Tri percentá nášho obyvateľstva sa vlani narodili v zahraničí
Tri percentá súčasného obyvateľstva SR sa vlani narodili mimo územia Slovenska. Najviac v Českej republike, ale tiež v Maďarsku, na Ukrajine, v Rumunsku, vo Veľkej Británii aj v Poľsku. Vyplýva to z demografických údajov Štatistického úradu SR.
Úrad tiež konštatuje, že štruktúra obyvateľstva na Slovensku je relatívne stabilná. Obyvateľov slovenskej národnosti boli vlani 4.421.538. Slovenská národnosť tak dosiahla podiel 81,3 percenta z celkového počtu obyvateľstva.
Druhou najpočetnejšou národnosťou na Slovensku bola v minulom roku maďarská (8,4 percenta) a tretia bola rómska národnosť (2 percentá). Medziročné rozdiely početnosti národnostných menšín sú podľa ŠÚ SR minimálne.
“Medziročne sa v roku 2016 zvýšili počty a podiely slovenskej, rómskej, českej, moravskej a sliezskej, nemeckej, ukrajinskej a poľskej národnosti. Znížili sa počty a podiely maďarskej a rusínskej národnosti,” uvádza ŠÚ SR.
Štatistici sa pozreli aj na vlaňajší podiel cudzincov žijúcich na Slovensku, bolo ich 69.695. “Z celkového počtu obyvateľov cudzinci tvorili 1,3-percentný podiel,” konštatuje úrad.
Medzi cudzincami bolo vlani najviac (87,9 percenta) občanov z európskych krajín. Na druhej priečke sú cudzinci z ázijských krajín (6,5 percenta). “Občianstvo štátov amerického kontinentu predstavuje 2,1-percentný podiel,” dopĺňa ŠÚ SR.
Najpočetnejšou skupinou cudzincov s trvalým pobytom na Slovensku sú ľudia s českým občianstvom (13.023), ďalej s maďarským (9799), rumunským (6271) a poľským občianstvom (5604).
(TASR)
Foto: shutterstock
Odporúčané články
Tento tradičný recept na pečeného králika s cesnakovou omáčkou, špenátom a pečenými zemiakmi kombinuje jemné, šťavnaté mäso so sviežimi prílohami a výraznou cesnakovou chuťou. Ide o klasické slovenské jedlo, ktoré je skvelou voľbou na slávnostný obed alebo rodinné stretnutie.
Na Slovensku i vo svete si rímskokatolícka cirkev 1. novembra pripomína prikázaný sviatok Všetkých svätých, zatiaľ čo 2. november je venovaný Pamiatke zosnulých, známej ako Dušičky. Počas týchto dní ľudia tradične navštevujú cintoríny, zapaľujú sviečky a zdobia hroby svojich blízkych. Spomienka na tých, ktorí už nie sú medzi nami, má korene hlboko v histórii a je spojená s dávnymi rituálmi i kresťanskou nádejou na vzkriesenie.
Každoročne vznikne na Slovensku približne 200 požiarov spôsobených nepozornosťou pri varení alebo zlým technickým stavom kuchynských spotrebičov. K 31. októbru tohto roku evidovali hasiči už 147 takýchto udalostí, pričom v desiatich percentách prípadov došlo aj k zraneniu.