Zvieratá už nebudú iba obyčajné veci
Zviera už nebude iba vecou, ale živým tvorom. Novelu zákona chce Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka uviesť do života k 1. januáru 2018. Súčasťou bude aj povinné čipovanie psov či ochrana pred zneužívaním zvierat v cirkusoch.
Ministerka Gabriela Matečná si myslí, že novela prinesie aj zníženie počtov psov v útulkoch. Jej nadšenie až tak nezdieľa šéfka košického útulku Romana Šerfelová. Zhoda panuje ale najmä v tom, že konečne sa niečo bude riešiť a pes bude živým stvorením.
Zviera je cítiaca bytosť
Novela prinesie zmeny zamerané na ochranu zvierat. Vytvoria sa opatrenia proti množiteľom psov, posilnia sa práva veterinárnych inšpektorov a znemožniť sa má zneužívanie zvierat v cirkusoch.
„Zviera už nebude považované za vec. Zviera je živý tvor, cítiaca bytosť, a tak by sme k nemu mali pristupovať. Zároveň zavádzame poriadok do evidencie psov a vďaka povinnému čipovaniu urobíme škrt cez rozpočet všetkým množiteľom,“ uviedla ministerka Gabriela Matečná.
Hrozia aj sankciami
Dôležitým bodom novely bude čipovanie psov. Tento krok by mal zintenzívniť boj proti množiteľom psov. „Naším cieľom je povinným čipovaním psov dosiahnuť do niekoľkých rokov stav, keď nebudeme mať preplnené útulky a stratené psy sa budú rýchlo vracať majiteľom,“ uviedla ministerka G. Matečná. Majitelia budú povinní dať psa začipovať najneskôr do 12 týždňov od jeho narodenia. V prípade jeho predaja alebo darovania inej osobe bude musieť byť začipovaný ešte pred zmenou majiteľa bez ohľadu na vek šteňaťa. Povinná identifikácia a registrácia psov a ich vlastníkov zabezpečí kompletnú evidenciu psov v Centrálnom registri spoločenských zvierat.
Trochu odlišné skúsenosti s doterajším čipovaním má šéfka útulku Romana Šerfelová. „Tešíme sa z toho. No mali sme veľa prípadov, keď pes síce mal čip, no nebol zaregistrovaný veterinárnym lekárom, alebo bol nejakým spôsobom vedený na úplne inú osobu.
Obavy šéfky útulku vyvracia ministerstvo. „Veterinárny lekár získa právo vyzvať vlastníka psa na preukázanie dokladu totožnosti,“ informovala Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu ministerstva.
Pri zmene majiteľa bude musieť pôvodný vlastník psa nahlásiť zmenu i údaje o novom vlastníkovi. „Nesplnenie si tejto povinnosti bude podliehať sankciám,“ doplnila hovorkyňa. U fyzických osôb to môže byť až 800 eur, v prípade právnických 3 500 eur. Už žijúce psy budú musieť byť začipované najneskôr do roku 2020.
Útulok je stále preplnený
Novela posilní právomoci veterinárnych inšpektorov. V prípade podozrenia z týrania bude mať totiž právo vstúpiť na pozemok aj bez polície. Ráta aj s túlavými zvieratami a pomocou útulkom. Obce nebudú musieť zriadiť útulok, ak uzatvoria zmluvu s útulkom alebo karanténnou stanicou vo svojom okolí.
Košický útulok však už teraz kapacitne nestačí. „Máme neustále do 200 psov, viac kapacita nepustí. Narastá počet psov v dočasných opaterách, čo je 50 až 70. Počet adopcií sa rokmi znižuje, priemerne o 10 mesačne,“ konštatovala R. Šerfelová.
Upravia podmienky pre cirkusy
Novela zákona zmení aj prístup k cirkusovým zvieratám. „Určite nechceme cirkusy diskriminovať, chceme však ochrániť najrizikovejšiu skupinu divo žijúcich zvierat pred ich zneužívaním. Prevádzkovatelia cirkusov sa budú musieť zaregistrovať na Štátnej veterinárnej a potravinovej správe, ktorá bude vydávať, pozastavovať a rušiť rozhodnutia o schválení pre cirkusy,“ spresnila ministerka Gabriela Matečná.
