Brigády pre 15-ročných? Ponovom by si mladí mohli privyrábať už skôr
Poslanci z SaS chcú povoliť brigády aj pre 15-ročných. Strana Sloboda a Solidarita (SaS) predstavila na tlačovej konferencii svoj pozmeňujúci návrh k Zákonníku práce, ktorým chce výrazne zjednodušiť brigádnickú prácu pre 15-ročných mladých ľudí. Zákonníkom práce sa bude Národná rada SR zaoberať vo štvrtok (13. 6.) poobede.

„Brigády sú pre mladých ľudí prvým vstupom do sveta práce aj do sveta dospelých. Sú príležitosťou na získanie nových skúseností, zručností, ale aj na to, aby si privyrobili. Chceme ukázať mladým, že aj oni sú pre nás dôležití,” uviedol predseda SaS Branislav Gröhling.
Súčasný právny rámec podľa poslanca NR SR za SaS Mariana Viskupiča umožňuje zamestnávanie mladých ľudí až po dokončení povinnej školskej dochádzky, teda od 16 rokov. „V našom návrhu rušíme povinnosť individuálneho povolenia od inšpektorátu práce na takzvané ľahké práce pre mladších než 16 rokov,” vysvetlil Viskupič s tým, že ide o práce s nízkou mierou hlučnosti, fyzickej a psychickej záťaže, umelého žiarenia či vystavenia nebezpečným látkam, ktoré sa podľa vyhlášky z roku 2007 radia do kategórie 1 a 2. „Naším cieľom je dosiahnuť, aby práca, na ktorú zamestnávateľ najme 15-ročného človeka, spadala do tejto kategórie a aby povolenie inšpektorátu práce už nebolo potrebné,” uviedol poslanec z SaS.
Toto opatrenie by podľa opozičných poslancov malo pozitívny dopad nielen na mladých, ktorí si chcú privyrobiť a získať prvé pracovné skúsenosti, ale aj na ich rodiny a podnikateľov. „Ak má 15-ročný možnosť a chce si privyrobiť, štát by mu nemal stáť v ceste,“ poznamenal Viskupič a dodal, že návrh by mal získať širokú politickú podporu, pretože nezvyšuje štátne výdavky a zároveň prináša úspory. „Štát to nebude stáť nič, naopak, bude na tom ešte profitovať. Toto je presne typ riešení, ktoré ako strana neustále prinášame,” uzavrel Viskupič.
Zdroj: SITA (ksm)
Odporúčané články

Košická futbalová aréna (KFA) dosiahla výnimočný úspech v súťaži Stavba roka 2024. Získala hlavnú cenu v kategórii „Inžinierske stavby“ a zároveň triumfovala v hlasovaní o cenu verejnosti. Tieto ocenenia predstavujú uznanie nielen pre tím za projektom, ale aj pre komunitu fanúšikov, ktorí arénu podporili.

11. apríl je Svetový deň Parkinsonovej choroby, ktorou trpí odhadom až 10 miliónov ľudí na svete a 20 tisíc na Slovensku. Najčastejšími príznakmi sú tras, svalová stuhnutosť či problémy s rovnováhou, a to najmä u seniorov. Svetový deň Parkinsonovej choroby sa pripomína od roku 1997 a jeho symbolom sa stal červený tulipán.

Toto sú najdôležitejšie informácie, ktoré vám prinášame za uplynulý týždeň v Košiciach. Od predstavenia štyroch lokalít, kde vyrastú nové nájomné byty po odhalenie korupcie na Finančnej správe. Náš súhrn vám ponúka prehľad kľúčových momentov, ktoré sa udiali za uplynulých sedem dní v metropole východu.