Od 1. januára koniec papierovania v zdravotníctve
Po desiatich rokoch príprav a investovaní takmer 90 miliónov eur sa od 1. januára 2018 spúšťa na Slovensku elektronické zdravotníctvo – eZdravie (predtým eHealth). Ministerstvo je spokojné, lekári sú v rozpakoch a pacienti väčšinou ani netušia, čo ich čaká…
Od začiatku budúceho roka budú musieť lekári v ambulanciách aj nemocniciach všetky údaje pacientov o diagnóze, predpísaných liekoch či vyšetreniach povinne zapisovať z lekárskych správ do elektronickej zdravotnej knižky.
Ako by to malo fungovať
Prídete k lekárovi, ktorý vás vyšetrí, a všetko, čo doteraz zapisoval do papierovej zdravotnej karty, zapíše do počítača. Už nebudete po vyšetrení dostávať výmenné lístky či recepty. Informácia o vašej chorobe bude dostupná pre všetkých lekárov, ktorých navštívite. Všetko bude fungovať prostredníctvom elektronického národného portálu. Kto má občiansky preukaz s elektronickým čipom, nebude potrebovať ani preukaz poistenca. Fungovať by to malo aj vo výdajniach zdravotníckych pomôcok.
[ad][/ad]Aj na papieri
V elektronickej knižke lekár okrem chorobopisov nájde aj najdôležitejšie život zachraňujúce údaje. Napríklad upozornenia na alergiu či informácie o dlhodobo predpísaných liekoch. Nemalo by sa už stať, že vám lekár predpíše liek, ktorý by vám mohol v kombinácii s iným poškodiť. Zapisovať údaje bude môcť všeobecný lekár aj špecialista.
Nebudú tam chýbať ani doplnkové záznamy, napr. krvná skupina a Rh faktor, krvný tlak, absolvované očkovania, vykonané rehabilitácie aj operácie. Prístup do knižky budú mať aj sestričky, ale vždy im budete musieť dať na to súhlas. Kto však bude chcieť mať predsa len „papier“ v ruke, môže oň požiadať svojho lekára.
Podľa informácií Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) je doposiaľ do eZdravia pripojených približne 3 500 lekárov a 71 nemocníc. Všetci potrebujú nainštalovať do svojho počítača softvér a tiež musia dostať elektronický preukaz na prihlásenie sa do systému.
Lekári majú problémy
„O elektronický preukaz som požiadala ešte 18. októbra na pošte. I keď už uplynul 30-dňový termín doručenia, do dnešného dňa (19. 12. – pozn. autora) som preukaz nedostala,“ delí sa o svoje skúsenosti všeobecná lekárka Marcela Popovičová. „Telefonovala som na informačnú linku NCZI. Pani mi povedala, že nestíhajú vybaviť žiadosti v termíne, pretože majú toho veľa. Overila si, že môj preukaz je už vystavený a mala by som ho čoskoro dostať.“
Podľa informácií lekárky by do 10 dní mala dostať aktivačný PIN kód. „Potom ešte potrebujem, aby mi firma, od ktorej mám softvér, ho aj nainštalovala do počítača. Z toho mi vychádza, že skôr ako koncom januára sa do systému nebudem môcť pripojiť.“
Marcela Popovičová hovorí, že podľa jej názoru e-zdravotníctvo môže byť pre lekára a pacienta prínosom, ak bude fungovať správne. „Ja ako obvodný lekár budem mať prehľad o vyšetreniach mojich pacientov u odborných lekárov, o preskripcii liekov predpísaných špecialistami a zároveň pacienti, ktorí pravidelne užívajú lieky, nebudú musieť chodiť do ambulancie a čakať na vypísanie receptu.“
Nemocnice komplexne
Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice (UNLP) požiadala o vydanie elektronických preukazov a PIN kódov komplexne pre všetkých svojich zdravotníckych pracovníkov. „Pre 894 lekárov preukazy aj kódy distribuovala priamo naša nemocnica,“ vysvetlila hovorkyňa UNLP Ivana Stašková. Ako uviedla, do projektu budú zapojení aj všetci lekári pracujúci v ambulanciách. „Po získaní certifikácie na lôžkový modul nemocničného informačného systému predpokladáme v priebehu mesiaca január 2018 spustenie projektu eZdravie aj na všetkých lôžkových pracoviskách.“
Podľa informácií Alžbety Sivej, tlačovej hovorkyne spoločnosti AGEL SK, pod ktorú patrí Nemocnica v Šaci, aj oni postupovali podobne ako UNLP. „Našou snahou je, aby sa do systému zapojili všetci lekári našej nemocnice, ktorí si už požiadali o elektronický preukaz zdravotníckeho pracovníka. Robíme všetko preto, aby bol systém inštalovaný komplexne.“
Nejde to ľahko
Pri zavádzaní systému eZdravie majú problémy nielen lekári. „Problém nám spôsobuje napríklad to, že v UNLP Košice využívame na prácu s nemocničným informačným systémom počítače, ktoré majú rôzny hardvér či softvér. Z tohto dôvodu sme museli pri inštalácii používať viacero rôznych postupov pre úspešnú inštaláciu. Tieto problémy úspešne prekonávame vďaka vlastným kvalifikovaným zamestnancom oddelenia informatiky našej nemocnice. Keďže UNLP Košice využíva na prácu s nemocničným informačným systémom vyše 1 300 počítačov, zložité je aj časové hľadisko celej implementácie,“ upozornila Stašková.
Lekárne hlásia, že na zavedenie systému eZdravie sú pripravené. Niektorí pacienti už dnes chodia po lieky s receptom, na ktorom je čiarový kód. Ako nám povedala PR manažérka siete lekární Dr. Max Zdena Krížová, v ich lekárňach sa na nástup elektronického zdravotníctva systematicky pripravovali počas celého roka. „Naši zamestnanci majú k dispozícii vždy najaktuálnejšie informácie. Bola nasadená najnovšia verzia softvéru, ktorá je pripravená na celoštátny program eZdravie. Dnes sme teda pripravení maximálne, ako je to možné.“
(JV)
ANKETA: Od 1. januára prechádza naše zdravotníctvo na elektronický systém. Čo vy na to?
Foto: Janka Vargová