Slovenský politik navštívil DONBAS. Natočil o tom dokument
Pavol Slota, predseda národnej strany DOMOV, spolu s novinárkou Michalou Gánovskou navštívili vojnou postihnuté oblasti Donbasu, aby priniesli autentický pohľad na život v tejto konfliktne zóne. Ich cesta do Donecka, Avdejevky, Mariupolu a ďalších miest sa stala základom dokumentu Voľba národa – svedectvo z Donbasu.
SVEDECTVO O KONFLIKTE
Dokument ponúka príbehy obyvateľov, ktorí v oblasti žijú od začiatku konfliktu v roku 2014, a pohľad na následky vojnových operácií. Tvorcovia dokumentu tvrdia, že ich cieľom bolo spoznať realitu a priniesť ju divákom nielen na Slovensko, ale aj do zahraničia.
Tvorcovia navštívili miesta, ktoré sú stále poznamenané bojmi a kde je vojna súčasťou každodenného života. Napriek tomu, že v Mariupole už prebieha obnova, niektoré oblasti Donecka či Avdejevky nesú výrazné stopy konfliktu. Obyvatelia týchto miest podľa Pavla Slotu často vnímajú vojnu ako niečo, čo ich životy ovplyvňuje na každom kroku.
REALITA DONBASU
Podľa Slotu obyvateľstvo Donbasu vníma život v regióne rozdielne v závislosti od konkrétnych oblastí. Niektoré miesta sú stále vojnou zničené, iné sa postupne obnovujú. „Na územiach Donecka je pach vojny cítiť ešte aj zo vzduchu. Tí ľudia si toľko za tých dlhých 10 rokov vytrpeli, že oni to už na sebe ani nedávajú poznať,“ uviedol Slota.
„Jednotlivé oblasti sa odlišujú hlavne tým, pod aký rozsah útokov a bojov sa dané miesta dostali. Jedna ulica je totálne rozstrieľaná a o ulicu vedľa nie je vidieť žiadne známky bojov. Alebo vo väčšom rozsahu, jedna bytovka je zborená do seba a vo vedľajšej žijú obyvatelia. Alebo išli sme autom a zrazu na nejakom pomyselnom stanovisku sme zastavili, kúsok od nás asfaltovali akurát chodník, ale ďalej rovno po tej istej ceste už s nami odmietol ísť aj miestny sprievodca a museli sme presadnúť do auta skutočným vojakom, ktorí nás zobrali na frontovú líniu na terénnych autách vybavených protidronovou technikou. A teraz si predstavte, že zrazu to obranné zariadenie začalo vydávať veľmi ostré a intenzívne pískanie, čím signalizovalo dron v našej blízkosti. Našťastie však išlo o priateľský dron, ale to sa aj samotný šofér-vojak dozvedel až po chvíli z vysielačky, opísal Slota.
Cieľom tvorcov bolo nielen zachytiť skutočné príbehy miestnych ľudí, ale aj poukázať na ich pohľad na udalosti. My v tomto dokumente sa nesnažíme priniesť divákom náš pohľad na vec, ale sprostredkovať im skutočné príbehy miestnych obyvateľov a priblížiť im takú realitu Donbasu, akou naozaj je,“ dodal Slota. Dokument si môžete pozrieť na YouTube.
Odporúčané články
Slovensko v nedeľu 27. októbra prejde z letného času na zimný, teda na stredoeurópsky čas. Ručičky sa o 03:00 hod. ráno vrátia späť na 02:00 hod. Ľudia budú tak spať o hodinu dlhšie. Hlavným cieľom zavedenia letného času bolo šetrenie energie a lepšie využívanie prirodzeného denného svetla.
Mestský park v Košiciach, kedysi obľúbené miesto na prechádzky a oddych, sa postupne mení na nebezpečné územie. Viacerí obyvatelia mesta totiž hlásia, že sa tam v neskorých večerných hodinách zdržiava agresívna skupina mladých ľudí, ktorá napáda a okráda náhodných okoloidúcich.
Na Základnej škole Mateja Lechkého v Košiciach sa v stredu 16. októbra konalo podujatie zamerané na podporu zdravej výživy v školách. Akcia, ktorá sa uskutočnila pri príležitosti Svetového dňa výživy, mala za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti kvalitných a lokálnych potravín v školských jedálňach.