Na košickej univerzite vznikol projekt o dejinách mestského vzdelávania
Košice sa môžu pochváliť novým online webom, ktorý sa venuje histórii vysokoškolského vzdelávania v meste. Od začiatku augusta je pre širokú verejnosť sprístupnený webový portál, ktorý ponúka podrobný pohľad na dejiny univerzitného vzdelávania v Košiciach. Tento portál, ktorého autormi sú výskumní pracovníci Katedry histórie Filozofickej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ), je výsledkom rozsiahlejšieho vedeckého projektu.
Portál Dejiny univerzitného vzdelávania v Košiciach vznikol ako jeden z kľúčových výstupov projektu vnútorného grantového systému UPJŠ, ktorý podporuje e-learningové iniciatívy. „Projekt je súčasťou širšieho výskumného zámeru, ktorým UPJŠ aktívne pristupuje k vlastným dejinám a ich historickému výskumu,“ uviedla vedúca projektu Mgr. Mária Fedorčáková, PhD.
Tento projekt v rámci UPJŠ počas uplynulých rokov zahŕňal heuristický výskum historických prameňov, týkajúcich sa univerzitného vzdelávania, a to nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Okrem textových informácií ponúka portál aj zbierku fotografií a digitalizovaných historických prameňov, ktoré výskumný tím získal vďaka svojmu úsiliu doma i za hranicami.
Košickí odborníci zároveň vyzdvihli význam a rôznorodosť prínosov projektu. „Z historického hľadiska projekt mapuje dejiny Košickej univerzity v kontexte regionálnych, sociálnych a kultúrnych dejín novoveku, pričom ich zasádza do širšieho vývoja terciárneho vzdelávania v Košiciach,“ vysvetlila Mgr. Mária Fedorčáková, PhD. Dodala tiež, že portál poskytuje učebný materiál, ktorý je neoceniteľnou pomôckou pri výučbe vybraných predmetov.
Na projekte sa okrem vedúcej podieľali aj Mgr. Peter Fedorčák, PhD., a Mgr. Monika Tresová, všetci z Katedry histórie Filozofickej fakulty UPJŠ v Košiciach. Ak vás téma histórie vzdelávania v Košiciach zaujala, viac sa o nej môžete dozvedieť na tomto webovom odkaze.
Odporúčané články
Viac ako stovka ľudí sa včera zišla pred historickou budovou staromestskej radnice v Košiciach, aby spoločne uctili pamiatku obetí vojny a vyjadrili podporu Ukrajine. Toto pietne zhromaždenie, organizované pri príležitosti 1000 dní od začiatku invázie, spojilo obyvateľov mesta v symbolickom sviečkovom pochode.
Na Námestí osloboditeľov pred obchodným centrom Aupark v Košiciach sa v týchto dňoch koná farmársky trh, kde návštevníci môžu objavovať bohatú ponuku lokálnych produktov a remeselných výrobkov.
Slovensko môže vďaka svojej geografickej blízkosti a historickým väzbám, zohrávať kľúčovú úlohu v podpore Ukrajiny na ceste k obnoveniu krajiny a integrácii do Európskej únie. Prvé zasadnutie platformy Partnerstvo pre Ukrajinu má otvoriť dvere širšej spolupráci medzi slovenskými a ukrajinskými organizáciami a posilniť koordináciu aktivít na úrovni štátnych aj súkromných inštitúcií.