Orientálny dom v Košiciach
V Košiciach je jedna prazvláštna budova, ktorá sa na prvý pohľad akosi do nášho mesta nehodí. Ide o kópiu tureckého domu z mesta Tekirdag, po maďarsky Rodošto. V origináli tam býval František II. Rákóczi (1676-1735).
František II. Rákóczi, sedmohradské knieža i hlavný župan Šariša, sa začiatkom 18. storočia postavil na čelo najvýznamnejšieho protihabsburského povstania v dejinách Uhorska. Po potlačení povstania so ocitol v ohrození života. A tak v roku 1711 emigroval do Poľska, neskôr do Francúzska a nakoniec v roku 1720 prijal pozvanie tureckého sultána Ahmeda III.
V Rodošte dostal na bývanie jednu celú ulicu. V dome, ktorého kópia je v našom meste, žil 15 rokov a v roku 1735 aj zomrel.
Prísaha vernosti
Košice v roku 1704 zložili Rákóczimu prísahu vernosti a vydržali s touto prísahou toľko ako priemerné moderné manželstvo – 7 rokov. Sám Rákóczi, ktorý sa osobne poznal s francúzskym kráľom Ľudovítom XIV. (preto sa objavuje ako skutočná postava vo fiktívnom francúzskom románe Golonovcov Angelika i v rovnomennom filme) či ruským cárom Petrom I. Veľkým, býval počas svojho pobytu v Košiciach v budove dnešného Slovenského technického múzea a na bohoslužby chodieval cez ulicu do františkánskeho alebo premonštrátskeho kostola. Nie je bez zaujímavosti, že aj slávny zbojník Juraj Jánošík bojoval istý čas v Rákócziho vojsku.
Návrat do Košíc
Rákócziho pozostatky previezli v roku 1906 do Košíc a 29. októbra znovu pochovali do vtedy novej krypty v Dóme sv. Alžbety. Okrem telesných pozostatkov však prišlo z Turecka aj 29 debien, ktoré obsahovali výzdobu jedálne jeho tureckého domu.
Dom – repliku podobného, ktorý stojí na brehu Marmarského mora – postavili v Košiciach v rokoch 1940 – 1943 na mieste obytných priestorov a maštale. Svojej pôvodnej funkcie sa dočkal až v rokoch 1990 – 1991 a odvtedy je jednou z prístupných expozícií Východoslovenského múzea. Ušetrí nám tak cestu do Turecka (ak netrváme výslovne na tom, že chceme vidieť originálny dom), ba čo viac, svojou originálnou výzdobou prináša do Košíc exotické čaro Orientu.
- Repliku postavili v rokoch 1940 – 1943 na mieste obytných priestorov a maštale
Milan Kolcun
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
Vo veku 96 rokov zomrel priamy účastník Slovenského národného povstania Karol Kuna.