TRENČÍN: Za desať rokov stúpol priemerný vek obyvateľov TSK o tri roky
Trenčín 18. septembra (TASR) – Priemerný vek obyvateľov Trenčianskeho samosprávneho kraja (TSK) za posledných desať rokov vzrástol o tri roky na rovných 41 rokov. Dlhodobo “najmladším” okresom v TSK je Považská Bystrica s priemerným vekom 39,8 roka (v roku 2013), najstarší je Myjavský okres s priemerným vekom 42,6 roka. Ako informoval riaditeľ pracoviska Štatistického úradu SR v Trenčíne Pavol Arpáš, populáciu TSK charakterizuje starnutie. Spôsobené je to rastom počtu obyvateľov vo vyššom veku a súčasným úbytkom mladšej generácie. “Obyvatelia 65-roční a starší sa na celkovom počte obyvateľov kraja podieľali 14,9 percentami. V roku 2013 bol oproti roku 2004 ich podiel vyšší o 2,5 percenta. Najvyšší podiel obyvateľov v poproduktívnom veku mal okres Myjava (17,2 percenta), najnižší Považská Bystrica (13 percent),” priblížil Arpáš. Najmladšou obcou v Trenčianskom samosprávnom kraji je obec Koš v okrese Prievidza, kde sa vekový priemer obyvateľov v roku 2013 pohyboval na úrovni 35,8 roka. Najvyšší vekový priemer mala vlani obec Omastiná v okrese Bánovce nad Bebravou, kde bol vekový priemer obyvateľov 54,1 roka. Najvyšší podiel detí do 14 rokov mali okresy Bánovce nad Bebravou a Púchov. V oboch okresoch tvorili deti do 14 rokov zhodne 14,2 percenta populácie. Najmenší podiel populácie do 14 rokov mal v minulom roku v TSK okres Myjava (12,2 percenta). pok pop
Odporúčané články
Rezidentské parkovanie sa na sídlisku KVP od 1. marca nezavedie. Poslanci mestského zastupiteľstva svojim hlasovaním vyšli v ústrety petícii 1600 obyvateľov a ďalších nespokojných občanov, ktorí spochybnili pripravenosť mestskej časti spustiť nový systém. Pre tých, ktorí si už rezidentské karty na sídlisku KVP zakúpili, pripravuje Mesto Košice možnosť vrátenia peňazí alebo posunutia začiatku platnosti karty na nový termín.
V košických základných školách (ZŠ) a v budove magistrátu to dnes nádherne rozvoniavalo. Postarali sa o to šikovné panie kuchárky, ktoré od skorého rána v rámci premiéry podujatia Šiškománia v košických školských jedálňach upiekli tisíce týchto sladkých dobrôt. Pochutili si na nich nielen žiaci a ich pedagógovia, ale aj návštevníci a zamestnanci magistrátu.
V košickej mestskej hromadnej doprave dôjde od nedele 8. marca k dočasným zmenám. Dopravný podnik mesta Košice (DPMK) upozorňuje cestujúcich, že úpravy trás sa dotknú viacerých autobusových liniek pre pokračujúce práce na Rastislavovej ulici.