Poľovníci vyhnali diviaky z Ťahanoviec, siedmich zastrelili
Policajné autá a skupina poľovníkov vzbudzovali pozornosť počas sobotňajšieho rána na benzínovom čerpadle na Sídlisku Ťahanovce. Krátko po ôsmej začal hon na diviaky, ktoré už mesiace ohrozujú miestnych obyvateľov. Cieľ bol jasný – vyhnať ,,štetináčov” čo najďalej a ak bude treba, niektorých aj zastreliť.
Poľovačka nebola prioritou
Prvotným zámerom bolo vystrašenie diviakov, pričom ich poľovníci chceli vyhnať až za krematórium, vysvetlil starosta Sídliska Ťahanovce Cyril Betuš. ,,V tomto roku je to už tretie vyháňanie diviakov zo sídliska a okolia. Prvé bolo na jar, druhé v lete. Poľovníci v lesoparku za sídliskom už môžu použiť zbrane a podľa potreby znížiť stavy diviakov. Stále je ich dosť, hoci v poľovnom revíri pri sídlisku ich už tento rok odstrelili sto.”
Ľudia zo sídliska starostovi pravidelne telefonovali a mailovali so sťažnosťami na diviaky. No podľa Betuša stret človeka s diviakom zatiaľ nezaznamenali.
Použili petardy
,,V blízkosti sídliska sa ich zdržiava zhruba päť až šesť od veľkých až po malé. Keď ich vyženieme a budeme strieľať, tak skoro sa nevrátia,” povedal Milan Rabatin, predseda poľovníckeho združenia Lovena.
Dvadsaťštyri poľovníkov, z toho deväť honcov vytvorilo rojnicu a stratili sa v poraste pod Americkou triedou pri benzínke. Diviaky vyháňali petardami. Postupovali cez sad pod obchodným centrom, odkiaľ sa im čriedu diviakov podarilo nahnať do lesa. Napokon sa výstrely ozvali niekoľko sto metrov od prvých panelákov nad Hanojskou ulicou. Práve tam poľovníci nakoniec skolili sedem diviakov.
Z troch padli dva
,,Prekvapili ma, neostávalo nič iné, len strieľať. Z troch rán boli dve presné,” opísal krušné chvíle jeden z poľovníkov Gejza Aboši. ,,Bola to práve tá prasnica, ktorá neustále vodila na sídlisko aj svoje odrastené mladé. S tým už je teraz koniec,” dodal spokojne.
Ťahanovčania si vydýchli, s diviakmi majú skúsenosti hlavne obyvatelia ulíc, ktoré sú v blízkosti lesoparku. ,,Ešte pred dvoma rokmi som chodievala ráno behať na okraj lesa. Prestala som, odkedy som tu zbadala diviaky, ktoré predo mnou prebehli,” posťažovala sa Mária Sviatková. ,,Dúfam, že sa už nevrátia,” dodala.
Boris Macko
Foto: Veronika Janušková
Odporúčané články
V nadchádzajúcom týždni budú v Košickom kraji prebiehať plánované odstávky elektriny v zmenšenom rozsahu. Upozorňujeme obyvateľov dotknutých lokalít, aby svoje aktivity prispôsobili dočasnému prerušeniu dodávky.
V obci Mníšek nad Hnilcom v okrese Gelnica zasahovali v utorok ráno hasiči pri požiari expedičného skladu. Oheň bol podľa informácií ohlásený krátko po 5:30.
Modernizácia električkovej trate (MET) na sídlisku Nad jazerom sa už zdarne prehupla do svojej druhej polovice. Momentálne všetko nasvedčuje tomu, že dodržaný bude aj zmluvný termín ukončenia stavebných prác, ktorý je naplánovaný na prelom júla a augusta.