KOŠIČANKU NADROGOVALI V PODNIKU: Nevedela som chodiť ani rozprávať!
Prípady známe ako spiking, pri ktorých sú ľuďom do nápojov nepozorovane pridávané drogy, sa už neobmedzujú len na filmové scenáre, ale stávajú sa realitou aj na Slovensku.
Viktória (23), ktorá sa dostala do povedomia verejnosti v šou Nákupné maniačky, bola minulý týždeň v piatok svedkom tohto nebezpečného javu, keď sa v jednom z košických podnikov stala obeťou spikingu. Do jej nápoja niekto nepozorovane pridal pravdepodobne drogu GHB (kyselina gama-hydroxybutyrátová), ktorá je známa svojimi silnými účinkami, vedúcimi až k bezvedomiu. Viktória, ktorá sa rozhodla podeliť o svoj príbeh na sociálnych sieťach, upozorňuje na riziká, ktorým čelia najmä mladé ženy pri návšteve nočných podnikov. „Nevedela som sama chodiť, nevedela som sama rozprávať,“ opisuje vo videu, kde spomína aj to, ako ju v bezvedomí našla jej mama. Šesťhodinový výpadok pamäti, počas ktorého bola v bezvedomí, je pre ňu stále záhadou.
Viktóriin príbeh nie je ojedinelý. Po zverejnení svojej skúsenosti na sociálnych sieťach ju kontaktovali desiatky ďalších obetí, ktoré prežili podobné situácie. Tieto prípady sa podľa jej zistení dejú naprieč celými Košicami a zahŕňajú rôzne podniky, vrátane tých známejších. Aj napriek jej opatrnosti, keď si na svoj pohár vždy dáva pozor, sa stala obeťou tohto nebezpečného trestného činu.
Galéria
Čo je spiking a ako ho rozpoznať?
Spiking je označenie pre situácie, keď niekto pridá alkohol alebo drogy do nápoja inej osoby bez jej vedomia alebo súhlasu. Tieto látky, ako je GHB, Rohypnol alebo ketamín, často spôsobujú stratu koordinácie, amnéziu a bezvedomie, čím uľahčujú spáchanie násilných trestných činov, ako je znásilnenie alebo krádež.
Odporúčané články
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Univerzitná nemocnica Louisa Pasteura (UNLP) Košice ponúka tehotným ženám a ich partnerom možnosť absolvovať psychofyzickú prípravu na pôrod. Tento špecifický vzdelávací program je navrhnutý tak, aby budúcim rodičom pomohol osvojiť si vedomosti, zručnosti a návyky potrebné na bezpečné rodičovstvo. Program zahŕňa aj aktivity, ktoré podporujú zníženie stresu, úzkosti a napätia pred pôrodom.
Dnes sa uzavrie trojdňový program venovaný oslavám 35. výročia Nežnej revolúcie. Nedeľa 17. novembra bude patriť mítingu 35 rokov slobody s podtitulom Nádejou sme my, občania, ktorý sa uskutoční pred Štátnou vedeckou knižnicou na Hlavnej ulici 10 v Košiciach.