NKÚ: zmluva mesta s EEI je neplatná!
Zmluva mesta Košice a parkovacej firmy EEI je neplatná, tvrdí v protokole z kontroly Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) Slovenskej republiky. Mesto nesúhlasí a podalo žaloby na súd.
Košickí aktivisti, ktorí bojujú proti súčasnému systému plateného parkovania v Košiciach, včera zverejnili časť protokolu z kontroly Najvyššieho kontrolného úradu. „Hra na slepú babu primátora s Košičanmi končí. Máme k dispozícii časť podkladov a informácií, ktoré sa na magistráte pol roka utajujú a kde je jasne dokladované, čo sa s firmou EEI a koncepciou statickej dopravy urobilo zle a vyzerá, že aj protizákonne,“ uviedol aktivista Igor Petrovčík.
Rozpor so zákonom
„V čase, keď nadobudla zmluva medzi mestom a firmou EEI účinnosť, mesto Košice nebolo oprávnené ju uzatvoriť z dôvodu rozporu so zákonom o pozemných komunikáciách. Podľa neho obec nebola oprávnená poveriť prevádzkou parkovacích miest nachádzajúcich sa na miestnych komunikáciách mesta inú právnickú osobu,“ konštatuje sa v protokole.
V roku 2013 parlament zmenil cestný zákon tak, aby mohla platené parkovanie prevádzkovať aj súkromná spoločnosť a o rok neskôr prijalo mesto nové všeobecne záväzné nariadenie. Ako tvrdia pracovníci NKÚ, mesto však postupovalo stále podľa nájomnej zmluvy uzavretej v rozpore so zákonom o pozemných komunikáciách. Vyslovili pochybnosti o súlade s právnymi predpismi aj v ďalších oblastiach týkajúcich sa spoplatneného parkovania v Košiciach.
Mesto verí vo víťazstvo
Odpoveďou mesta na protokol s výsledkami kontroly NKÚ sú dve žaloby podané na Krajský súd v Košiciach. „Protokol mesto Košice nepodpísalo, pretože nesúhlasí so zisteniami NKÚ. Podľa našich právnikov sú v rozpore so zákonom, členovia kontrolnej skupiny nebrali do úvahy naše námietky. Preto sme podali ako všeobecnú správnu žalobu aj žalobu na ochranu dobrého mena mesta Košice,“ povedal nám vedúci komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko.
Podľa jeho slov majú informácie aj o tom, že členovia kontrolnej skupiny NKÚ boli v konflikte záujmov, pretože sa ich priamo týka spoplatnenie parkovania, a dokonca sa naňho sťažovali na magistráte.
„Doteraz sme vždy všetko vysvetľovali aj v súvislosti s prokurátorskými protestmi. Sme presvedčení o tom, že súd rozhodne, že zmluva je platná. Chceme, aby Košičania mali možnosť zaparkovať tam, kde bývajú. O nič iné nám nejde. Parkovanie je najzávažnejším problémom v Košiciach. Primátor Raši bol prvý, ktorý mal odvahu to riešiť,“ tvrdí J. Marko.
Právne stanoviská mesta Košice ku kontrolným zisteniam NKÚ si môžete prečítať v priloženom dokumente
Hovorca a poslanec sa takmer pobili
Pozornosť na včerajšej tlačovej besede venovanej protokole o kontrole NKÚ v meste Košice vyvolal vo vestibule magistrátu konflikt medzi opozičným mestským poslancom Jaroslavom Polačekom, ktorý si priebeh nakrúcal kamerou, a šéfom komunikačného referátu Jozefom Markom.
Po odznení informácií od aktivistov pozval J. Marko novinárov do svojej kancelárie v uzatvorenej časti budovy, kde mali byť prezentované stanoviská mesta. Vstupu sa dožadovali aj aktivisti a veľmi dôrazne aj poslanec Polaček. Marko s tým však nesúhlasil a atmosféra zhustla.
„Chceme vyvracať vaše klamstvá!“ zdôvodnil snahu dostať sa dovnútra J. Polaček. „Čo ste to povedali?“ vyrútil sa na neho očividne nahnevaný Marko. Hneď sa však ovládol a otočil sa na odchod. „Prepáčte, ale urážať sa nenechám,“ dodal na vysvetlenie a zmizol za zatvorenými dverami.
Prečo neinformovali o výsledku kontroly?
Aktivisti poukazujú na to, že primátor Raši a vedenie mesta neoboznámili ani mestských poslancov ani verejnosť o takej závažnej veci, akou je protokol z kontroly NKÚ. Mesto tvrdí, že jeho postup bol správny.
Podľa včera zverejnených informácií dostalo vedenie mesta protokol o výsledkoch kontroly medzi sviatkami v decembri. Celé mesiace o ňom ani poslanci, ani verejnosť nevedeli.
„Primátor Raši zavádzal zastupiteľstvo aj Košičanov od decembra minulého roku. Ak nevezmeme do úvahy január až marec, keď plynula lehota na preštudovanie a reakciu, mali možnosť na dvoch rokovaniach zastupiteľstva o tom poslancov informovať,“ tvrdí aktivista Henrich Burdiga.
Nič sme nezatajovali!
Vedúci komunikačného referátu magistrátu Jozef Marko tvrdí, že nikomu nič nezatajovali. „Keďže protokol je komplikovaný dokument, využili sme zákonnú lehotu na jeho analyzovanie a prípravu ďalšieho postupu. O právoplatnosti zmluvy môže rozhodnúť len súd. Po jeho rozhodnutí by sme poslancov a verejnosť informovali, a bola by to úplná informácia.“
Aktivisti si však myslia niečo iné. „Už to, že žalobu podali na košický súd, ktorý to bude musieť podľa sídla žalovaného postúpiť do Bratislavy, svedčí, že im ide o zdržiavanie. Zmysel je ten, aby sa vec riešila až po voľbách do vyšších územných celkov, pri ktorých primátor Raši kandiduje na funkciu predsedu Košického samosprávneho kraja,“ hovorí aktivista Igor Petrovčík.
J. Marko takéto obvinenia odmieta. „Tí, ktorí nás obviňujú, majú takmer všetci sami politické ambície. Pochopili, že parkovanie je silnou politickou témou, na ktorej buď získajú teraz, alebo neskôr nebudú mať takú šancu. Nemajú záujem na vyriešení parkovania, len ho zneužívajú a teraz to opäť dokázali.“