Biela noc rozžiari mesto i ľudí
Festival Biela noc bude mať v Košiciach ôsme pokračovanie. Ako sa naň organizátori pripravovali a na čo všetko sa môžu Košičania tešiť, sme sa opýtali riaditeľky festivalu Zuzany Pacákovej.
Na kultúrne podujatia sa peniaze vždy hľadali ťažšie. Ako sa vám festival podarilo zorganizovať a zafinancovať tohto roku?
Zháňanie financií na taký rozsiahly projekt, akým je Biela noc, je každoročne veľkou, náročnou výzvou. Sme však vďační, že máme okolo seba ľudí, ktorí festivalu veria, podporujú ho, zdieľajú ciele Bielej noci, čo nás motivuje oslovovať partnerov s ponukou na nové spolupráce a komunikovať naďalej už s tými, ktorí festival podporili v predchádzajúcich ročníkoch.
Bielu noc ste do Košíc doniesli z Paríža. Ktoré mestá sa môžu okrem Košíc a Bratislavy popýšiť takýmto podujatím?
Biela noc od roku 2002, kedy vznikla v Paríži, je usporadúvaná v mnohých kútoch sveta. Ide naozaj o prestížny medzinárodný umelecký projekt. Z miest spomeniem lotyšskú Rigu, Paríž, Brusel, Toronto, Chicago, Tel Aviv, Manchester, Madrid, hlavné mesto Chile Santiago či Melbourne v Austrálii a mnohé iné.
Kde všade v meste budú inštalácie a koľko ich bude?
Tento rok sme pripravili 28 umeleckých inštalácií, ktoré sa budú tradične tiahnuť centrom Košíc, od Kasární/Kulturparku, cez Hlavnú ulicu až po Tabačku Kulturfabik na Gorkého ulici. Tento rok sa znovu vraciame k budove železničnej stanice, ktorú sme využili aj v roku 2015.
Čo bude hlavnou myšlienkou festivalu?
Jednou z hlavných myšlienok Bielej noci je každoročne podnietiť záujem širokej verejnosti o súčasné umenie, podporiť tvorbu domácich či zahraničných umelcov, vznik nových, kvalitných umeleckých diel, edukovať širokú verejnosť, pracovať s verejným priestorom, podporiť kultúrny turizmus regiónu…
Čo by si návštevníci určite nemali nechať ujsť?
Návštevníkom rozhodne odporúčam vidieť svetelnú inštaláciu Globoscope v Mestskom parku francúzskeho umeleckého dua, ako aj nadrozmerný mesiac britského umelca v Kunsthalle či domácich Nano Vjs s ich mappingom na kostole pri Miklušovej väznici. Určite neprehliadnite ani monumentálnych návštevníkov z inej planéty.
Ktoré dielo je vášmu srdcu najmilšie?
Osobne sa veľmi teším na dielo Guillauma Marmina s názvom Hara, ktoré na diváka pôsobí priam hypnoticky, či slovenských umelcov Borisa Vitázka a Zuzanu Sabovú, ktorých 3D projekciu vychádzajúcu z maľby budeme môcť vidieť v objekte na Strojárenskej 3. Som veľmi zvedavá aj na svetelné tanečné predstavenie Guide v Tabačke, ktoré sa bude odohrávať v netradičných časoch, a to v piatok a v sobotu o 17. hodine.
V minulosti sme počúvali aj kritické ohlasy na jednotlivé prezentované diela. Ľudia im jednoducho nerozumeli… Ako by sa mali pripraviť na festival?
Festival sa dramaturgicky snažíme pripraviť tak, aby si každý divák v ňom našiel niečo svoje, niečo, čo ho zaujme. Je priam nemožné pripraviť koncepciu tak, aby potešila či ulahodila každému. Návštevníkom určite odporúčam preštudovať si náš program na www.bielanoc.sk, prečítať si popis k dielam a vybrať si vlastnú trasu podľa svojho úsudku.
Aj tohto roku sa bude platiť vstupné. Neovplyvnilo toto rozhodnutie návštevnosť festivalu?
Áno, vstupné bude aj tento rok. Z môjho pohľadu je naozaj symbolické. Vstupný poplatok sme zaviedli z rôznych dôvodov, medzi ktorými boli aj obmedzené kapacity interiérových priestorov. Návštevnosť interiérov sa po zavedení poplatku o niečo znížila, čím sa však predišlo poškodzovaniu diel a preplneniu uzavretých priestorov. Aj tento rok pripravujeme kvalitné exteriérové diela, čiže aj neplatiaci divák bude konfrontovaný s hodnotným umením.
(JV)
Odporúčané články
Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej predstavilo projekt novej hudobnej úpravy slovenskej štátnej hymny, ktorá vznikla pod taktovkou známeho skladateľa, dirigenta a basgitaristu Oskara Rózsu. Hoci sa podstata hymny nemenila, upravený aranžmán a nová nahrávka budú stáť celkovo 46 500 eur.
Mestská časť Košice-Staré Mesto oficiálne vyhlásila 5. ročník výtvarnej súťaže Cena Vojtecha Löfflera, ktorá sa tradične teší veľkej obľube medzi amatérskymi výtvarníkmi všetkých vekových skupín.