V Čani nikoho nepotrestajú
Takmer pol roka trvalo policajné vyšetrovanie udalostí na zimnom štadióne v Čani. Počas hokejového turnaja sa tam 18. januára tohto roku priotrávilo 36 ľudí. Jedenástich museli hospitalizovať v nemocniciach.
Polícia začala trestné stíhanie vo veci prečinu všeobecného ohrozenia. Po šiestich mesiacoch ho vyšetrovateľ zastavil bez toho, aby niekoho obvinil.
“Vyšetrovania sa zúčastnil znalec z odvetvia vzduchotechnických a klimatizačných zariadení. Preukázalo sa, že k ujme na zdraví došlo v dôsledku nadmernej koncentrácie oxidu uhoľnatého, čo bolo spôsobené častou úpravou ľadovej plochy mobilným zariadením, tzv. rolbou na plynový pohon. Tá bola počas 10 hodín prebiehajúceho hokejového turnaja viacerých družstiev použitá celkom deväťkrát, čo sa vzhľadom na objemovú kapacitu vzduchu zimného štadióna ukázalo ako zdraviu škodlivé a nebezpečné,” informoval nás košický policajný hovorca Alexander Szabó.
Vyšetrovanie podľa neho nepreukázalo zavinenie konkrétnej osoby. “Zatiaľ o tom oficiálne neviem, ale potešilo ma, že už je to za mnou,” komentoval rozhodnutie vyšetrovateľa Peter Buchla, konateľ spoločnosti Empe Plus Ždaňa, ktorá zimák v Čani prevádzkuje.
Podľa jeho slov je dnes situácia na štadióne úplne iná, majú tam nový systém odvetrávania, ktorý podobnú udalosť, ako sa stala v januári, vylučuje.
Foto: Jozef Jarošík
Odporúčané články
Mesto Košice začalo na základe žiadosti obyvateľov sídliska pripravovať všetky legislatívne kroky, aby mohli poslanci včas pozastaviť alebo odložiť účinnosť plánovaného spustenia regulovaného parkovania na sídlisku Košického vládneho programu (KVP). Iniciatívu plánujú uznesením podporiť aj miestni poslanci na KVP.
Dňa 19. januára 1945 došlo k oslobodeniu mesta Košice jednotkami Červenej armády. Mesto, ktoré po Viedenskej arbitráži pripadlo horthyovskému Maďarsku sa tak stalo prvým veľkým oslobodeným mestom na území bývalého Československa.
Hlava štátu odovzdala najvyššie štátne vyznamenania pri príležitosti 33. výročia vzniku Slovenskej republiky.