Žiak z LUNÍKA IX sa prebojoval na MAJSTROVSTVÁ SVETA v bojových športoch
Na známom sídlisku Luník IX sa začal odvážny projekt, ktorý môže zmeniť životy mnohých detí. Riaditeľ školy a tím trénerov spustili pred časom tréning bojových športov pre deti s cieľom nielen naučiť ich sebaobrane, ale aj poskytnúť disciplínu a perspektívu lepšej budúcnosti. Tréningy sú pritom podmienené dobrým správaním a výsledkami v škole, čím sa motivujú deti k lepšiemu zápalu pre vzdelávanie. Deti aj napriek nepriaznivým podmienkam dosahujú skvelé výsledky, pričom sa jeden zo žiakov prebojoval až na majstrovstvá sveta.
OBROVSKÉ ÚSPECHY
Najväčší úspech zaznamenal Sebastián Žiga, ktorý za necelý rok a pol tréningu postúpil až na majstrovstvá sveta v bojovom umení MMA pre mládež v Indonézii. „Naše deti trénujú tvrdo každý týždeň, dodržiavajú pravidlá a učia sa rešpektu. Výsledky sú očividné nielen na medzinárodných súťažiach, ale aj v ich správaní a školských výsledkoch,“ povedal jeden z trénerov.
„Taktiež máme žiaka, ktorý bol druhý na majstrovstvách Európy či troch bronzových medailistov. Spomínaný chlapec, ktorý sa prebojoval až na majstrovstvá sveta, bol tiež účastníkom viacerých šampionátov. Síce mu majstrovstvá Európy nevyšli, ale momentálne sa pripravuje na tú najťažšiu výzvu respektíve na majstrovstvá sveta,“ dodal tréner k úspechom svojich zverencov.
CHÝBAJÚ FINANCIE
Napriek úspechom je financovanie podobných aktivít vždy veľkým problémom. „Peniaze sú vždy najväčším problémom, s ktorými sa naše deti potýkajú,“ poznamenal tréner a poukázal aj na to, že mnohé deti nemajú naplnené ani základné potreby. Škola a tréneri sa spoliehajú na dary a sponzorské príspevky, ale často to nestačí na pokrytie všetkých nákladov.
„My sme základná škola, nemáme väčší dosah, pričom deti treba častokrát v ich aktivitách financovať a špeciálne sa o nich starať,“ uviedol riaditeľ základnej školy Milan Dulina. Ďalej dodal, že škola uvažuje aj o založení občianskeho združenia, avšak procesy, ktoré sú vyžadované pre získanie väčších financií, brzdia možný rozvoj aktivít pre deti.
JE POTREBNÁ SYSTÉMOVÁ ZMENA
Dlhodobé problémy, s ktorými sa škola stretáva, sa snaží riešiť cestou športu. Učitelia však dodávajú, že je nevyhnutná systémová zmena. „Úroveň žiakov ide určite nadol, to môžem potvrdiť. Niekedy sme mali povinné 0. ročníky. Pre deti boli 0. ročníky potrebné, lebo teraz nenavštevujú povinné predprimárne vzdelávanie. Aj napriek tomu, že je to zo zákona povinné, tak sa nám dostávajú do školy deti, ktoré už mali sedieť minulý školský rok v 1. ročníku a neabsolvovali predprimárne vzdelávanie“, uviedla zástupkyňa riaditeľa pre prvý stupeň Júlia Tothová.
„Celý sociálny systém je zle nastavený. Akonáhle bude systém nastavený tak, že deti budú chodiť povinne, a hlavne sa to odsleduje, pričom sa bude riešiť aj domáce zázemie, tak si myslím, že to bude lepšie. Ale pokiaľ nezačleníme deti do systému, nezlepší sa to,“ uzavrela Tothová.
Odporúčané články
V detskom outdoorovom centre Anička v Košiciach sa prvýkrát rozžiaril nový svetelný park Story of lights, ktorý premenil známe prostredie na magickú ríšu státisícov svetiel. Rodiny s deťmi sa môžu tešiť na výnimočný zážitok plný svetelných atrakcií, rozprávkových bytostí, žiariacich labyrintov a veží.
Košická lekárska obec i pacienti prišli o významnú osobnosť. MUDr. Dušan Frič, CSc., dlhoročný primár a rešpektovaný gynekológ a pôrodník, zomrel vo štvrtok 7. novembra vo veku 74 rokov. Jeho odborné znalosti a ľudský prístup pomohli nespočetnému množstvu žien a na svet priviedol stovky detí.
Do redakcie sme dostali anonymý tip od našej čitateľky, ktorá nás upozornila na znepokojujúcu situáciu v jednom z košických hotelov.