Richard Raši ocenenie Gorbačovovi v Moskve neodovzdal
Aktualizované. Odovzdať ocenenie Čestný občan mesta Košice exprezidentovi ZSSR Michailovi S. Gorbačovovi sa primátorovi Richardovi Rašimu a bývalému prezidentovi Rudolfovi Schusterovi v Moskve nepodarilo.
Stretnutie sa malo uskutočniť v pondelok na Veľvyslanectve SR v Moskve.
Darček – tokajské víno
„Iba niekoľko hodín pred plánovaným odovzdaním ocenenia sme sa dozvedeli, že prezidenta Gorbačova hospitalizovali v nemocnici na jednotke intenzívnej starostlivosti. Kvôli jeho zdravotnému stavu sme až do odchodu nemali možnosť osobne mu ho odovzdať,“ uviedol primátor Raši. Doplnil, že ocenenie zostalo na pôde veľvyslanectva a momentálne sa čaká na vývoj zdravotného stavu exprezidenta ZSSR. Okrem verejného ocenenia išiel do Moskvy Raši aj s malým darčekom. „Niesol som so sebou aj Tokajské víno, ktoré som chcel pánu Gorbačovovi odovzdať,“ dodal Raši.
Primátor Raši bol v Moskve na oficiálnej pracovnej ceste. Použil pri tom súkromné lietadlo. Tvrdí, že náklady na túto cestu si hradil z vlastných zdrojov.
[ad][/ad]Rozpor so štatútom?
Udelenie verejného ocenenia Čestný občan mesta Košice pre Michaila Gorbačova inicioval prezident SR a bývalý primátor Košíc Rudolf Schuster. Udelilo mu ho v marci 2016 mestské zastupiteľstvo. Za tento návrh hlasovalo 25 poslancov. Dvanásti sa zdržali, pričom ich hlavnou výhradou bol rozpor návrhu so Štatútom mesta Košice. Podľa neho totiž možno ocenenie čestný občan udeliť len tým cudzím štátnym príslušníkom, ktorí v meste pôsobili, alebo pomáhali jeho orgánom. Gorbačov si mal ocenenie prevziať v Košiciach už v roku 2016, aj vtedy sa ospravedlnil pre zdravotné problémy.
[article slug=”richard-rasi-letel-do-moskvy-privatnym-lietadlom”][/article]Čestné občianstvo pre M. Gorbačova zdôvodnil R. Schuster presadzovaním myšlienok slobody a demokracie, za reformné rozhodnutia, ktoré viedli k politickým a spoločenským zmenám, ako aj za mierové posolstvo, ktoré je životným princípom Európanov i Košičanov. Známe je aj to, že otec Michaila Gorbačova bol ranený pri oslobodzovaní Košíc v roku 1944.
Dokopy ocenenie získalo 38 osobností, no dvom bolo v roku 2007 dodatočne odobraté – sovietskemu diktátorovi Josifovi Vissarionovičovi Stalinovi a prvému robotníckemu prezidentovi Československa Klementovi Gottwaldovi. Čestnými občanmi Košíc sú napríklad bývalí prezidenti Československa Tomáš G. Masaryk a Ludvík Svoboda, exveľvyslanec vo Vatikáne Anton Neuwirth, hudobný skladateľ a organista Ivan Sokol, bývalý minister zahraničných vecí Nemecka Hans-Dietrich Genscher, generálny konzul ČR v Košiciach Josef Byrtus, kardinál Jozef Tomko či svetoznámy výtvarník Gyula Kosice (Ferdinand Fallik).
Odporúčané články
Už druhý rok pokračuje kreatívna obnova lavičiek v historickom parku UNLP v Košiciach. Ide o príklad dobrovoľníctva, ktoré môže inšpirovať aj iné komunity či školy.
V utorok, 29. októbra, zažili Košice sprísnené bezpečnostné opatrenia súvisiace s krátkym tranzitom ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského cez slovenské územie.
Knižnica pre mládež mesta Košice v novembri spustila komunitný projekt Rozmanitosť ľudskosti 2024. Cieľom je podporiť a povzbudiť k čítaniu aj deti s poruchami učenia či čítania.