Záľuba v nakupovaní sa môže stať osudnou
Neodolateľná túžba nakupovať, nutkavá potreba minúť peniaze či použiť kreditnú kartu. Pocit eufórie a následné pochybnosti, či bolo nakupovanie vôbec potrebné. Aj to sú príznaky závislosti s názvom oniománia, ktorú skôr poznáme pod termínom shopoholizmus.
Košičanka Dominika je obyčajné 27 ročné dievča. Chodí do práce, zabáva sa na diskotékach, zájde s kamarátkami na kávu podobne ako aj ostatné ženy v jej veku. Mnohí však netušia, že trpí závislosťou, ktorej sa nedokáže zbaviť – je shopoholička.
Začiatky shopoholizmu
Spočiatku brala nakupovanie ako svoje hobby. Vyznala sa v módnych trendoch, vedela čo je in. Nakupovanie bolo jej obľúbenou činnosťou, no nikdy nepredpokladala, že sa to môže raz prehĺbiť do závislosti.
Spúšťačom bol v tomto prípade rozchod s jej priateľom. ,,Opustil ma po štyroch rokoch. Verila som, že budeme spolu navždy, až pokiaľ som neprišla na to, že ma podvádza. Nevedela som sa cez to preniesť,“ hovorí Dominika.
Pocítila krivdu a poníženie. Myslela si, že ak sa začne draho obliekať a kupovať si značkové parfumy, vráti sa naspäť. „Viem, bola to hlúposť, keď vás raz chlap nechce, môžete sa postaviť aj na hlavu. No na druhej strane som z nakupovania začala pociťovať akési vzrušenie,“ dodáva.
Nedokázala odolať
,,Neskôr som nenakupovala len oblečenie, ale aj hrnce, zošity, časopisy. Všetko sa mi doma začalo hromadiť a ja som pomaly prichádzala o úspory,“ prezradila Dominika. Prestala kontrolovať výpisy z účtov a výplatu dokázala minúť za dva dni. ,,Dostala som sa do debetu. Požičiavala som si peniaze od rodiny a priateľov. Bola som ako šialená,“ priznáva shopoholička.
Dominike nakupovanie zvyšovalo sebavedomie. Cítila sa žiadaná a spokojná sama so sebou. Pocity eufórie sa však často menili na výčitky, keďže peniaze sa míňali rýchlo. ,,Pred nakupovaním som pociťovala triašku. Mala som potrebu kúpiť všetko, čo vidím. Dostávala som sa do akéhosi amoku. Bolo mi jedno koľko utratím,“ hovorí shopoholička.
Pomoc bola potrebná
Dominika pred dvomi rokmi vyhľadala odbornú pomoc. No doliečovanie tejto závislosti je celoživotné. ,,Rodičia ma donútili navštíviť psychológa. Už to so mnou nezvládali ani psychicky, ani finančne. Bolo to ťažké. Aj teraz sa bojím, aby som do tohto zase nespadla. Snažím sa však byť silná nielen kvôli sebe, ale aj mojim blízkym,“ hovorí.
Diagnóza shopoholik
Zájsť do nákupného centra a minúť kopu peňazí sa stalo v súčasnosti bežným trendom. Zľavy do 70 %, neustále pribúdajúce nové značky vedia zlákať nie jednú nákupnú maniačku. Dajte si pozor, aby ste sa od nakupovania nestali závislými. Vaše hobby sa môže zmeniť na nebezpečnú diagnózu.
Identifikovať shopoholika na základe vonkajších čŕt je naozaj ťažké. Na prvý pohľad je to človek ako každý iný. ,,Shopoholik sa prejavuje kompulzívnym nakupovaním, ktoré je možné odpozorovať v správaní človeka. Charakterizuje ho nadmerné nakupovanie, ktoré narušuje fungovanie osoby, či už po osobnostnej alebo sociálnej stránke. Vo vonkajšom správaní sa to prejavuje napríklad podráždenosťou, dlhodobými a častými vychádzkami, míňaním veľkého množstva peňazí,“ hovorí psychologička Lucia Klasová.
Závislé sú najmä ženy
Ženy na rozdiel od mužov nemajú problém priznať, že majú rady nakupovanie. Mnohé potvrdzujú, že obchody na nich pôsobia upokojujúco a príjemne. Podľa psychologičky Klasovej z klinicky zaznamenaných prípadov je na nakupovaní závislé najmä ženské pohlavie, a to približne 80 až 95 %.
„Nutkavé nakupovanie sa však vyskytuje častejšie v pubescentnom a adolescentnom období. Niektoré výskumy však naznačujú, že nemusí ísť len o vekom obmedzený výskyt ale aj o zmenu životných podmienok, napr. osamostatnenie sa od rodičov, prvá kreditná karta, trvalá práca,“ uvádza.
Shopoholici nakupujú čokoľvek
Shopoholik pri nakupovaní pociťuje zvláštny pocit vzrušenia. Znižuje sa im silné napätie, ale i miera túžby, nudy, hnevu a nenávisti voči sebe. ,,Medzi typické objekty, ktoré shopoholici nakupujú, patria šperky, topánky, oblečenie, kozmetika, domáce potreby. Samozrejme môže to byť aj čokoľvek iné. Shopoholici sú schopní vybudovať si akési obmedzenia, aby mohli častejšie nakupovať, preto vyhľadávajú lacnejšie veci,“ konštatuje Klasová.
Zbaviť sa tejto závislosti je veľmi náročné, nakoľko nakupovanie, napríklad potravín je nutné z hľadiska existencie človeka. ,,Všeobecne sa odporúča, aby ľudia s touto diagnózou nakupovali s ľuďmi, ktorí touto poruchou netrpia. Prípadne vedia regulovať množstvo minutých peňazí lepšie. Ďalším krokom je naučiť sa efektívne a adekvátne vypĺňať voľný čas, inými menej finančne náročnými aktivitami,“ dodáva psychologička.
Ilustračné foto: Shutterstock