Je čas na saunovanie
Vonku začína byť chladno. Telo zvyknuté na letné slniečko sa pomerne ťažko aklimatizuje. Vyskúšajte saunu.
Aj v tomto ročnom období prebudí telo z únavy a dodá mu energiu na to, aby ste čelili všetkým chorobám či splínom.
Aspoň dve hodiny
Vyhraďte si na regeneráciu svojich síl aspoň dve hodiny. Do sauny nechoďte s plným žalúdkom, ale ani hladní. Najlepšie sa tam budete cítiť so svojimi známymi. Je to správne miesto a vhodný čas na vzájomné pobavenie sa v dnešnej uponáhľanej dobe. Ak ste doteraz v saune neboli, poraďte sa s lekárom, či je pre vás saunovanie s ohľadom na váš zdravotný stav vhodné.
Dôležitá sprcha
Pred vstupom do sauny by sa mal každý návštevník riadne osprchovať a predovšetkým osušiť, aby do samotného priestoru nevnikalo mnoho vlhkosti. Relatívna vlhkosť napríklad vo fínskej saune je okolo 15 % a priemerná teplota 90 °C.
Žiadne plavky
V saune používajte plachtu, plavky nie sú vôbec vhodné, pretože sa vyrábajú z rôznych syntetických materiálov, ktoré môžu v kombinácii s vysokou teplotou spôsobiť problémy na pokožke. Pohodlne sa posaďte alebo si ľahnite a vyčkajte, než sa dokonale prehrejete a spotíte (asi 10 – 20 min., je to individuálne).
Ak chcete, polejte horúce kamene aromatickou esenciou (podľa typu sauny) a zároveň sa môžete masírovať špeciálnou, na to určenou kefou. Táto činnosť pomáha otvárať póry a súčasne vyplavovať nečistoty z kože. Zároveň urýchľuje potenie a tým aj zlepšuje termoreguláciu.
[ad][/ad]Ochladzovanie
Po každej návšteve sauny je potrebné sa ochladiť. Väčšina saunujúcich na to využíva sprchu. Ideálne schladenie je v bazéne na to určenom. V niektorých saunách sa ľudia môžu schladiť aj priamo vonku, napr. v horskom potoku. Do ochladzovacieho kúpeľa vstupujte pozvoľna. Platí to hlavne pre staršie osoby, pretože dochádza ku skokovému nárastu krvného tlaku.
Ihneď po vstupe vám bude chladno. Cievne kapiláry v pokožke sú roztiahnuté a nastavené na režim najväčšieho odvodu tepla. Po vstupe do vody sa začnú rýchlo sťahovať a doslova vytláčať krv do vnútorných orgánov. Dochádza k „masáži“ vnútorných orgánov a vyplavovaniu rôznych možných usadením do krvného riečiska. Trochu neskôr vám prestane byť zima a cítite sa príjemne. Pocit komfortu dosiahnete aj tým, že sa vo vode nebudete pohybovať.
Odpočinok
Po každom prehriatí a schladení si môžete dopriať odpočinok, ktorý by mal trvať minimálne 15 minút. Ale môžete aj hneď opakovať procedúru teplo – chlad. Odporúčajú sa aspoň tri opakovania. Nezabúdajte na pitný režim, vhodná je čistá voda s citrónom. Po poslednom opakovaní by mal prísť na rad dlhší, aspoň polhodinový odpočinok.
– Sauna raz za týždeň zaručuje psychickú a fyzickú odolnosť.
– Do sauny nechoďte, ak ste veľmi fyzicky vyčerpaní.
– Ak ste prechladení alebo máte virózu, sauna vás nevylieči.
– Tehotné ženy by sa nemali saunovať.
– Na spaľovanie tukov sauna nemá veľký vplyv, vypotíte iba tekutiny.
– Alkohol ruší účinky saunovania.