Trojica maliarok vystavuje svoje umenie v kultúrnom centre Átrium klub
Kultúrno-spoločenské centrum mestskej časti Košice-Západ sa stalo miestom, kde sa môžu milovníci výtvarného umenia pokochať dielami renomovaných výtvarníkov.
Vernisážou, ktorá sa konala nedávno, bola otvorená výstava s názvom “Jubilanti”, na ktorej svoje diela predstavuje trojica jubilujúcich maliarok. Tieto autorky sa zúčastnili Košického medzinárodného plenéra výtvarníkov a teraz sa spoločne prezentujú na výstave. Na výstave svoje diela vystavujú Megyei Erszébeth a Mezei Zsuzsana z Maďarska a prešovská výtvarníčka Margita Rešovská. Medzi hosťami boli aj zástupca starostu mestskej časti Košice-Západ Peter Huba a výtvarníčka Eva Lorenzová, ktorá zastupovala organizáciu K-art.
Megyei Erzsébet je uznávaná textilná umelkyňa narodená v roku 1941 v Maďarsku. Študovala na Maďarskej akadémii úžitkového umenia v Budapešti a jej tvorba sa zameriava na tapisérie. Je členkou viacerých umeleckých združení a získala viaceré ocenenia. Medzi jej najznámejšie diela patria tapisérie „Tapiséria bez hraníc“ a „Korvínova tapiséria“.
Mezei Zsuzsana, maďarská umelkyňa a učiteľka umenia z Miskolca, je známa svojimi krajinomaľbami a zátišiami. Od roku 1989 je členkou Zempléni Rajztanárok Alkotó Körének. Jej tvorbu ovplyvnili krásy Zempléna a rieky Bodrog. V jej dielach je vidieť experimenty s farbami, kde sa zameriava na pastelové tóny a často vytvára viacero verzií jednej témy.
Margita Rešovská, slovenská výtvarníčka narodená v roku 1954 v Trstenom pri Hornáde. Vzdelávala sa v oblasti aranžérstva a výstavníctva na Strednej škole umeleckého priemyslu v Košiciach a neskôr na Katedre výtvarnej výchovy v Prešove. Jej tvorba je zameraná najmä na krajinárske motívy a zátišia, pričom používa techniky akvarelu, pastelu a akrylu. Svoju inšpiráciu čerpá z prírody a prostredia, v ktorom žije. Medzi jej najznámejšie diela patria akvarely “Motív zo Ždiaru” a “Chalúpky-Čierny Balog”
Výstava Jubilanti predstavuje takmer 30 obrazov, ktoré ponúkajú návštevníkom možnosť vnímať rôznorodosť štýlov a techník troch autoriek.
“Mestská časť Košice-Západ už niekoľko rokov spolupracuje s organizátormi Košického medzinárodného plenéru výtvarníkov a poskytuje im všemožnú podporu. Medzinárodnú spoluprácu výtvarníkov považujem za veľmi hodnotnú podporiť. Som veľmi rád, že sa nám aj takýmto spôsobom darí na Slovensku i za jeho hranicami šíriť dobré meno Košíc ako mesta, ktoré je otvorené všetkým druhom umenia vrátane toho výtvarného. Verím, že aj naša spolupráca prispela k úspešnému priebehu plenéru a chcem vysloviť poďakovanie všetkým, ktorí sa o to zaslúžili.“ dodal Marcel Vrchota, starosta Košice – Západ.
Pre všetkých milovníkov výtvarného umenia bude výstava otvorená v Átrium klube počas celého mesiaca, a to v pracovných dňoch počas úradných hodín. Táto jedinečná príležitosť ponúka návštevníkom možnosť spoznať diela, ktoré vznikli pod rukami jubilujúcich maliarok.
Galéria
Odporúčané články
Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach (UNLP) od 1. novembra 2024 až do odvolania zakázala návštevy na svojich oddeleniach. Toto opatrenie bolo zavedené na základe aktuálnej epidemiologickej situácie s cieľom prevencie šírenia respiračných ochorení počas sviatočného obdobia.
Pri príležitosti 106. výročia vzniku Československej republiky sa v pondelok 28. októbra uskutočnilo v Košiciach slávnostné stretnutie pri sochách Tomáša Garrigue Masaryka a Milana Rastislava Štefánika, dvoch významných osobností, ktoré stáli pri zrode spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Čoskoro tu máme sviatok Dušičiek, kedy si pripomíname našich blízkych, ktorí už nie sú medzi nami. V tomto období sa mnohí vydávajú na cintoríny, aby na hroby položili kvety či vence a prejavili úctu svojim zosnulým. Starý pľac na Dominikánskom námestí v Košiciach sa už na tento sviatok plne pripravil.