Zajtra si zvolíme nového predsedu kraja
Voľby do samosprávneho kraja sa konajú zajtra, 4. novembra od 7. do 22. hodiny. Prvýkrát budú jednokolové, preto sa voliči pár hodín po zatvorení volebných miestností dozvedia aj meno predsedu župy.
V minulosti prebiehali voľby predsedu v dvoch kolách s odstupom štrnástich dní. Dostali sa tam dvaja najúspešnejší kandidáti z prvého kola. Výnimkou bolo, ak bol v prvom kole zvolený kandidát s viac ako polovicou hlasov. Po novom sa v tohtoročných krajských voľbách stane predsedom kandidát s najvyšším počtom získaných hlasov voličov.
Dva hlasovacie lístky
Vo volebnej miestnosti sa musí volič preukázať volebnej komisii občianskym preukazom alebo dokladom o pobyte pre cudzinca.
Do rúk dostane obálku a dva hlasovacie lístky – jeden pre voľby do zastupiteľstva, na druhom budú kandidáti na predsedu kraja. Každý volič musí ísť do osobitného priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov. Ak tak neurobí, komisia mu hlasovanie neumožní.
Krúžkovanie
Na hlasovacom lístku pre voľby do zastupiteľstva treba zakrúžkovať najviac toľko kandidátov, koľko poslancov má byť v príslušnom volebnom obvode zvolených. Znamená to, že napríklad vo volebnom obvode 1, pod ktorý patria Sídlisko Ťahanovce, obec Ťahanovce, Staré Mesto, Sever, Kavečany a Džungľa, môže volič zakrúžkovať maximálne päť kandidátov, minimálne jedného.
Na rozdiel od volieb do Národnej rady SR volič dostane iba jeden hlasovací lístok, kde budú mená kandidátov za rôzne politické strany. Môže sa teda rozhodnúť, či bude krúžkovať podľa jednotlivých strán a hnutí, alebo si vyberie nezávislých kandidátov, alebo sa zameria na osobnosti bez ohľadu na ich stranícku príslušnosť.
V prípade voľby predsedu kraja treba zakrúžkovať len jedného kandidáta.
[ad][/ad]Prenosná volebná schránka
Ak niekto nemôže sám upraviť hlasovací lístok pre zdravotné postihnutie alebo preto, že nemôže čítať alebo písať, a oznámi pred hlasovaním túto skutočnosť komisii, má právo vziať so sebou do priestoru určeného na úpravu hlasovacích lístkov inú spôsobilú osobu, aby podľa jeho pokynov a zákona upravila hlasovací lístok a vložila ho do obálky.
Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných, najmä zdravotných dôvodov, má právo požiadať obec a v deň konania volieb volebnú komisiu o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky.
Nepoužité alebo nesprávne upravené hlasovacie lístky treba pri odchode z volebnej miestnosti vhodiť do zapečatenej schránky. Ak tak volič neurobí, dopustí sa priestupku a hrozí mu pokuta 33 eur.
Oficiálne výsledky vyhlási volebná komisia KSK v nedeľu. Doterajší predseda potom zvolá nové zastupiteľstvo kraja do tridsiatich dní.
Robo Hakl
O čo sa stará Košický samosprávny kraj
Samosprávne kraje rozhodujú o stovkách miliónov eur v rámci svojich zákonných kompetencií. Košický samosprávny kraj (KSK) si pre tento rok naplánoval príjmy vo výške 233 miliónov eur.
Úrad KSK sa stará o viaceré oblasti života vyššieho územného celku. Na starosti má školy a šport, cesty a autobusy, sociálne služby, nemocnice, divadlá, či múzeá.
Školstvo
KSK je zriaďovateľom 63 stredných škôl a 7 školských zariadení. Okrem toho prispieva aj na činnosť športových klubov v rámci regiónu.
Doprava
Z oblasti dopravy sa KSK stará o 2 223 kilometrov ciest I., II. a III. triedy. Objednáva aj výkony vo verejnom záujme od dvoch spoločností zabezpečujúcich mestskú a prímestskú dopravu. Sú nimi Eurobus Košice a Arriva Michalovce.
Sociálne služby
Sociálne služby zabezpečuje v rámci kraja 13 zariadení sociálnej starostlivosti a špecializovaných zariadení.
Zdravotníctvo
V rámci zdravotníckych zariadení zabezpečil kraj dlhodobého nájomcu pre všetky štyri okresné nemocnice – v Trebišove, Michalovciach, Rožňave a Spišskej Novej Vsi.
Kultúra
V kultúrnej oblasti je KSK zriaďovateľom 24 ustanovizní, z čoho sú štyri divadlá a päť múzeí.
(FER)
Anketa: Viete, aké kompetencie má samosprávny kraj?