Nemocničný most sa rozpadáva
Termín obnovy mosta cez Triedu SNP je stále neznámy. Podľa posudku statika z roku 2017 si vyžaduje rekonštrukciu izolácií i výstuže. Nemocnica v najbližšom roku výrazné opravy neplánuje.
Na problematický stav mosta redakcia KOŠICE:DNES upozorňovala v novembri minulého roka. Univerzitná nemocnica L. Pasteura (UNLP), ktorá stavbu vlastní, hovorí, že na opravu zatiaľ nemajú vyčlenené finančné prostriedky.
[ad][/ad]Mesto o problémovom moste vie
Most, z ktorého na niektorých miestach opadáva omietka a kvapká zhrdzavená voda, sa nachádza nad práve zrekonštruovanou električkovou traťou. Hovorkyňa mesta Linda Šnajdárová informovala, že o situácii s vlastníkom komunikuje. „Máme informácie o tom, že vlastník podniká viaceré kroky, aby čo najskôr zlepšil jeho technický stav. Vieme o všetkých opatreniach, ktoré nemocnica plánuje zrealizovať, aby most neohrozoval zrekonštruovanú električkovú trať,“ dodala.
Vedenie UNLP odôvodňuje svoj postup tým, že náklady potrebné na opravu sa dozvedia až na základe projektovej dokumentácie. Podľa hovorkyne nemocnice Ivany Staškovej oslovili už projektanta. „Aj keď presný termín realizácie všetkých prác zatiaľ stanovený nie je, obmedzenie celkovej hmotnosti prejazdu vozidiel nad 3,5 tony toho času neohrozuje statiku,“ uviedla.


Most zatiaľ ošetria
Podľa slov hovorkyne, z opatrení, ktoré vlani navrhol statik, už sfunkčnili odvodnenie mosta, odstránili vegetáciu v okolí mostných opôr vlastnými zamestnancami a na pozemkoch mesta Správou mestskej zelene. „Máme pripravený materiál na úpravu vstupných dverí, ktorá by umožnila vetranie interiéru mosta. Pretože sa jedná o vonkajšie práce, uskutočníme ich v najbližšej dobe po oteplení. V letnom období tiež plánujeme realizovať odstránenie korózie zo zábradlia s následným obnovením náteru,“ dodala Stašková.
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach dosiahla významný posun v liečbe myómov maternice. Za uplynulých deväť mesiacov tu metódou MYOBLATE úspešne vykonali 110 rádiofrekvenčných ablácií, čo potvrdzuje rastúci význam miniinvazívnych zákrokov v gynekológii.
Spoločnosť Ryanair včera slávnostným prvým letom otvorila nové priame letecké spojenie z Košíc do španielskej Malagy. Spojenie bude prevádzkované celoročne dvakrát týždenne, vždy vo štvrtok a pondelok.
Mesto Košice, v spolupráci s Visit Košice a Creative Industry Košice, vyhlásilo začiatkom marca grantovú výzvu na rok 2026. V rámci nej sú otvorené dva programy.