Neoficiálne VÝSLEDKY EUROVOLIEB: Víťazi z PS, skokani z REPUBLIKY a smútok v SAS
Brány volebných miestností sa na Slovensku počas včerajších eurovolieb zavreli o 22:00 hod. Odvtedy sa čaká na výsledky volieb, keďže tie môžu byť vyhlásené až dnes o 23:00 hod. keď sa skonči voľby v Taliansku. Prvé neoficiálne výsledky ale naznačujú, ktoré politické strany by mali mať zastúpenie v Bruseli.
Rovnako ako v predošlých eurovoľbách v roku 2019 sa dostávajú na povrch prvé odhady volebných výsledkov. Vtedy sa zverejňované informácie v konečnom dôsledku zhodovali s reálnymi výsledkami volieb.
Na základe informácií, ktoré prenikajú z prostredia politických strán na povrch je možné konštatovať, že najpravdepodobnejším víťazom volieb do Európskeho parlamentu sa stalo Progresívne Slovensko, ktoré by malo dosiahnuť volebný zisk okolo 28%. Jeho najväčší konkurent, strana SMER-SD za ňou má zaostávať takmer o 3% hlasov.
Skokanom volieb sa stala strana REPUBLIKA. Tá síce získala svojich zástupcov v Európskom parlamente už v minulom období a predvolebné očakávania nasvedčovali tomu, že by tomu tak malo byť aj v týchto voľbách, zisk vyše 12 a pol % a obsadenie celkového tretieho miesta sa však neočakával a je veľkým prekvapením.
Pokiaľ by výsledky boli totožné s tými, ktoré sa dostali na verejnosť, mali by prvé tri strany byť jedinými, ktoré by mali v európskom parlamente viac ako jedného zástupcu. Eventuálny víťaz volieb, strana Progresívne Slovensko, by s uvedeným výsledkom získala až 6 mandátov v Európskom parlamente. SMER by mal v europarlamente 5 zástupcov a stranu REPUBLIKA by zastupovali 2 poslanci.
Potrebné 5% kvórum by prekročili aj strany HLAS a KDH. Ich výsledok by sa mal odlišovať len minimálne. Pohybovať by sa mal okolo 7,2%. To by znamenalo, že oba menované politické subjekty by mali mať v rámci nového zloženie Európskeho parlamentu 1 poslanca.
Zvyšok kandidujúcich strán by sa nemal do europarlamentu dostať. To platí aj pre SaS alebo Demokratov, ktorí len tesne zaostali za potrebnými 5%. Výrazný neúspech pravdepodobne zaznamená hnutie Slovensko a SNS, keďže ich volebné výsledky by mali balansovať na hranici iba 2 % hlasov.
Odporúčané články
Poslanci Národnej rady SR vo štvrtok večer odsúdili správanie bývalého prezidenta Andreja Kisku, ktorého právoplatne odsúdil Krajský súd v Prešove z trestného činu daňového podvodu. Návrh na uznesenie, ktoré kritizuje Kiskovu finančnú manipuláciu v súvislosti s prezidentskou kampaňou z roku 2014, podporilo viac ako 60 poslancov koalície. Zo 130 hlasujúcich za uznesenie zahlasovalo 77 zákonodarcov, vrátane trojice odídencov zo Slovenskej národnej strany pod vedením Rudolfa Huliaka. Proti sa postavilo 53 poslancov.
Poslanci Národnej rady (NR) SR sa pokúsia odvolať ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú (nom. SNS). Návrh na odvolanie Šimkovičovej v pléne predniesla poslankyňa a podpredsedníčka Výboru NR SR pre kultúru a médiá Zora Jaurová (PS).
Kontroverzný presun slovenskej vojenskej techniky na Ukrajinu, vrátane systému protivzdušnej obrany S-300, vyvolal vlnu kritiky a podozrení. Na základe správy Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) a trestných oznámení bol zriadený špeciálny vyšetrovací tím s názvom DARCA, ktorý sa zameria na preverenie zákonnosti rozhodnutí predošlej vlády a ich vplyvu na bezpečnosť Slovenska.