Uplatnenie absolventov košickej univerzity je na medzinárodnej úrovni
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach nie je iba slovenským, ale aj európskym unikátom. Prevádzka prebieha v nepretržitom 24-hodinovom režime, čo okrem jedinečnosti tejto vysokej školy prináša aj špecifické výzvy. Počas návštevy si štátni tajomníci Róbert Zsembera a Ján Hrinko prezreli ustajňovacie priestory a pracoviská kliniky ošípaných, kliniky prežúvavcov a kliniky koní. Navštívili aj moderné BSL-3 laboratórium, ktoré bolo financované ministerstvom školstva, výskumu, vývoja a mládeže.
BSL-3 je prvým laboratóriom svojho druhu na strednom a východnom Slovensku. Vedcom umožňuje pracovať s významnými infekčnými pôvodcami chorôb, čo podporuje ďalší výskum a vytváranie špičkových tímov. Zameriava sa napríklad na výskum patogénov ako vírus západonílskej horúčky, kliešťovej encefalitídy, chrípky a besnoty.
Štátnych tajomníkov zaujal aj vedecký tím univerzity, ktorý sa už viac ako 15 rokov zaoberá a experimentálne testuje biomateriály na regeneráciu tvrdých tkanív, ako sú chrupavka, kosť či koža. Výsledkom predklinických štúdií sú unikátne biomateriály, ktoré vykazujú vlastnosti vhodné na podporu regeneračných procesov pri rekonštrukcii defektov chrupavky, kostného tkaniva, kožných defektov po popáleninách, terapii vredov predkolenia a syndróme diabetickej nohy.
Výskum teraz pokročil do ďalšej fázy, ktorá zahŕňa aplikáciu výsledkov do klinických štúdií v humánnej medicíne, kde vedci z univerzity zaznamenali pozitívne výsledky. Navrhovaná metóda liečby využívajúca biopolymérny kompozitný nosič prináša výrazné výhody oproti štandardnej liečbe, ako skrátenie doby liečenia, zníženie počtu komplikácií a obmedzenie počtu amputácií.
„Univerzita svojou jedinečnosťou prekvapí hneď po vstupe do areálu. Druhý takýto moment zažije návštevník pri prehliadke študijných priestorov, ktoré sú netradičné, avšak nevyhnutné na štúdium na takejto vysokej škole. Oceňujem prístup vedenia univerzity, ale aj jej pedagógov, ktorých úlohou je, okrem učenia, ukazovať študentom a študentkám krásu starostlivosti o zvieratá. Tú som zažil na vlastnej koži a prajem to okúsiť každému jednému mladému človekovi, ktorý sa rozhodne študovať veterinárstvo,“ uviedol štátny tajomník pre vysoké školstvo a akademický výskum Róbert Zsembera.
„Cieľom univerzity je napĺňanie konceptu Jeden svet – jedno zdravie a to prepojením veterinárnej a humánnej medicíny, hygieny potravín, životného prostredia a farmácie v oblastiach vzdelávania, výskumu a aplikácie výsledkov do praxe. Našou prednosťou je priamy kontakt so živými zvieratami, čo oceňujú aj zahraniční študenti, ktorí tvoria až štvrtinu z celkového počtu. Je to nevyhnutné, pretože pripravujeme odborníkov s tzv. kompetenciami prvého dňa, ktorí musia byť schopní okamžite po absolvovaní zaradiť sa do pracovného procesu v ktoromkoľvek štáte Európskej únie,“ dodal rektor Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Jozef Nagy.
Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach je jedinou inštitúciou svojho druhu pre univerzitné veterinárske vzdelávanie a jednou z dvoch pre farmaceutické vzdelávanie v Slovenskej republike. Univerzita vzdeláva bakalárov v študijných programoch kynológia, veterinárna sestra, bezpečnosť krmív a potravín, náuka o živočíchoch a vzťah človek – zviera a jeho využitie v canisterapii a hipoterapii.
Veterinárni lekári absolvujú študijné programy všeobecné veterinárske lekárstvo a hygiena potravín. Magistri zas študujú farmáciu, trh a kvalitu potravín či pohodu a ochranu zvierat. Zabezpečuje sa tu taktiež 11 študijných programov na treťom stupni vysokoškolského štúdia v internej a externej forme alebo vzdelávanie v rámci Univerzity tretieho veku.
Zdroj: TS MŠVVM
Odporúčané články
Ministerstvo vnútra (MV) SR postupovalo v prípade pomníka na Námestí osloboditeľov v Košiciach v súlade s medzinárodným právom i zákonom o vojnových hroboch. Rezort vnútra to uviedol pre agentúru SITA v súvislosti s opravou Pomníka padlým v 2. svetovej vojne – sovietski vojaci v metropole východu.
Rodičia s deťmi sa môžu tešiť na zábavný program plný humoru a kúziel.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.