O mužovi, ktorý sadí stromy
Mnoho ľudí si myslí, že poviedka o mužovi, ktorý sadil stromy, je fiktívna. V skutočností tento muž existuje. Dnes večer sa s ním i s tvorcami skvelého dokumentu o človeku, ktorý sa rozhodol zachrániť prales v Kamerune, máte možnosť stretnúť v Tabačke.
Film režiséra Michala Gálika vám predstaví inšpiratívny príbeh človeka, ktorému osud jeho krajiny nie je ľahostajný a svojím snažením chce obnoviť vzácne horské pralesy v oblasti svojho kmeňa Kedjom-Keku na severozápade Kamerunu.
Vytrvalý bojovník
Ernest Vunan vysadil už viac ako 200-tisíc stromov, aby zachránil prírodné bohatstvo vo svojej krajine.
Už od mladosti prejavoval záujem o prírodné vedy. Po štúdiách na Yaoundskej univerzite učil chémiu na strednej škole. Neskôr spolupracoval a viedol niekoľko projektov s dôrazom na ochranu životného prostredia. Robí to dodnes. Vytrvalo sa snaží odovzdávať svoje znalosti a skúsenosti farmárom a pastierom. Tí zastaralými postupmi drancujú pôvodné horské lesy zahalené do hmly, ktoré sú najrýchlejšie miznúcim prírodným biotopom na svete.
Návrat domov
V priebehu leta navštívi Ernest Vunan viacero miest v Česku a na Slovensku. Doprevádzať ho budú Martin Mikeš, predseda neziskovej organizácie Kedjom-Keku, ktorá v Kamerune dlhodobo pracuje pre komunitu i životné prostredie, a režisér Michal Gálik.
„Vraciam sa do Českej republiky po dvoch rokoch nepretržitého pobytu v Kamerune. Na česko-slovenskú tour ideme s cieľom nazbierať finančné prostriedky na obnovu desiatich hektárov vzácneho lesa,“ popísal význam akcie Mikeš.
„Snaha Ernesta Vunana je obdivuhodná. Ako vyštudovaný ekológ som sa pre jeho boj nadchol, chcel som mu v ňom akosi pomôcť,“ vysvetľuje režisér Michal Gálik. „Záchrana horských lesov je beh na dlhú trať. A ja verím, že i vďaka tomuto filmu sa nám podarí ho vyhrať,“ dodáva režisér.
Z Košíc do Kamerunu a späť
Fascinácia prírodou ho priviedla k myšlienke využiť dokumentárny film ako médium na šírenie osvety o globálnych ekologických problémoch.
Jeho prvotinou bol dokument Zelená púšť. Film natočil počas dvojmesačného pobytu na ostrove Borneo v roku 2011. Cieľom bolo informovať verejnosť o devastujúcom vplyve zakladania palmových plantáží na prírodu Bornea a naštartovať tak v Česku a na Slovensku kampaň namierenú proti palmovému oleju.
Svoj druhý film, dokument Muž, ktorý sadí stromy, natáčal na jeseň v roku 2012 v Kamerune.
Ako ekológ a etológ má Michal Gálik k tejto problematike veľmi blízko. Jedinečný dokument získal ocenenie na Medzinárodnom filmovom festivale Ekofilm 2013, v tom istom roku aj na Life Science Film Festivalu.
(čsfd)
Foto: fb
Odporúčané články
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.
Milujem Film Noir a Kino Úsmev prinášajú po 5 rokoch znova film noir do metropoly východu, a to opäť v podobe trojprogramu: filmové projekcie, odborná prednáška a výstava obrazov.
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.