Základné zmeny zákona
- Zviera nebude vecou
- Opatrenia proti množiteľom
- Povinné čipovanie psov
- Koniec zneužívaniu zvierat v cirkusoch
Principál nevylučuje odchod zo Slovenska
Najznámejší cirkus na Slovensku nevylučuje v prípade prísnej novely odchod z krajiny. Zoologické záhrady by nemali ani priestor prijať zadržané zvieratá, problém by bol aj s ich adaptáciou.
Najznámejší cirkus na Slovensku je Aleš Barlay. Principál Antonín Aleš je zatiaľ pokojný. Na Slovensku je podľa neho iná situácia ako v Českej republike, kde je združených v asociácii 28 cirkusov, a v prípade podobných návrhov ich zastupuje právnik.
„Chodia k nám kontroly, všetko máme v poriadku. O zvieratá sa staráme. Spĺňame všetky zákonné požiadavky,“ podotkol A. Aleš, podľa ktorého, ak by novela bola prísna a znemožnila niektoré vystúpenia, odišli by zo Slovenska. „Pôjdeme napríklad do Poľska, Maďarska či Nemecka, no bude to smutné,“ dodal principál cirkusu.
Obmedzenie drezúry by sa malo týkať najmä šeliem. Zoologické záhrady by ale neboli schopné ich prijať. „Nemajú ani takú kapacitu,“ uviedol Erich Kočner, šéf Únie českých a slovenských zoo. Zvieratá sú naviazané na ľudí a bolo by ťažké ich zaradiť do bežných chovov. „Viem si predstaviť, aby sa už nemohli rozmnožovať. Tie, ktoré teraz vystupujú, by v cirkusoch dožili,“ myslí si E. Kočner.
Chovateľ exotických a chránených plazov Milan Oselský spĺňa prísne podmienky a je vedený na Ministerstve životného prostredia. „Novelu vnímam pozitívne. V mojom prípade by mohlo prísť k obmedzeniu, ak pri verejných vystupovaniach so zvieratami budú uvedené aj plazy, pretože robím prednášky. No nerobím drezúru, tak verím, že sa nič nezmení,“ dúfa M. Oselský.
Množitelia si cestičky na obchádzanie zákona nájdu
Radosť z tejto zmeny bude podľa R. Šerfelovej úplná, keď ju aj niektorí ľudia pochopia a budú vnímať zvieratá ako živé cítiace stvorenia a nebude to len o zákone. „Doteraz, keď sme sa snažili o nápravu u ľudí, ktorí mali psy nonstop zavreté v malých klietkach alebo na krátkych reťaziach v katastrofálnych zdravotných stavoch, ich odpoveď bola vo väčšine prípadov, že je to len pes a oni ako majitelia si s ním môžu robiť, čo chcú,“ konštatovala R. Šerfelová.
Povinné čipovanie schvaľuje, no je skeptická. „Pochybujem, najmä na dedinách, že ich budú majitelia čipovať. Myslím, že ich naďalej budú topiť alebo vyhadzovať hlavne do rómskych osád tak ako doteraz,“ uviedla šéfka útulku, podľa ktorej sa úplne nepodarí odstrániť množiteľov psov. „Boli sme u jedného množiteľa, mal 20 až 30 psov v pivničných priestoroch, a tak ich nikto ani nepočul. Myslím, že záujemcovia o vyhľadávané plemená sa dohodnú s množiteľom na kúpe psa bez čipu. Oni ako noví majitelia ho začipujú a uvedú, že ho našli. Ľudia sú nekonečne vynachádzaví,“ podotkla R. Šerfelová. Najväčší problém vidí v tom, že majitelia majú nekastrované psy. V západných krajinách je pre majiteľov prirodzená a samozrejmá kastrácia psa, pokiaľ nie je čistokrvný. „Diskutujeme o tejto problematike. Návrh novely je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní,“ reagovala Zuzana Peiger Ačjaková z odboru komunikácie a marketingu Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.