbil, že závery tejto nezávislej štúdie budú kľúčové pri rozhodovaní o ďalších krokoch smerom k zefektívneniu miestnej samosprávy.
Debata o mestských častiach sa vedie v Košiciach už niekoľko rokov. Dlhodobo sa poukazuje najmä na to, že je potrebná ich výrazná redukcia. Hlavne v porovnaní s inými príkladmi zo zahraničia, majú Košice nadbytok mestských častí, ktoré zároveň stoja Košičanov milióny eur ročne. Prvotný materiál, vyžadujúci zmenu rozdelenia kompetencií a systému financovania mestských časti v Košiciach bol vypracovaný už pred niekoľkými rokmi.
Primátor Polaček dodal, že jeho politický či občiansky názor nie je podstatný. Napriek tomu, že viacstupňové delenie samosprávy nie je ničím výnimočným v medzinárodnom kontexte vyspelých krajín, v Košiciach panuje už dlhý čas pocit, že súčasný stav je neudržateľným. Uvedené kroky by tak mali pomôcť nájsť najlepšie riešenie, v súvislosti s deľbou kompetencií a riadením samosprávy. To by sa malo odraziť v oblasti udržateľného rozvoja či ekonomického rastu. Či sa však Košičania dočkajú zlepšenia oproti súčasnému stavu ukáže až čas.
Odporúčané články
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Mesto Košice spustilo výzvu na podporu odídencov z Ukrajiny, ktorí bývajú v Košiciach. Ide o jednorazovú pomoc vo výške 500 eur na ubytovanie pre odídencov, ktorí spĺňajú kritéria. Na jednorazový príspevok nie je právny nárok.