Ťahanovský les zostáva mestu, magistrát sa dohodol s cirkvou
Dlhoročný spor medzi mestom a rímskokatolíckou cirkvou (RKC) sa definitívne skončil. Po mediácii sa obidve strany dohodli na zámene pozemkov na Sídlisku Ťahanovce a v katastrálnom území Grunt na Sídlisku KVP. Ťahanovský les, o ktorý pôvodne mali cirkevníci záujem, zostane nedotknutý a môže sa stať miestom na oddych.
Mesto navrhlo vymeniť pozemky na Sídlisku KVP za cirkevné v mestskej časti Ťahanovce, ktoré sú pod panelákmi alebo sú na nich chodníky či cesty. Nakoniec sa dohodli. Obidve strany si vymenia pozemky v rovnakej hodnote 1,2 milióna eur s rozlohou 2,7 hektára.
Štát staval na cudzích pozemkoch
Právny zástupca RKC na mestskom zastupiteľstve v roku 2016 poukázal na fakt, že problém cirkevných pozemkov, na ktorých vyrástlo Sídlisko Ťahanovce, sa nerieši už štyri roky. Vtedy poslala cirkev mestu aj predžalobnú výzvu na zaplatenie 260-tisíc eur. Navrhla tri možnosti – výmenu za Ťahanovský les, zaplatenie pozemkov alebo ich nájom za 150-tisíc eur ročne.
Spor vyriešila až mimosúdna dohoda prostredníctvom mediácie. Trvala deväť mesiacov, obe strany sa stretli sedemkrát.
„Všetky strany sporu pochopili, že ak chceme dospieť k výsledku, treba zodpovedný prístup a spoluprácu,“ uviedla mediátorka Renáta Dolanská.
Nápad vymeniť pozemky v Ťahanovciach za tie na Sídlisku KVP sa zrodil na štvrtom stretnutí oboch strán.
„Je to dôsledok socializmu, že takáto situácia vznikla. Jednoducho, štát staval na cudzom. Hľadali sa rôzne riešenia, no mesto nemalo iný vhodný pozemok. Teší ma výsledok, pretože matematika je jasná – 177 hektárov lesa za 2,7 hektára pozemkov na sídlisku by nebolo správne,“ konštatoval mestský poslanec Miloš Ihnát.
Pomohla petícia
Dohoda potešila aj aktivistu Karola Labaša, ktorý od začiatku nesúhlasil s výmenou pozemkov za ťahanovský les a inicioval aj petíciu za jeho zachovanie.
„Nebyť petície, možno by sme už mali za sebou nielen neproporcionálnu zámenu pozemkov podľa pôvodnej nehoráznej ponuky mesta, ale asi aj neriadené predaje časti lesa tretím osobám a následné výruby pred výstavbou. Cirkev sa od začiatku netajila speňažením nadobudnutých pozemkov s cieľom dofinancovať dostavbu kostola na sídlisku. Pri mojom neustálom pripomínaní petície sa však nikdy nenašla politická odvaha na hlasovanie v mestskom zastupiteľstve, lebo neschválenie by odložilo alebo aj pochovalo preferovaný pôvodný návrh,“ konštatoval Karol Labaš. Priznal, že záchrana ťahanovského lesa bola tvrdým orieškom. „O to viac ma teší výsledok, hoci najčistejším vysporiadaním cirkevných pozemkov by bolo ich odkúpenie mestom,“ doplnil Labaš. Podľa jeho názoru však ešte nie je dobojované a vie si predstaviť ďalšie pokusy o privlastnenie lesa.
„Privítal by som obnovenie zničených drevených prístreškov. Najradšej za európske peniaze, lebo sú poskytované s podmienkou dočasného moratória na zmenu účelu a prevodu do súkromného vlastníctva,“ konštatoval Labaš.
[ad][/ad]Lokalita je magnetom už roky
Les medzi Krematóriom na začiatku mestskej časti Ťahanovce má približne 55 až 60 rokov.
Prvýkrát sa dostal do povedomia verejnosti v roku 2009, keď 50 hektárov z neho chcelo mesto odpredať britskej spoločnosti Fordington. Schválené bolo uznesenie o predaji, no kúpna zmluva nebola podpísaná, navyše, firma so sídlom mimo Slovenska nemohla nadobudnúť pozemok. Tak vznikla spoločnosť Fordin, ktorá v roku 2010 po hlasovaní poslancov neuspela. Zrušeniu uznesenia pomohla aj petícia pod vedením Karola Labaša, ktorú podpísalo 4 064 Košičanov.
Mestská časť Ťahanovce sa už roky snaží vysporiadať pozemky pod panelákmi, cestami, chodníkmi či ihriskami. Podstatnú časť tvoria súkromní vlastníci, ale aj rímskokatolícka cirkev. V roku 2014 sa uvažovalo o zámene cirkevných pozemkov s výmerou 33 000 metrov štvorcových za lesné pozemky vo vlastníctve mesta Košice, teda za ťahanovský les o výmere 100 hektárov.
Nepomer veľkosti bol zdôvodnený rozdielom ceny medzi stavebnými a lesnými pozemkami.
V roku 2016 mesto stále tvrdilo, že nemá iné pozemky, ktoré by cirkvi ponúklo, no napokon mestskí poslanci zámenu odmietli. Zástupca cirkvi nevylúčil súdny spor. Poslanec Igor Jutka vtedy navrhol, aby primátor Richard Raši vyvolal mediátorské konanie medzi mestom a cirkvou. Jeho návrh poslanci schválili.
ANKETA: Čo by ste si želali v Ťahanovskom lese?