Umožnite vášmu balkónu rozkvitnúť
Pri výbere balkónových kvetín by sme mali porozmýšľať nad tým, ako máme balkón orientovaný a aké sú na ňom podmienky. Neexistuje totiž taký, ktorý je ideálnym prostredím pre všetky druhy rastlín.
Na balkóne, ktorý je orientovaný na juh, si rastliny tepla užijú až až. Oplatí sa naň preto vysadiť bylinky, ktoré lepšie znášajú vyššie teploty. Patria sem aksamietnice, poludňovky, portulaky aj gazánie či ,,klasické balkónovky“, ako sú petúnie či muškáty. Dariť sa tu bude aj oleandrom, sukulentom a citrusom.
Pre západný/východný balkón sú vhodné rastliny, ktoré potrebujú menej slnka a svetla. Obľubenými sú najmä muškáty, diascie, bakopy, lobelky, zvončeky, margaréty a papučky. Ak máte na balkóne viac slnka podvečer, podarí sa vám úspešne vypestovať aj ovocné dreviny, zeleninu či ruže.
Na severný balkón slnečné lúče takmer nedopadajú. Výber rastlín je preto obmedzenejší, no neznamená to, že sa pestovania musíte celkom vzdať. Podmienky na severnom balkóne dobré znesú begónie, fuksie, nezábudky, azalky, rododendrony, ale aj brečtan, aukuba, paprade i rôzne druhy tráv.
Nakupujte pozorne!
Ak ste si už ujasnili, čo plánujete na svojom balkóne pestovať, máte pripravený substrát, kvetináče i hnojivo, stačí už len zájsť do obchodu a nakúpiť rastliny. Každú sadenicu si dobre obzrite, nesmie vyzerať zvädnuto či nezdravo. Zdeformované listy môžu byť dôsledkom nejakej choroby alebo škodcov.
Nevyhnutná starostlivosť
Prvú dávku hnojiva stačí aplikovať mesiac po vysadení rastlín. Môžete si vybrať z veľkého množstva hnojív, dôležité je však dodržať koncentráciu a dávkovanie uvedené na obaloch.
Zálievka rastlín by mala byť primeraná, ideálne je skoré ráno alebo neskorý večer. Ak si to chcete zjednodušiť, zalievanie vám uľahčia samozavlažovacie nádoby. Kontrolovať zdravotný stav rastlín by ste mali pravidelne a v prípade škodcov či choroby ihneď zasiahnuť. Iba tak sa z ich krásy budete môcť dlhodobo tešiť.
Foto: shutterstock