Daňový úrad cestuje po Košiciach
Historická budova železničného riaditeľstva, hneď za sídlom Košického samosprávneho kraja, sa čoskoro stane “domácou” adresou troch košických daňových úradov. Už v nej prebieha rekonštrukcia.
Národnú kultúrnu pamiatku postavili v Uhorsku
Budova niekdajšieho železničného riaditeľstva na Železničnej ulici číslo 1 je zapísaná v zozname národných kultúrnych pamiatok. Postavili ju špeciálne pre potreby železničiarov ešte v časoch Rakúsko-Uhorska.
Podľa dostupných informácií bola jej výstavba iniciovaná vedením Košicko-Bohumínskej železnice v roku 1908. Železničiari potrebovali niekam umiestniť prevádzkovú správu. Po zriadení osobitného riaditeľstva pre rakúsku časť v Těšíne sa rozhodovalo medzi Spišskou Novou Vsou a Košicami. Keď v Košiciach zbúrali kasárne Františka Jozefa, mesto ponúklo železnici uvoľnený pozemok a bolo rozhodnuté.
Stavbu na objednávku Košicko-Bohumínskej železnice navrhol budapeštiansky architekt Jozef Hubert. Stavala ju firma domáceho podnikateľa Jána Kozáka. Pozemné práce začali v roku 1913, o dva roky neskôr hotovú budovu odovzdali do užívania. Do histórie sa zapísala aj na jar v roku 1945, keď práve v nej bolo sídlo prvej československej vlády na oslobodenom území republiky.
Foto: archív F. Mádaya, Štefan Čaplovič, pz, Veronika Janušková
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra začne od decembra realizovať pilotný projekt telových kamier pre policajtov. Oznámil to minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) pred dnešným zasadnutím vlády.
Polievka sv. Alžbety aj tento rok pomôže ľuďom v ťažkých životných situáciách. Dobrovoľná zbierka je súčasťou Festivalu sakrálneho umenia. Ako informovalo mesto Košice, podujatie sa začne v piatok 15. novembra o 13:00, na Alžbetinej ulici pred Dómom sv. Alžbety.
Po mimoriadnom roku 2023, keď letisko vybavilo viac ako 625-tisíc cestujúcich, prešlo bránami letiska za prvých desať mesiacov tohto roka už 656 561 pasažierov, čo predstavuje nárast o 17,4 % oproti rovnakému obdobiu minulého roka.