Pamätáte sa na kvetinárstvo Tulipán a krajčírstvo Obnovy-Vkus?
My, Košičania, máme byť na čo hrdí. Historické centrum nášho mesta je najväčšou mestskou pamiatkovou rezerváciou na Slovensku. Bola vyhlásená v roku 1983. Zo všetkých slovenských pamiatkových rezervácií eviduje aj najviac pamiatkovo chránených objektov, ktorých je takmer šesťsto. Jadro mesta pretína šošovkovito roztiahnuté námestie – Hlavná ulica s dĺžkou 1 200 metrov. V dnešnom pokračovaní nášho seriálu sa budeme venovať histórii domov na Hlavnej č. 61, 75 a 77. Nuž a v jednom z nich bolo v minulom režime vychýrené kvetinárstvo známe pod názvom Tulipán.
Ako každý štvrtok, aj dnes vám ponúkame časom zožltnuté zábery, ktoré poukazujú na slávne dejiny nášho mesta, dokumentujú jeho vyspelú kultúrnu i technickú úroveň, a porovnáme ich so súčasnosťou. Dlhodobý seriál poskytuje milovníkom histórie množstvo zaujímavých, overených faktov, ktoré korigujú tradované, často neúplné, nepresné, protichodné, ba dokonca nepravdivé informácie. A navyše, rovnaké budovy, ulice, parky si môžete porovnať s ich súčasným stavom.
Projekt Premeny Košíc vznikol vďaka ústretovosti a pochopeniu Jána Gašpara, vášnivého zberateľa pohľadníc, znalca histórie nášho mesta, riaditeľa Štátnej vedeckej knižnice v Košiciach, autora nesmierne cennej publikácie Košice – pohľady do histórie mesta (vydal Region Poprad, spol. s. r. o. v roku 2011), z ktorej sme s jeho súhlasom čerpali.
Na snímke z roku 1908 druhý dom sprava (dnes Hlavná č. 61) má v súčasnosti eklektickú fasádu z poslednej tretiny 19. storočia, kedy ho navýšili o jedno poschodie, ale postavený bol už v 15. storočí. V polovici 19. storočia bola jeho majiteľkou Jakobína Kellerová, koncom 50. rokov už Jozef Kerndl. Začiatkom 70. rokov sa majiteľom stal bohatý prešovský zemepán Ľudovít Holländer, po jeho smrti lekárnik Imrich Szegő. Asi od roku 1908 dom vlastnil majiteľ továrne na parkety Naathan Adler, potom jeho syn, advokát Rudolf Adler. Z roku 1857 je známa pekáreň Štefana Feketeho a obchod s plátnom Františka Steinmischa.
V južnej časti prízemia (vpravo) bol od 70. rokov 19. storočia obchod s výšivkami a suvenírmi, ktorého majiteľom bol Jozef Geiger. Na jeho mieste bol od roku 1883 obchod s módnym tovarom Mórica Donátha, ktorého majiteľom sa v roku 1898 stal Herman Lukács. V roku 1907 ho vystriedalo populárne kvetinárstvo Štefana Orosza. Fungovalo aj po zoštátnení až do 90. rokov minulého storočia, dlho známe pod názvom Tulipán.
[ad][/ad]V severnej časti prízemia (vľavo) bol od roku 1883 obchod s výšivkami, suvenírmi, hračkami a neskôr aj športovými potrebami a bicyklami, ktorého majiteľom bol Eduard Eschwing. V roku 1911 sa do objektu presunula lekáreň U Božieho oka, ktorej majiteľom bol v tom čase Mikuláš Puky a od roku 1926 Móric Roth. Za jeho éry sa po roku 1930 lekáreň presťahovala do blízkeho Levočského domu. Od 50. rokov tu bola predajňa obuvi, ktorá zanikla po roku 1990.
Zaujímavá je aj fotografia z roku 1898. Dvojposchodový dom v strede (č. 75) vznikol v 80. rokoch 19. storočia prestavbou stredovekého domu, ktorý v 18. storočí patril rodine Thurzo a na prelome 18. a 19. storočia richtárovi Jozefovi Klestinszkému. Na prízemí mal už pred r. 1850 hostinec Ján Pelian, v južných priestoroch (vpravo) mal od roku 1877 predajňu bielizne a módneho tovaru Juraj Misztarka, vľavo bola pekáreň Antona Danielovicsa. V r. 1909 tu už bola predajňa cigár a tabaku pani Hajnalovej. Po vojne tu až do 90. rokov bola predajňa zdravotníckych potrieb. V obchode bolo do roku 1944 zlatníctvo a hodinárstvo Eugena Kendiho. Opravovňa hodín tu vydržala až do začiatku 90. rokov.
Dom vľavo (č. 77) vznikol v dnešnej podobe v prvej polovici 50. rokov 19. storočia stavebným spojením a zmenou fasády dvoch starších domov. Po prestavbe ostal majiteľom teraz už jedného domu Ignác Kuhlmann. V južných obchodných priestoroch mal už v 70. rokoch kvetinárstvo hlavný mestský záhradník Adolf Uhl, potom jeho dcéra Matilda (až do roku 1945). V strede bolo hodinárstvo Izáka Weisza, potom obchody s konfekciou, ktorých majiteľmi boli Vojtech Schwartz a po ňom Eugen Török. Severne od vchodu (vľavo) boli lahôdky Júliusa Rotta, založené v r. 1865. Od r. 1945 tu mal cukráreň macedónsky Turek Čamil Iljazovič a od roku 1950 až do začiatku 90. rokov tu bolo krajčírstvo podniku Obnova-Vkus.
Budovu na historickej snímke vpravo (dnes Hlavná 73) zbúrali, na jej mieste dnes stojí Dom nábytku.